Wybierz styl wyświetlania forum:  

Witaj wśród najbardziej odjechanych ludzi w polskim Internecie! Dla zalogowanych odjechany shoutbox, na którym porozmawiasz z nami online! Zapraszamy do darmowej rejestracji!

Odpowiedz 
Jak postępować w przypadku przewiercenia w ścianie przewodu elektrycznego?
Autor Wiadomość
Karol

Niezarejestrowany

Jak postępować w przypadku przewiercenia w ścianie przewodu elektrycznego?
Na początku od razu trzeba zaznaczyć, że zawsze należy dołożyć wszelkich starań, by nie doszło do tego typu awarii, gdyż przewiercenie przewodu będącego pod napięciem jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Zdarzały się niestety wypadki śmiertelne w wyniku przypadkowego porażenia prądem.
Warto wiedzieć, że przewody z puszek, gniazdek czy włączników na ścianach powinny być ułożone w liniach poziomych i pionowych. Dlatego zanim zaczniesz wiercić sprawdź dobrze czy w tym miejscu nie powinien właśnie przechodzić jakiś przewód. Niestety w starszych instalacjach lub z pseudo oszczędności mogą się zdarzyć przewody ułożone pod kątem – i właśnie to (oraz oczywiście gapiostwo) jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia przewodów podczas wiercenia.
Aby mieć pewność, że w miejscu w którym zamierzamy wiercić nie ma nic podejrzanego warto zaopatrzyć się w przyrząd do wykrywania przewodów w ścianie. Tego typu urządzenie można nabyć już za 35 zł.

Co zrobić jeśli mimo wszystko „udało” nam się trafić w przewód?

Scenariusz może być różny:

• wystrzeliły korki – to znaczy, że na skutek uszkodzenia osłony przewodów doszło do zwarcia;
• korki nie wystrzeliły, ale uszkodzony przewód znajdujący się pod napięciem ma uszkodzoną osłonę;
• otwór który wierciliśmy jest dokładnie obok przewodu, wiertło nie naruszyło osłony przewodu.

Po pierwsze, niezależnie od tego który z przypadków się zdarzył, musisz zabezpieczyć to miejsce odłączając zasilanie sieciowe na tablicy rozdzielczej (wykręcając korki lub wyłączając bezpieczniki automatyczne). Następnie przy pomocy jakiegoś przyrządu (np. neonówki) sprawdzić czy uszkodzony przewód nie jest pod napięciem.
Dobrze sprawdź uszkodzenia przewodu z każdej strony. Jeśli jakimś cudem udało się nawet go nie drasnąć – będziesz mógł spokojnie zagipsować tę dziurę i wywiercić nową w innym miejscu. Dlaczego nie można wykorzystać tego otworu skoro przewód jest nie uszkodzony? Po pierwsze do uszkodzenia może dojść podczas wbijania kołka lub przykręcania wkręta, a po drugie, jeśli naprawdę dobrze sprawdziłeś czy nic się nie stało z przewodem, to znaczy, że poszerzyłeś ten otwór i kołek nie będzie się w nim trzymał.
Natomiast jeśli przewód jest uszkodzony w jakikolwiek sposób trzeba go naprawić lub wymienić na nowy. Wymiana wiąże się z wyrwaniem całego przewodu ze ściany od puszki rozdzielającej aż do miejsca gdzie on dochodził (gniazdko, włącznik światła, lampa wisząca, itp.). Pół biedy gdy przewód jest poprowadzony w peszlu (rurce z tworzywa) – wtedy łatwiej go wymienić i obejdzie się bez kucia całej ściany.

Alternatywą do wymiany przewodu jest jego naprawa. Aby to zrobić potrzebne będą: kostka do połączenia przewodów oraz puszka podtynkowa, która zabezpieczy miejsce łączenia oraz umożliwi łatwy dostęp w razie konieczności.

Jak to zrobić

Jeśli jesteś pewien, że przewód jest odłączony od prądu (miejsce włączenia również musi być zabezpieczone przez przypadkowym włączeniem przez kogoś innego), musisz wykuć w ścianie otwór o wielkości puszki. Środek otworu/puszki powinien wypadać w miejscu uszkodzenia przewodu. Następnie należy przeciąć przewód w miejscu uszkodzenia i przygotować do połączenia za pomocą kostki (zdjąć odpowiednią ilość izolacji, oczyścić końcówki). Teraz należy zamontować puszkę tak, by się nie ruszała i nie wystawała ze ściany. Następnie połącz w odpowiedni sposób przewody za pomocą kostki i zamknij puszkę. Pozostaje jeszcze obróbka ściany wokół puszki i można szukać następnego miejsca do wiercenia... oby tym razem nie w przewód!

Źródło inf.
Kod:
[Aby zobaczyć kod, musisz się zalogować na forum...]
Zarejestruj się i zaloguj, aby zobaczyć treść.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-05-2013 20:02 przez Jarus.)
14-03-2011 08:55
Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowania od: Swordancer

Odjechany
Użytkownik
odjechani
Liczba postów: 1,151
Reputacja: 84

RE: Jak postępować w przypadku przewiercenia w ścianie przewodu elektrycznego?
Jeśli kabel jest zerwany a posiadamy umiejętności lutownicze to możemy założyć koszulki termokurczliwe potem zlutować zerwane przewody/zerwany przewód, przeciągnąć koszulki w miejsce lutowania i ogrzać np. opalarką aby się skurczyły oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej odległości aby koszulek nie spalić. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze. Potem można miejsce zagipsować.
15-03-2011 20:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post

Strażnik Teksasu
Przyjaciel
odjechani
Liczba postów: 3,256
Reputacja: 198

Cytat:Aby mieć pewność, że w miejscu w którym zamierzamy wiercić nie ma nic podejrzanego warto zaopatrzyć się w przyrząd do wykrywania przewodów w ścianie. Tego typu urządzenie można nabyć już za 35 zł.
Nie mam dobrych doświadczeń z takim urządzeniem, 35zł to trochę mało i za tyle wątpię, że kupimy coś dobrego.
Sam kiedyś kupowałem takie urządzenie (niestety nie pamiętam za ile) w celu odnalezienia kabli podczas remontu... Efekt był taki, że narzędzie wskazywało dziwne wyniki. Raz kabel był, a kolejnym razem w tym samym miejscu go nie było Oczko Nie wiem czy urządzenie było na wstępie zepsute, czy może mam znikające kable Oczko ?

[Obrazek: Polska_Flaga.gif] piszę poprawnie
15-03-2011 21:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mabud73

Niezarejestrowany

Cytat:Nie mam dobrych doświadczeń z takim urządzeniem, 35zł to trochę mało i za tyle wątpię, że kupimy coś dobrego.
Sam kiedyś kupowałem takie urządzenie (niestety nie pamiętam za ile) w celu odnalezienia kabli podczas remontu... Efekt był taki, że narzędzie wskazywało dziwne wyniki. Raz kabel był, a kolejnym razem w tym samym miejscu go nie było Wink Nie wiem czy urządzenie było na wstępie zepsute, czy może mam znikające kable Wink ?

Posiadam wykrywacz metalu i drewna firmy Stanley. Koszt urządzenia to około 150 zł. Jeżeli chodzi o zbrojenia w blokach z wielkiej płyty nie ma żadnego problemu, ponieważ urządzenie wykrywa przewody pod napięciem i bez niego.

WYKRYWACZ PROFILI INTELLISENSOR PRO - 77-255 Stanley

[Obrazek: fotostanley.jpg]
15-03-2011 22:26
Odpowiedz cytując ten post

Odjechany
Użytkownik
odjechani
Liczba postów: 1,151
Reputacja: 84

Przyjętą normą jest "przeciąganie" kabli w pionie czy to w starych zabudowaniach od góry czy w nowych od dołu.
W starych zabudowaniach (jak u mnie w domu) kabel elektryczny wprowadzony jest do pokoju poprzez otwór w ścianie. Dochodzi do puszki w której rozdzielany jest w różnych kierunkach ale tylko poziomo lub pionowo i nigdy na ukos. Jeśli na końcu pokoju mam gniazdko elektryczne i nie widzę nigdzie puszki to biorę krzesło, staję na nim i pukam palcem poniżej sufitu mniej więcej w tym samym miejscu co gniazdko. Jeśli natrafię na puszkę to puknięcie na niej będzie głuche wyraźnie świadczące że coś tam jest. Dzięki temu wiem że tu będzie pion kabla elektrycznego doprowadzającego napięcie do gniazdka umiejscowionego niżej.
W starych zabudowaniach kable elektryczne prowadzone są od góry gniazdek, włączników i kinkietów.

Aby odnaleźć kabel który "biegnie" od odnalezionej przeze mnie puszki do puszki głównej pokoju to muszę wiedzieć gdzie one są a potem w myślach wytrasować linię gdzie mniej więcej jest kabel.

Gdy byłem malcem to rodzice mówili mi żebym nie wiercił ani nie wbijał gwoździ w obrębie kabla i te instrukcje stosuje do dziś. Nie szukam kabli jakimiś przyrządami bo po prostu nie wiercę w pobliżu prawdopodobnego umiejscowienia kabla elektrycznego.

W nowych zabudowaniach kable elektryczne są umiejscowione poniżej gniazdek elektrycznych i włączników a kabel główny prowadzony jest przy podłodze.

Często "panowie elektrycy" robią pewne sprawy na łatwiznę i przeciągają kabel elektryczny z jednego pokoju do drugiego poprzez gniazdko elektryczne w ścianie. W najgorszym wypadku jest gdy w drugim pokoju na końcu tego kabla jest również gniazdko co czasami uniemożliwia poprawną wymianę gniazdka na inne gdy został założony krótszy kabel. Ale to można tłumaczyć różnymi "oszczędnościami" bo klient "chciał" jak najtaniej.

Bardzo często można sprawdzić w którym kierunku "biegnie" kabel demontując gniazdko, włącznik czy kinkiet albo otwierając puszkę rozdzielającą kabel. Jeśli kable są umieszczone w kanałach to pół biedy ale jeśli nie to zawsze jest małe prawdopodobieństwo że kabel jest nieco przesunięty ale zawsze prowadzony w pionie lub poziomie zaczynając od puszki. Pomijam tutaj różne "fachowe" chwyty "panów elektryków" w celu "zaoszczędzenia" kabla jak prowadzenie kabla elektrycznego w jednym pokoju z jednego gniazdka do drugiego w poziomie w ścianie bez zastosowania jakichkolwiek norm.

Określenie "panowie elektrycy" zastosowałem mając na myśli fachowców którzy nie znają się wcale na elektryce albo pracują tylko po to aby nabić klienta w butelkę.
17-03-2011 11:14

Czytelnik
Użytkownik
odjechani
Liczba postów: 1
Reputacja: 0

Przed przystąpieniem do tych działań trzeba jednak zaopatrzyć się w przewody. Ja kupuje je w przewody. net Pl. Dostaniesz tam, każdy rodzaj kabla i niekiedy odnajdziesz ciekawe informacje na temat elektryki. Polecam
09-02-2012 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości