Gdy spoina jest położona źle:
• odrywa się od nieodpowiednio przygotowanej powierzchni;
• zapada się w skutek złego wypełnienia lub zbyt grubej warstwy silikonu;
• zatrzymuje lub przepuszcza wodę przez co może pojawiać się pleśń;
• długo utwardza się z powodu zbyt grubej warstwy silikonu.
Przygotowanie powierzchni
Odpowiednio przygotowana powierzchnia daje gwarancję, że nasza spoina będzie dobrze się trzymać, co zapewni szczelność i estetyczny wygląd.
Po pierwsze, powierzchnia musi być czysta (usunięte resztki starej spoiny oraz inne zabrudzenia), odtłuszczona i sucha.
Stary silikon usuwa się mechanicznie (wycinając go). Pomocny może być specjalny środek do usuwania silikonu (np. firmy NOVOL, SELENA, SOUDAL). Cena takiego środka waha się od 12 do 40 zł.
Następnie miejsca w których będzie spoina należy okleić taśmą malarską. Dzięki temu spoina będzie miała równe brzegi. Pozwoli to także uniknąć zabrudzenia powierzchni obok spoiny. Po nałożeniu i wyrównaniu spoiny taśmę należy niezwłocznie usunąć.
Nakładanie silikonu
Odpowiednio dobrany silikon nakłada się używając specjalnej wyciskarki. Wcześniej należy ściąć kapturek zabezpieczający kartusz (uwaga, by nie ściąć gwintu) oraz końcówkę nakładki. Końcówkę nakładki ścina się pod kątem na wybranej wysokości, co decyduje o szerokości nakładanej spoiny.
Przed nałożeniem należy sprawdzić czy nie trzeba czymś wypełnić szczeliny, by nie była ona za szeroka lub za głęboka. Wypełnić ją można używając pianki polietylenowej, taśmy lub sznurka dylatacyjnego.
Silikon należy nakładać jednym, równomiernym pociągnięciem. Warstwa powinna mieć niewielki nadmiar, tak by dało się później odpowiednio uformować spoinę.
Jeśli okaże się, że nałożyliśmy za mało, spoinę należy od razu uzupełnić używając tego samego silikonu.
UWAGA. Jeśli uszczelniana ma być wanna, to warto wcześniej nalać do niej wody, by odpowiednio pod obciążeniem się „ułożyła”. Pozwoli to uniknąć problemu późniejszego pękania lub odrywania się spoiny.
Formowanie spoiny
Spoinę należy formować (usunąć nadmiar silikonu, nadać odpowiedni kształt spoinie) natychmiast po nałożeniu. Do tego celu używa się specjalnej szpachelki, którą moczy się w wodzie z mydłem (lub innym bezbarwnym detergentem). Jeśli nie mamy szpachelki, można spoinę wyrównać palcem (który również moczymy w wodzie z mydłem).
Stosunek szerokości do wysokości spoiny powinien wynosić w przybliżeniu 2:1. Przy czym minimalna szerokość nie powinna być mniejsza niż 6 mm, a maksymalna nie większa niż 30 mm.
Po skończeniu formowania należy niezwłocznie usunąć taśmę ochronną.
żródło inf.