Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Co to jest 3d sbs?
#1
Czy ktoś z was jest mi wstanie wytłumaczyć co to jest 3D sbs?
Powiem tylko, że 3D rozumiem czy jest, ale skrót sbs nic mi nie mówi.
  Odpowiedz
#2
[Obrazek: Stereoskopia-na-zdj%C4%99ciach.jpg]
Angielska nazwa tej techniki tworzenia obrazu 3D mówi o niej wszystko. Side by side, czyli jeden obok drugiego, to dwa obrazy (jeden dla lewego, drugi dla prawego oka) ustawione obok siebie. W odróżnieniu od techniki Frame Sequential 3D, w której klatki lewa i prawa są wyświetlane naprzemiennie, tutaj obraz składa się z nich cały czas. Mimo, że drugie rozwiązanie jest bardziej popularne w nowoczesnych telewizorach (wykorzystującej aktywne okulary migawkowe zsynchronizowane z naprzemiennie wyświetlanymi klatkami), to metoda side by side ma też bardzo praktyczne zastosowanie. Głównie z powodu „ciężaru sygnału”.

W metodzie side by side standardowa rozdzielczość (720p czy 1080p) jest jakoby dzielona na połowę. Bez powiększania rozdzielczości na ekranie mamy bowiem dwie klatki, dla lewego i prawego oka. W praktyce na przykład rozdzielczość 1280 x 720 pikseli (HD Ready) zmienia się w dwa obrazy o rozdzielczości 640 x 720 pikseli. Po dotarciu do odbiornika sygnał zostaje rozdzielony na poszczególne klatki, obraz w pionie podniesiony do normalnej rozdzielczości i klatki wyświetlone na przemian metodą frame sequential synchronizując miganie poszczególnych obrazów z aktywnymi okularami 3D.
Minusem rozwiązania side by side jest spadek rozdzielczości w poziomie. Plusem dokładnie to samo. Dzięki temu, że całkowita rozdzielczość obrazu (720p, 1080p) nie ulega zmianie, sygnał 3D tworzony tą metodą „waży” tyle samo co zwykły. A to ogromny plus dla nadawców satelitarnych i kablowych, którzy mogą go transmitować za pomocą tego samego sprzętu co dotychczas. Dla widza wiąże się to z oszczędnością pieniędzy, które w innym wypadku musiałby zapewne wydać na nowy odbiornik.

Mam możliwość w domku pooglądania filmów w tej jakości i jak dla mnie super sprawa .
  Odpowiedz
#3
[Obrazek: 61242.gif]

Mogę jeszcze dodać, ze swojej strony, ze filmy na BLU-RAY 3D są nagrywane w technice 2 klatki FULLHD obok siebie (czyli w rozdzielczości 3840x1080) dlatego trzeba było dostosować odtwarzacze BLU-RAY do nowej rozdzielczości - w przypadku Playstation 3 wystarczyła aktualizacja oprogramowania. Telewizor sam wtedy dobiera sobie rodzaj pracy (lub prawie sam - trzeba wcisnąć na pilocie przycisk 3D i wybrac 2 obrazki obok siebie) i uzyskamu obraz 3D FULLHD.
Przy technologii half SBS mamy w jednej klatce FULLHD 2 obrazy (dla lewego i prawego oka) czyli po włączeniu 3D uzyskana rzeczywista rozdzielczość to 960x1080 czyli i tak bardzo dobra, za to filmy ważą tyle co "zwykłe" FULLHD (co wcześniej zauważył kucharek). takich filmów jednak nie spotkałem jeszcze w sprzedaży i są one dziełem amatorów, którzy domowymi sposobami ripuja filmy BLU-RAY 3D zmniejszając rozdzielczość do FULLHD (1080P) lub 720P. Często też dodaja polski dubbing (czasem 5.1, który mozna znaleźć na płytach DVD), czyli otrzymujemy filmy 3D całkiem fajnej jakości, które mozna odtwarzać z zewnętrznego dysku bezpośrednio na TV 3D.
Hehe piszę zwykłe FULLHD, a kilka lat temu to był szczyt techniki w domu.

Co do filmów SBS to spotyka się jeszcze inne nazwy LR(left right), RL (right left zamienione klatki miejscami), crosseyed (czyli to samo co RL nazwa pochodzi od zeza, dzięki któremu widać wtedy 3D) lub half SBS (połowa rozdzielczości SBS).

Inne spotykane techniki nagrań filmów 3D to także "over-under" (lub abowe-below) gdzie 2 obrazy sa nagrane jeden pod drugim - ta technologia jest szczegulnie wykorzystana przez sprzęt 3D korzystajasy z techniki polaryzacyjnej, gdyż obraz przetworzony do 3D nie traci na rozdzielczości.
W technice polaryzacyjnej ilość lini pionowych jest niezmieniona a ilość lini poziomych obcięta o połowę, więc obrazy UNDER-OVER mają dokładnie taką samą rozdzielczość.
Wdzięczność - najpiękniejcza waluta na świecie.
Jeśli masz szybkie łącze i chcesz ściągać z kilkudziesięciu serwerów uploadowych bez limitu prędkości, przetestuj TO:
[Obrazek: new_400x50.jpg]
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości