Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Bielenie drzewek owocowych
#1
Witam

Mam pytanie, kiedy bielimy drzewka owocowe.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Niedobrze, gdy rozum jest specjalistą od krótkich dystansów.
  Odpowiedz
#2
pod koniec grudnia - na początku stycznia bielimy przy użyciu wapna (1kg na 4-5 l wody)
  Odpowiedz
#3
Co? :OO Tak późno? Ja to robię wtedy, kiedy liście opadną z drzew, a jak nie zdążę, to wtedy, kiedy po zimie śnieg stopnieje. Żadne mszyce nie atakowały moich drzew.
  Odpowiedz
#4
Występujące zimą bardzo niskie temperatury mogą powodować przemarzanie roślin sadowniczych. Zewnętrznymi objawami uszkodzeń mrozowych są przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelinowe, które powstają przeważnie po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna. Sprzyjające warunki do powstawania ran zgorzelinowych występują w styczniu i lutym, gdy w słoneczne dni pnie drzew i grubsze konary silnie nagrzewają się, a nocą podczas gwałtownego spadku temperatury pobudzone do życia tkanki przemarzają. Uszkodzenia tkanek wewnętrznych przejawiają się zbrunatnieniem komórek i często możemy je obserwować na przekroju młodych przyrostów jednorocznych, które późno zakończyły wzrost. Powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów drzew owocowych można zapobiegać przez ich bielenie. Bielenie drzew należy wykonać nie później niż na początku stycznia, żeby deszcz nie zmył wapna, a w przypadku spłukania części wapna przez deszcz, poprawić.
Niesłuszne są obiegowe opinie, że wapno naniesione na korę niszczy zimujące w spękaniach kory szkodniki. Zapobieganie uszkodzeniom mrozowym na pobielonych pniach drzew polega na tym, że następuje częściowe odbicie promieni słonecznych, kora mniej się nagrzewa, a tym samym nie podlega zbyt dużym wahaniom temperatury w okresie zimy. Dlatego też bielenie pni drzew w późniejszym terminie, tj. w marcu lub kwietniu jest już bezsensowne, choć wielu działkowców popełnia ten błąd. To tyle jeśli o mszyce chodzi i o topniejący śnieg Drogi Tomku ;)

Powyższy tekst w znakomitej większości jest cytatem z Encyklopedii Działkowca
  Odpowiedz
#5
Najefektywniejszą porą na bielenie drzewek jest pora od końca listopada do stycznia. Bielenie niedużych drzewek, krzewów ma też inne plusy. Odbijające się od białej powierzchni światło, oświetla spodnią stronę liścia (pod warunkiem, że bielimy młode drzewka ze wszystkimi gałązkami). Dzięki czemu mszyce pod liściem nie zagoszczą.
Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga. 
Strona z tapetami na pulpit - polecam
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości