Pierwsza kanapka na świecie powstała z żydowskiej macy w I wieku p.n.e. Jej twórcą był rabin Hillel Starszy, który wpadł na pomysł, żeby pomiędzy dwie kawałki pieczywa wsadzić mieszankę orzechów, wina, przypraw i gorzkich ziół. Niestety przysmak, może ze względu na przesadną goryczkowatość, nie zdobył szerszego uznania.
Dopiero rzymska picea, poprzedniczka neapolitańskiej pizzy, zaczęła przypominać to, co dziś rozumiemy pod pojęciem kanapki. Był to rodzaj rzymskiego chleba ofiarnego. Kiedy w Rzymie wprowadzono zakaz rozpalania ognia, łatwa do przygotowania picea stała się głównym składnikiem rzymskich kolacji. Kanapki mają trzy mocne zalety: można je robić ze wszystkiego, ze wszystkim i wszystkim smakują. I dotyczy to każdego rodzaju pieczywa.
Dzisiejszym odpowiednikiem pierwotnej rzymskiej picei jest foccacia – prostokątny chleb posypany ziołami i robiony z ciasta drożdżowego. Czasami dodatkiem do niej są oliwki i cebula. Kanapki zrobione z tego chleba powinny być proste, ponieważ już sam chleb odznacza się aromatyczną złożonością. Wystarczy obłożyć go plastrami salami i grubym plastrem pomidora.
Inaczej postąpimy z piadiną, której matką jest region Włoch zwany Emilia Romana. Ciasto na piadinę zrobimy z mąki, smalcu i mleka. Taki placek wielkości talerza pieczemy na żeliwnej płycie bez dodatku tłuszczu. Następnie wypełniamy go farszem.
Piadina ma pochodzenie pasterskie, więc farsz do niej powinien być prosty i nieskomplikowany. Takim farszem mogłyby być pomidory siekane z czosnkiem i bazylią. Dobrym pomysłem są również skrawki aromatycznej pieczeni. Piadinę możemy jeść zarówno na zimno, jak i na gorąco. Można więc piadinę zapiekać w mozarelli z kawałkami pomidorów i salami, albo podawać ją na zimno – z serem, tuńczykiem i sałatą.
Żadnych problemów nie powinniśmy mieć z ciabattami. Możemy bowiem wyczyniać z nimi to, co nam się żywnie podoba: możemy je wydrążyć i wypełnić farszem, przyrządzić na zimno lub zapiec jako grzankę. Zresztą ciabatta, podobnie jak każde inne pieczywo, przypomina skąd w ogóle się idea kanapki wzięła. Otóż kanapka „narodziła” się z powodu braku talerza. I jakkolwiek absurdalnie to brzmi, jest to prawda.
Dobrym sposobem na ciabattę jest zapieczenie jej. Wystarczy przekroić ją na pół i posmarować masłem wymieszanym z ziołami i czosnkiem. Na taką zapiekankę możemy położyć plaster pomidora i dwie wędzone sardele.
Równie dobrym pomysłem może być farsz z krewetek. Krewetki podsmażamy na oliwie razem z cebulą i czosnkiem, a kiedy przestygną, delikatnie siekamy wraz ze świeżą bazylią. Ciabatty lekko wydrążamy i smarujemy masłem. Nakładamy sałatę i krewetki. Osoby nie gustujące w owocach morza albo po prostu będące miłośnikami solidniejszego mięsa, krewetki mogą z powodzeniem zastąpić delikatną cielęciną, schabem lub piersią z kurczaka.
Rozmaitości
Na kanapkową ucztę powinny składać się różnego rodzaju pieczywa; z pewnością nie może zabraknąć niemieckiego, ciemnego pumperniklu, chleba na miodzie, czy prawdziwego czarnego razowca. Ale chleb to nie wszystko – potrzebne są również dodatki, które w przeciwieństwie do oklepanych serów i past, będą stanowiły zarazem novum dla podniebienia, jak i atrakcyjny akcent na eleganckim, przykrytym obrusem stole.
Na kanapkach dobrze w tej roli sprawdzają się zimne mięsa, np. pieczony schab. Warto, przy robieniu kanapek, korzystać z niekonwencjonalnych rozwiązań – nie zawiedziecie się na połączeniu plastrów pieczonego schabu z marynowanymi gruszkami na kromce pumperniklu. Na dodatek najlepiej jak chleb posmarowany jest masłem czosnkowym, gruszka skropiona octem balsamicznym, a cała kanapka oszczędnie ozdobiona wiórkami cebuli i listkami pietruszki.
Przebojem może okazać się również pieczony czosnek. Około 10-20 główek czosnku pieczemy aż do zbrązowienia. Z przestudzonych główek wybieramy miękkie i maziste ząbki. Siekamy delikatnie. Pieczony czosnek ma słodki posmak, dlatego pieczywem, które się świetnie z nim komponuje, jest francuska bagietka. Ścinamy ją ukośne i wstawiamy na chwilę do gorącego piekarnika. Następnie smarujemy bagietkę czosnkiem, a upieczoną wcześniej pierś kurczaka tniemy w plastry. Przygotowane śliwki węgierki rozdzielamy na pół i kroimy w plastry. Posypujemy białym pieprzem i układamy na mięsie.
W ten sam sposób możemy postąpić z surowymi warzywami. Na przykład wiórki selera korzeniowego z powodzeniem wzbogacą każdą kanapkę. To samo dotyczy orzechów, które dodane do pasty jajecznej na pewno uczynią z niej coś więcej niż zwykłe smarowidło.
Pasty, sosy, smarowidła
Pasty i sosy są idealnym sposobem na dodanie kanapce animuszu. Świetnie w tej roli sprawdzi się
Arabski chleb pita lub meksykańska tortilla. Wyśmienite pasty możemy zrobić z fasoli. Namoczoną wcześniej fasolę, soczewicę i soję gotujemy, a kiedy staje się miękka, wyjmujemy i siekamy z czosnkiem i cebulą. Tak przygotowaną pastą smarujemy tortillę, do środka kładziemy kiełbaski chorizo, albo salami (w ostateczności szynki), i zawijamy.
Natomiast pitę możemy wypełnić usmażonymi na oliwie kawałkami kurczaka, obficie posypanego curry, a dresingiem do niego może być gęsty bałkański jogurt wymieszany ze szczypiorkiem, pietruszką i koperkiem.
Jeśli już mowa o sosach do kanapek, to świetnym pomysłem będzie zrobienie ostrego sosu śliwkowego. Jedną cebulę kroimy w kostkę i na bardzo wolnym ogniu dusimy aż zbrązowieje. Dodajemy kilka łyżek powideł śliwkowych, kilka pokrojonych w kostkę suszonych śliwek i dusimy dalej. Na końcu doprawiamy pieprzem kajeńskim, odrobiną soli i przestudzamy. Taki sos sprawdzi się na zimnych mięsach, zwłaszcza na plastrach pieczeni wołowej, karkówki czy schabu.
Jeszcze lepszym sposobem na smarowidło, które zaskoczy gości lub domowników, będzie użycie awokado. Dojrzałe awokado świetnie się rozsmarowuje, jest zdrowe, a przy okazji ma przepiękną polską nazwę: smaczliwka wdzięczna. Awokado możemy połączyć ze wspomnianym wcześniej czosnkiem pieczonym, albo zrobić z niego samodzielne kanapki. Skropione cytryną, położone na pomidorze i ozdobione listkiem sałaty nie dość, że będą dobrze wyglądać, to orzechowy posmak owocu, świetnie połączy się z ziołowym posmakiem focacci.
A teraz kilka przepisów Szymon to dla Ciebie:
Grzanki śniadaniowe
Składniki:
6 kromek chleba tostowego
3 łyżki margaryny
6 parówek
1/4 szklanki piwa
3 łyżki startego żółtego sera
1 żółtko
1/2 łyżeczki cynamonu
sól
Piwo, ser, cynamon i żółtko utrzeć na gładki sos. Posypać solą. Kromki posmarować z obu stron margaryną, opiec na złocisty kolor i ułożyć na blasze. Parówki obrać z folii, przekroić każdą na pół. Ułożyć po dwie połówki na jednej grzance. Polać sosem i zapiekać w gorącym piekarniku przez ok. 10-15 minut. Podawać na gorąco.
Kanapki z Kurczakiem
Składniki:
6 grubych kromek chleba
3 jajka ugotowane na twardo: żółtka przetarte przez sito, a białka posiekane
25 g miękkiego masła
2 łyżki angielskiej musztardy
1 łyżeczka pasty anchois
250 g startego cheddara
3 drobno posikane, ugotowane filety z piersi kurczaka, pozbawione skóry
po 12 plasterków pomidorów i ogórków
pieprz
sól
Odłożyć białko i żółtko z jednego jajka. W dużej misce wymieszać resztę jajek z miękkim masłem, musztardą i pastą z anchois. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dodać kurczaka i starty cheddar, wymieszać. Posmarować masą kromki chleba. Wierzch kanapek posypać na przemian posiekanymi białkami i żółtkami. Na jajkach ułożyć plasterki ogórka i pomidorów, podawać.
Greckie Grzanki
Składniki
4 kromki chleba tostowego
pół pomidora
4 oliwki nadziewane
szczypta oregano
ser feta
4 plasterki zielonego ogórka
masło
Kromki posmarować masłem, na każdej położyć plaster pomidora, po 2 przekrojone na pół oliwki, plaster sera feta, posypać odrobiną oregano, położyć ze dwa plasterki zielonego ogórka, przykryć drugą kromką. Przygotowane kanapki włożyć do rozgrzanego tostera. Piec 2 minuty, aż pieczywo się zarumieni. Natychmiast podawać.
Grzanki z Parmezanem
Składniki:
1 bagietka
300-400 g tartego parmezanu lub gran padano
2 jajka
150 ml mleka
1/3 szklanki czerwonego wytrawnego wina
gałka muszkatołowa
2 łyżki masła
świeżo mielony czarny pieprz
Jajka rozbełtać razem z mlekiem i serem. Całość doprawić świeżo mielonym pieprzem i startą gałką muszkatołową. Bagietkę pokroić na kromki i posmarować każdą z nich przygotowaną pastą serową. Na dużej patelni rozpuścić masło i podsmażyć przez chwilę nasze grzanki i po 2-3 minutach wlać wino i przykryć. Gotować tak długo, aż ser się roztopi. Podawać.
Grzybowe Hamburgery
Składniki:
300 g różnych grzybów
100 g gotowanej szynki
1 cebula
1 pęczek natki pietruszki
2 namoczone bułki
1 jajko
1 starta kromka pieczywa chrupkiego
odrobina posiekanej melisy
majeranek
sól
pieprz
papryka
olej
Grzyby bardzo drobno posiekać i dusić na patelni z odrobiną oleju przez 3 minuty. Dodać szynkę pokrojoną w kostkę, drobno posiekaną cebulę, natkę pietruszki, dusić przez 5 minut. Ostudzoną masę zmieszać z namoczonymi bułkami, chrupkim pieczywem, jajkiem, szynką i przyprawami. Dokładnie wyrobić na zwartą masę. Dodać sól, pieprz i jeszcze raz wyrobić. Uformować dowolnej wielkości "kotlety" i usmażyć je z obu stron w dużej ilości oleju. Podawać z ziemniakami i warzywami lub w bułce jako hamburger.
Życzę smacznego!!