Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Tutorial GIMP: Napis wypełniony obrazkiem.
#1
Cześć Wam.

W tym tutorialu dowiecie się jak stworzyć napis wypełniony obrazkiem w Gimpie.
No to jedziemy:

1) Tworzymy nowy plik (Plik->Nowy) - jeśli chcemy mieć sam napis, bez tła, w opcjach zaawansowanych wybieramy wypełnienie: Przeźroczysta.

[Obrazek: di-WBLQ.png]
2) Robimy jakiś napis (literka "A" w przyborniku), najlepiej wybrać taką czcionkę, by litery były dosyć grube i blisko siebie.

[Obrazek: di-M4YD.png]

3) Otwieramy obrazek czy zdjęcie, którym chcemy wypełnić nasz napis. (plik->otwórz)
4) Kopiujemy obrazek. (Edycja->Skopiuj)
5) Przechodzimy do pliku z napisem. Dajemy kanał alfa na zaznaczenie na warstwie z napisem (Warstwa->Przezroczystość->Kanał alfa na zaznaczenie). W przyborniku wybieramy narzędzie pędzel i nakładamy pędzel "schowek" na napis.

[Obrazek: di-20A0.png]

6)
Zapisujemy w png (Plik->Zapisz, na końcu nazwy dopisujemy .png) i cieszymy się naszym dziełem.
Out:

[Obrazek: di-MYYG.png]

Pozdrawiam!
  Odpowiedz
#2
Super, to już Twój drugi poradnik do GIMPA, tak trzymaj! :)
[Obrazek: jGTeTrj.png]

"Tak młody jak dziś nie będziesz już nigdy. Wykorzystaj to z myślą o Twoim jutrze."

  Odpowiedz
#3
[Obrazek: Pic.png]

A zastanawiam się, dlaczego akurat .png, a nie na przykład .jpg? To ma jakieś znaczenie?
  Odpowiedz
#4
Nie mogę dać linku z forum, więc:
gimpuj.info napisał(a):W PNG w odróżnieniu od formatu JPG kompresja jest bezstratna, to znaczy, że nie pogarsza w żaden sposób jakości obrazka. Więc znowu, w odróżnieniu od kompresji JPG stopień kompresji nie wpływa na jakość, a jedynie na objętość pliku. W przypadku PNG czym wyższa kompresja, tym więcej specjalnych skomplikowanych filtrów jest stosowanych do zmniejszenia objętości pliku, a to ma wpływ na moc obliczeniową komputera i czas kompresji.
W praktyce jest to prawie nie zauważalne i dlatego należy stosować stopień kompresji ustawiony na 9.
Poczytaj jeszcze tutaj tutaj, jak dla mnie jest dobrze wyjaśnione (niestety zgubiłam gdzieś inny, lepszy artykuł ale pełno tego w googlach).
[/quote]
  Odpowiedz
#5
(30.07.2012, 21:03)MissFuneral napisał(a): A zastanawiam się, dlaczego akurat .png, a nie na przykład .jpg? To ma jakieś znaczenie?
Znaczenie jest takie, że rozszerzenie .jpg nie obsługuje przeźroczystości w przeciwieństwie do .png;)
Jeśli zapisałabyś w formacie .jpg to prócz napisu byłoby białe tło, a w .png jak widać, tła nie ma.
Druga rzecz to różnice jakościowe obrazu. JPG nadaje się bardziej do fotografii etc, a w PNG zapisywana jest głównie grafika.
Tak własnymi słowami;)
[Obrazek: jGTeTrj.png]

"Tak młody jak dziś nie będziesz już nigdy. Wykorzystaj to z myślą o Twoim jutrze."

  Odpowiedz
#6
MissFuneral napisał(a):A zastanawiam się, dlaczego akurat .png, a nie na przykład .jpg? To ma jakieś znaczenie?

Oczywiście możesz zapisywać i w jpg, jednakże grafika zapisana w png ma lepszą jakość.
Edit: Widzę, że już wyżej wytłumaczyli. :)
  Odpowiedz
#7
Tło zawsze można dodać :) Dobry poradnik
  Odpowiedz
#8
hmm - a na PS może zrobisz poradnik ?>
  Odpowiedz
#9
(10.08.2012, 12:36)Wampir_sm napisał(a): hmm - a na PS może zrobisz poradnik ?>

masz tutaj. Następnym razem poszukaj w wyszukiwarce
http://odjechani.com.pl/Thread-Tutorial-...-obrazkiem
  Odpowiedz
#10
Kurczę, nawet nie dowierzałem, że można takie rzeczy w Gimpie robić. :) Teraz już wiem swoje dzięki Tobie i kilka rzeczy będę umiał zrobić. :D
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Information Tutorial Photoshop PL: Animacja Szymon 6 10 129 25.02.2015, 19:02
Ostatni post: live133
  Tutorial: Photoshop - dodawanie nowych pędzli. Nieśmiertelny 6 2 982 02.12.2013, 02:35
Ostatni post: B0hazard
  Tutorial: Photoshop cs6 - nawet ładny napis. Nieśmiertelny 2 2 888 17.11.2013, 14:03
Ostatni post: Nieśmiertelny
  Tutorial Cinema 4D | Napis z drzwiami B0hazard 10 6 512 27.08.2013, 18:40
Ostatni post: B0hazard
Lightbulb Tutorial Photoshop: Napis wypełniony obrazkiem Nicholas 7 6 702 25.08.2013, 23:44
Ostatni post: Nicholas

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości