Odjechani.com.pl

Pełna wersja: Zwierzęta w mitologii i w znaczeniu symbolicznym
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Od początku historii ludzkości, ludzie żyją w bliskim kontakcie ze zwierzętami. Opracowali mity i legendy o nich. Mit może dać szczególne znaczenie lub niezwykłych cech wspólnych z człowiekiem. Na przykład:

Koty są symbolem oznaczającym duchową moc, wolność czy miłość wolności. Były święte w starożytnym Egipcie. Egipska bogini Bastet (bogini miłości i płodności) była przedstawiona jako kot lub kobieta z głową kota. W świecie chrześcijańskim, koty oczerniano jako skojarzenie z czarownicami i diabłem. Zostały również wykorzystane jako negatywne symbole kobiet, zwłaszcza kobiet "drapieżnych" lub tych, które starają się zachęcić ludzi do rozwiązłości seksualnej.

Nie będę rozpisywał się na temat innych zwierząt, gdyż zachęcam do tego Was, drodzy użytkownicy forum, aby byście się pochwalili swoją wiedzą Usmiech
Każda ciekawa odpowiedź będzie nagrodzona punktami reputacji Oczko
SOWA
Sowa symbolizuje rozmyślanie, mądrość, naukę, wiedzę racjonalną. W zasadzie można wyróżnić parę sposobów postrzegania sowy. Najpopularniejszy odziedziczyliśmy po Grekach, którzy uczynili ją atrybutem bogini mądrości, wiedzy i wojny, czyli Ateny. W tym kontekście najczęściej pojawia się sowa w nazwach czy emblematach wydawnictw naukowych. W wierzeniach ludowych miała wyraźnie negatywne znaczenie. Nocny tryb życia czynił ją ptakiem Ciemności i Śmierci, a bezszelestny lot oraz złowróżbne pohukiwanie stawiało ją w jednym rządzie z nietoperzem.
No cóż, z powodu małego zainteresowania tym tematem zostałem zmuszony do samodzielnego uzupełnienia tej listy zwierząt.

Mrówka
Mrówki są symbolem oznaczającym wypełnienie wielkiej pracy, mądrości i opatrzności. Mrówki są pracowite i współpracują również w grupach dla dobra społeczności. Siła mrówki w stosunku do ich wielkości jest także legendarna.

Antylopa
Antylopy są symbolem oznaczającym piękno, ostre widzenie, delikatność i szybkość. W starożytnym Rzymie, antylopa była świętą Minerwy, bogini mądrości. Dla kobiet, które mają być porównane z antylopą to duży komplement: ona jest zgrabna, ładna i ma piękne oczy. Wzrok antylopy doprowadził do wiary w starożytnej Persji i Arabii, że antylopy mogą zaglądać w przyszłość. Antylopa, znana również jako gazela jest także legendarna. Pojawia się w Starym Testamencie, reprezentując mężczyznę uzbrojonego w dwie waltornie (abstynencja i posłuszeństwo) broniącego się przed pokusami.

Niedźwiedź
Niedźwiedzie są symbolem siły, wytrwałości i odwagi. Niedźwiedź symbolizuje również delikatnego przyjaciela lub uległego ucznia w przebraniu. Misiowa miłość do miodu dodaje humorystyczny element symbolu majestatu i władzy. W starożytnych mitach, niedźwiedź był bogiem burz i słońca.

Pszczoły
Pszczoły są symbolem dobrze rządzonego przemysłu. Pszczoły chronią swoją królową dla obopólnych korzyści. Starożytni Egipcjanie widzieli pszczoły jako symbol mądrości i regeneracji. Pszczoły też symbolizują komunikację i owocną działalność.

Bóbr
Bobry są symbolem oznaczającym przemysł i wytrwałość. Bóbr również symbolizuje rodzinę i jakość dzielenia czasu z rodziną. Bóbr jest oficjalnym symbolem Kanady - cichy, pracowity i skromny.

Pies
Pies jest symbolem oznaczającym towarzysza i opiekuna. Wśród Hindusów XIX wieku, psy często występowały jako przejaw lokalnego bóstwa i uważane były za święte. Shiva czasami jeździła na psie. Wśród starożytnych Greków pies był uważany za magiczne zwierzę z władzą nad życiem i śmiercią. Pies był zarówno symbolem Gula, bogini uzdrawiania i ochrony, i Hekate, bogini życia i śmierci. W Egipcie psy pochowano obok swoich panów aby poprowadzić ich do następnego świata. Pies był także symbolem nieokiełznanej żądzy ze względu na jego zwyczaj kopulacji w miejscu publicznym. W końcu pies został jednym z dwunastu zwierząt chińskiego zodiaku. W tym kontekście, psy są ogólnie postrzegane w pozytywnym świetle: lojalny, wierny, uczciwy i gotowy do walki z niesprawiedliwością.

Orzeł
Orzeł to symbol człowieka czynu, wzniosły duch, inteligentność i rozsądność. Ostry wzrok orła daje mu zdolność dostrzegania ukrytych prawd i zasad duchowych. Orzeł posiada intuicję, kreatywność i równowagę sił z łaski.

Ryba
Ryba jest symbolem nieśmiertelności i źródłem życia. W Egipcie, symbol ryby czasami zastąpiono ptakiem do reprezentowania wieczność. Ryba została uznana za mającą połączenie z pierwszych form życia, które pojawiły się od morza w mitach i legendach. Moc gigantycznych potworów ryb dodał także tajemnicę i moc do symboliki ryb. W ikonografii chrześcijańskiej, ryba była sama w stanie przeżyć wielką powódź. Wielki wieloryb, który połknął Jonasza później interpretowano jako zapowiedź dni Chrystusa w grobie przed Jego zmartwychwstaniem.

Koza
Koza to symbol zwycięstwa poprzez politykę i debaty. Koza jest symbolem aktywności umysłowej, często w tym skłonności religijne lub artystyczne. Koza jest wrażliwa, ale również może symbolizować jawnej seksualności czy przebiegły i złośliwy charakter. Sam diabeł, mówi się od czasu do czasu, że pojawia się w postaci kozła.

Konik polny
Konik polny to symbol mądrości i szlachty. W Japonii, konik polny jest symbolem szczęścia. W Chinach jest symbolem płodności. Zielony konik polny symbolizuje nowe początki, wzrost i młodzież. Na negatywne strony, koniki polne, albo szarańcza, mogą zapowiadać nagły najazd lub katastrofy. Plaga szarańczy byłaby katastrofalna dla upraw, a tym samym ekonomicznej odnowy biologicznej narodu. Szarańcza została również wykorzystana do reprezentowania heretyków chrześcijaństwa, dla tych, którzy chcą zniszczyć winnicę Chrystusa.

Lew
Lew jest symbolem nieśmiertelności i odwagi. W heraldyce, lew symbolizuje odwagę, siłę i fotografię. Ciało lwa zostało wykorzystane do mitologicznych stworzeń, zwłaszcza jako sfinksa w starożytnym Egipcie. W Chinach, rzeźby lwa są strażnikami świątyń, wiosek, a nawet prywatnych domów. Zdjęcie lwa symbolizuje ochronę sławy i reputacji osoby lub rodziny.

Gołąb
Gołąb jest symbolem miłości, oznacza stałość i pokój. W ikonografii chrześcijańskiej, gołąb jest jasnym symbolem Ducha Świętego. Gołąb może być również symbolem męczeństwa, duszy, czy samego Kościoła. Historia Noego i potopu, jest jednym z pierwszych opowieści biblijnych, w których pojawia się gołąb, stosowany jako środek określania, czy powódź się oddala.

Słoń
Słonia od dawna uważano za symbol boskiej mądrości w Indiach. Władcy często tytułowali się jako "władca słoni" lub "białym słoniem". Walory słonia są uznawane w całej Orient: długowieczność, wytrzymałość, cierpliwość i powściągliwość. Zdolność słoni do pomocy w walce doprowadziła do ich dodatkowego znaczenia symbolicznego triumfu, mocy i zwycięstwa.

Koń
Koń jest symbolem chęci do pracy i niezależności. W starożytnym Rzymie koń był wyraźnie związany z samą śmiercią, jak ciągnął rydwan boga słońca nad horyzontem w ciemność. W starożytnej sztuce islandzkiej i uroczystości religijne, koń zastąpił ofiarnego byka śródziemnomorskich kultur. Koń oznaczał zmartwychwstanie dla nordyckich ludów jak prowadziły zmarłych na drugą stronę życia.

Małpa
Małpa jest symbolem zabawy i aktywności, oraz oznacza urok i energetyczny charakter. Małpa jest jednym ze znaków chińskiego zodiaku, wskazując osobę, która ma wielu przyjaciół i naturalną ciekawość, pewien poziom pobłażania sobie i buntowniczość.

Królik
Królik symbolizuje generatywną moc i płodność, oczywiście ze względu na jego niesamowite zdolności prokreacyjne. W starożytnym Rzymie, królik był wysoko ceniony jako zwierzę Wenus, bogini miłości.

Baran
Baran to władza, oznacza przywództwo, często w heraldycznej symbolice. W czasach starożytnych, baran był symbolem męskości i przemocy, i był atrybutem Marsa.

Kruk
Kruk jest symbolem zniszczenia, rozpaczy, jak i zwiastunem złych wieści. Dla Celtów, jednak kruk może być również symbolem wizji, mocy i uzdrawiania. Ptaki w ogóle postrzegane są jako posłańcy między niebem a ziemią.

Nosorożec
Nosorożec jest symbolem oznaczającym wielkie okrucieństwo, gdy jest pobudzony. Obraz nosorożca może chronić dom od rabunku, wypadków lub szkody.
O, jaki ciekawy temat, dorzucę coś od siebie. Usmiech

WILK - symbol obecny we wszystkich kulturach, w większości z nich kojarzony ze wszystkim co najgorsze. Chrześcijanie utożsamiali wilka z szatanem, co zaważyło na negatywnym postrzeganiu tego zwierzęcia w europejskim kręgu kulturowym - kojarzono go z siłami ciemności, demonami, grzechem, herezją, zniszczeniem i drapieżnością, wierzono w możliwość przemiany człowieka w wilkołaka, stąd tępiono wilki niemiłosiernie; podobną rolę pełnił wilk w wierzeniach nordyckich i germańskich. W starożytnej Grecji i Rzymie wilk był zwierzęciem poświęconym bogowi wojny. Pradawni Słowianie wierzyli, że wilk jest wcieleniem króla złych leśnych duchów; obawiali się go, ale jednocześnie podziwiali jego siłę i niezależność. Dla Indian północnoamerykańskich wilk był uosobieniem siły i odwagi, i wzorem do naśladowania. Eskimosi natomiast starali się żyć z wilkami w harmonii i na podstawie swoich obserwacji przypisywali im wiele pozytywnych, ludzkich cech.
Jednorożec - symbol różokrzyżowców
Jednorożec - inteligencja
Baranek - czystość, niewinność
Bocian - czujność i miłosierdzie, oznaka narodzin nowego życia
Chart - aktywność i wierność małżeńska
Jaskółka - duma i zmienność, symbol nadchodzącej wiosny
Ślimak - lenistwo i opieszałość
Karp - siła, odwaga i niespotykana determinacja
Żaba - symbol bogactwa
Smok - chaos, ciemność, zniszczenie, apokalipsa.
Przekierowanie