Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Jak poprawić wysławianie się
#1
Mam problemy z wysławianiem sie.
Często się jąkam i zacinam co mnie krępuje.
Nie mam wady wymowy to bardziej nerwy.
Często brakuje mi słowa i wogóle.
Co radzicie?
  Odpowiedz
#2
Przede wszystkim uspokój się :) Zapewne mówisz też szybko, więc zwolnij. Miałem podobny problem dawno temu. Lekkie zacinanie się na niektórych słowach, plus szybkie próby ich wymówienia... Katastrofa. Później przestałem się spieszyć i pomogło. Musisz się pilnować z początku, potem wchodzi to w nawyk. Tyle jeśli chodzi o "nerwy".
  Odpowiedz
#3
No właśnie za szybko mówie.
Czyli co? Zwolnić i pomoże?
  Odpowiedz
#4
Tak. Wyżej Ci napisałem. Z początku musisz się pilnować, potem się przyzwyczajasz. Po czasie przestajesz mieć z tym problemy i mówisz normalnie.
  Odpowiedz
#5
Acha no to dzięki :)
A poza tym? Co robić aby lepiej się wysławiać? Na przykład jak politycy?
  Odpowiedz
#6
Heh, politycy, powiadasz? :) Może nie jest to najlepszy przykład, ale rozumiem, co masz na myśli. Chodzi Ci o kulturę wypowiedzi, gładką i inteligentną wymowę ludzi na poziomie, mam rację? Wiesz, tutaj są pewne czynniki, które mogą Ci pomóc, ale ogólnie nie ma reguły. Osoby oczytane maja dużo większy zasób zwrotów i lepszy styl, niż inni ludzie. Książki to naprawdę bardzo wartościowa pomoc pod tym względem. Istnieją także inne sposoby na powiększenie banku słów. Każdego dnia spotykasz się z dziesiątkami słów, których znaczenia nie znasz, zapisuj je sobie, a następnie szukaj ich w słowniku. Zawsze możesz również założyć sobie zeszyt z takimi wyrazami i ich opisem. Sam posiadam swój egzemplarz ;) Ważne jest też aby mówić pełnymi zdaniami, ale bez przesady. Dużo zmienia środowisko, w jakim przebywasz. Jeśli chodzisz do szkoły, Twój język nie jest często najwyższych lotów, ale kiedy pracujesz, reprezentujesz swoją lub czyjąś firmę, obracasz się w środowisku ludzi dorosłych, automatycznie zmienia się styl Twojej wypowiedzi, na bardziej dojrzały ;)
  Odpowiedz
#7
Właśnie o to mi chodziło. Książki są ważne widzę :)
A te słowa mniej więcej to jakie masz w swoim zeszycie?
  Odpowiedz
#8
Do mojego kajeciku już dawno nie zaglądałem, bo na ogół znam znaczenie słów w nim zawartych, ale na przykład zapisywałem w nim wiele lat temu wyrazy takie jak: ironia, sarkazm, heroizm, eufemizm itd. Najczęściej szukałem takich wyrażeń, kiedy czytałem coś w książce i padało stwierdzenie, że ktoś jest pragmatyczny, trywialny, albo że ma niezłą aparycję. Byłem ciekaw co znaczą te słowa, a aby je utrwalić, zapisywałem wszystko wraz z definicją w zeszyciku. Sam spróbuj, a słowa typu - notabene, de factwo , czy kurtuazja, staną się dla Ciebie w pełni zrozumiałe podczas rozmowy ;)

Mój profesor podkreślał kiedyś, że gdyby przeciętny człowiek wprowadził do swojego słownictwa pewne trzy wyrazy, jego wypowiedzi stałyby się o wiele bardziej eleganckie. Mianowicie, miał na myśli - Aczkolwiek, owszem i bynajmniej (nie mylić z "przynajmniej"). Niby niewielka zmiana, ale dużo w tym racji.
  Odpowiedz
#9
Aż mnie zachęciłeś bo głupio mi się zrobiło że spośród tych słów co podałeś potrafiłem wyjaśnić tylko ironię :)
Dziękuję bardzo panie Buhayu poraz kolejny!
  Odpowiedz
#10
czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Buhay "Wujek dobra rada" Haha, trafił w samo sedno. Znacznie zwiększysz zasób słownictwa i poprawisz styl wypowiedzi. Zacznij też czytać na głos, dla siebie, ale na głos, czytaj powoli i wyraźnie, spróbuj własnej interpretacji poezji, deklamacja to naprawdę fajna zabawa. Wiem że czytanie nie jest ostatnio w modzie, jednak to najprostszy chyba sposób na twoje problemy.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości