Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Kawa i seks mogą być niebezpieczne
#1
Picie kawy, wysiłek fizyczny, uderzenie w nos, stosunek seksualny, mocne parcie na stolec - to niektóre z najczęstszych czynników powodujących pęknięcie tętniaka mózgu.

[Obrazek: Kawa_seks_moga_byc_5240343.jpg]

Tętniaki to patologiczne rozszerzenia tętnic, czyli naczyń doprowadzających do tkanek bogatą w tlen krew z serca. Mają kształt worka lub wrzeciona. Najczęściej powstają w miejscu rozgałęzienia tętnicy, pod wpływem działania ciśnienia krwi na uszkodzoną lub osłabioną ścianę naczynia. Powiększające się z czasem tętniaki mogą pękać, wywołując krwotoki, które w przypadku aorty brzusznej czy mózgu grożą śmiercią. Pęknięcie tętniaka mózgu prowadzi do krwotoku podpajęczynówkowego, uciskającego tkankę mózgu u jego podstawy.
Groźne nawet emocje

Kierowany przez Monique H.M. Vlak zespół naukowców z uniwersytetu w Utrechcie na podstawie analizy ankiet wypełnianych przez pacjentów z krwotokiem podpajęczynówkowym (w trzy tygodnie po jego wystąpieniu) zidentyfikował osiem głównych czynników, mogących wyzwalać pęknięcie umiejscowionego wewnątrz czaszki tętniaka. Tego rodzaju tętniaki występują u około 2 proc. całej populacji, jednak niewiele z nich pęka. Pęknięciu sprzyja nadciśnienie, zaawansowany wiek i płeć żeńska.

Najczęstsze czynniki inicjujące pęknięcia tętniaka to spożycie kawy (10, 9 proc. przypadków, które można powiązać z jakimś czynnikiem wyzwalającym), energiczne ćwiczenia fizyczne(7,9 proc.), uderzenie w nos (5,4 proc.), stosunek seksualny (4, 3 proc.), mocne parcie na stolec( 3,6 proc.), spożycie zawierających kofeinę napojów typu cola (3,5 proc.), zaskoczenie (2,7 proc.) i gniew (1,3 proc.).

Jak obniżyć ryzyko?

Jak wyjaśniają naukowcy, wszystkie te czynniki powodują nagłe i krótkotrwałe podwyższenie ciśnienia tętniczego, co powoduje pęknięcie i tak już napiętego tętniaka. Nie zalecają jednak rezygnacji z wysiłku fizycznego, ponieważ pozwala on obniżyć ryzyko wielu innych chorób układu krążenia. Warto natomiast ograniczyć picie kawy i zapobiegać zaparciom poprzez odpowiednią dietę i stosowanie środków przeczyszczających.

Choć ryzyko pęknięcia wzrasta także wkrótce po wypiciu alkoholu, szybko z powrotem się ono obniża. Niewiele osób z tętniakiem ma przed jego pęknięciem takie ostrzegawcze objawy jak wymioty, zaburzenia widzenia, utrata przytomności czy silne bóle głowy - u większości nic nie zapowiada zbliżającego się pęknięcia. Na szczęście coraz częściej wykrywa się wcześnie tętniaki za pomocą badań obrazowych mózgu - chociażby rezonansu magnetycznego.

PMW
  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Seks za pieniądze. Monoceros 16 3 709 12.11.2017, 07:59
Ostatni post: Maimoudaki
  Głośny seks - ok, czy passe? Vilandra 15 5 960 26.04.2017, 13:01
Ostatni post: SNOWDOG
  Seks przed ślubem? Karol 5 3 400 15.03.2012, 09:25
Ostatni post: Anioleczek_
  Seks grupowy Karolina90 6 6 767 18.01.2012, 17:30
Ostatni post: Leszek
  Chrapanie czy seks ? Karol 0 2 109 14.05.2011, 09:37
Ostatni post: Karol

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości