W drugiej połowie okresu kredowego szybko różnicowały się małe ssaki, pojawiły się węże, które rozwinęły się z jaszczurek, lecz dinozaury nadal były zwierzętami dominującymi na lądzie. Pojawiły się nowe rodziny roślinożernych dinozaurów ptasio miedniczych, wyposażone w szczęki i zęby o budowie dostosowanej do żucia nowych roślin kwiatowych. Liczne były opancerzone ankylozaury, zgryzające niskie rośliny, natomiast mała liczba stegozaurów, nie mających tak dobrej ochrony ciała. Mniej liczne stawały się na północnych lądach również wielkie, długoszyje zauropody, chociaż nadal dominowały na południu. Wśród teropodów okresu kredowego były zarówno ptasio kształtne ornitomimusy, jak i największe drapieżniki, jakie kiedykolwiek żyły na lądach – tyranozaury.
Torozaur
Tyranozaur
Saltazaur
Iguanodon
Ornitomim
Deinonych
Wśród skrzydlatych istot okresu kredowego były zarówno pierwsze na świecie maleńkie ćmy i małe żyjące społecznie pszczoły, jak i największe zwierzęta latające, jakie kiedykolwiek istniały – olbrzymie pterozaury (do największych pterozaurów należały Quetzalcoatlus i Pteranodon). Nowe dane opublikowane na początku lat 1990, wskazują, że również ptaki stanowiły już zróżnicowaną grupę. Żyjący na początku okresu kredowego – mały Sinornis znaleziony w Chinach i Concornis z Hiszpanii – miały na mostku grzebień, jak współczesne ptaki latające. Później pojawiły się nielotne ptaki nurkujące i biegające, wśród których był Mononykus. Był on wielkości indyka, miał grzebień na mostku i długi jak u dinozaura ogon z kostnym szkieletem.
Quetzalcoatlus
Pteranodon
Sinornis
Concornis
Mononykus
Wśród mieszkańców wód okresu kredowego były wielkie zwierzęta, których krewniacy żyją do dziś. Największymi zwierzętami słodkowodnymi były krokodyle i olbrzymie krokodylo podobne chamsozaury, a morski żółw Archelon przerastał rozmiarami największego dziś żółwia skórzastego. Morskie płetwonogie jaszczurki, mozazaury, dochodziły do 10 m. długości i pływały wykonując faliste ruchy spłaszczonym bocznie ogonem. Wyposażone w wiosłowate kończyny, dobrze pływające plezjozaury obejmowały 2 grupy: jedną stanowiły formy krótkoszyje (zwane pliozaurami), do których należał groźny Kronozaurus z wielką, trzymetrowej długości głową, drugą tworzyły długoszyje rybożerne formy, takie jak Elasmosaurus, który miał co najmniej 70 kręgów szyjnych. W ciągu okresu kredowego całkowicie wymarły ichtiozaury.
Chamsozaur
Archelon
Mozazaur
Kronozaur
Elasmosaur