Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Książ - perła Dolnego Śląska
#1
Zamieniłam sobie leniwe siedzenie przy zastawionym stole w Świąteczny Poniedziałek
na wypad z rodzinką i znajomymi do Książa.

Książ (niem. Fürstenstein) – zamek, obecnie znajdujący się w granicach Wałbrzycha na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Niewielka część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski.
wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego prawdopodobnie na miejscu dawnego grodu drewnianego
1392 – po śmierci księżnej Agnieszki wraz z resztą księstwa przechodzi pod berło monarchów czeskich, staje się siedzibą kolejnych starostów
1491-1497 – własność króla czeskiego i węgierskiego Władysława Jagiellończyka
1509 – oddany pod zastaw rodzinie Hobergów (potem zmieniają nazwisko na Hochberg)
1605 – Hochbergowie wykupują swoje dobra lenne, a zamek staje się wolną własnością dziedziczną rodu
wojna 30-letnia (1618-1648) – kilkakrotnie Książ ulega częściowemu zniszczeniu
1705-1732 – Konrad Ernst Maksymilian von Hochberg dokonuje barokowej przebudowy
1908-1923 – książę Jan Henryk XV Hochberg von Pless dokonuje kolejnej przebudowy, m.in. tarasów
1907-1943 – księżna Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West zw. Daisy urzęduje w zamku Książ razem z mężem Janem Henrykiem XV Hochbergiem von Pless
lata 20. XX w. – początek powolnego upadku Książa, spowodowany zapaścią finansową i problemami rodzinnymi Hochbergów
II wojna światowa – w 1941 władze III Rzeszy przejmują zamek i Organizacja Todt przystępuje do przekształcania zamku w siedzibę stanu, a przed głównym portalem drążony jest szyb windowy głębokości 50 metrów
1945 – Książ w granicach Polski
od 1945 - dewastacja poprzez stacjonujące w zamku wojska radzieckie
1956 początek prac renowacyjnych
2006 – zdjęcia do serialu Tajemnica twierdzy szyfrów na terenie zamku
Na przestrzeni dziejów spotykane były również następujące zapisy nazwy zamku: Fürstenberg, Vorstinburg, Vorstenberech, Wistenberch.

Niesamowite miejsce na rodzinny spacer po cudownych parkach okalających zamek, piękno tarasów widokowych, komnat to wszystko sprawia że czas chwilami zdaje się stawać w miejscu niemal słychać duchy przeszłości.

Mamy do wyboru dwie opcje zwiedzania indywidualną i z przewodnikiem. Ta druga jest o tyle ciekawsze że mamy możliwość zobaczenia części podziemia jak również możemy wdrapać się na wierzę widokową z której widać odległy o ok 70 km Wrocław, Ślężę, Wałbrzych. Możemy również udać się do przy zamkowej stadniny obejrzeć piękne konie, przejechać się zabytkowym powozem po parku.

Miejsce jest piękne i niewątpliwie magiczne sprzyja temu ogrom tajemnic otaczających zamek i jego historię.

Cóż mogę jeszcze dodać? ... nic jedźcie, zobaczcie, przekonajcie się sami na prawdę warto.

Zamek Książ widziany z tarasu widokowego
[Obrazek: dsc0010ce.jpg]

Kominek w jednej z piękniejszych dostępnych komnat zamku
[Obrazek: dsc0043fu.jpg]

Widoczek z jednego z dostępnych tarasów
[Obrazek: dsc0105o.jpg]

inny widoczek
[Obrazek: dsc0108fk.jpg]

widziana z wierzy widokowej brama wjazdowa i podjazd
[Obrazek: dsc0109q.jpg]

spacerując wokół Zamku
[Obrazek: dsc0128a.jpg]
[Obrazek: dsc0133i.jpg]
[Obrazek: dsc0134yo.jpg]

W pobliżu jest jeszcze wiele ciekawych zakątków do zwiedzenia. Zapraszam więc więc i gorąco polecam taką formę spędzania leniwych weekendów.
  Odpowiedz
#2
Witam,bylam pare lat temu w tym zamku,naprawde jest cudowny,bylam zachwycona widokiem z wiezyczki widokowej,strasznie wialo na gorze ale warto bylo sie poswiecic,pozdrawiam milo
  Odpowiedz
#3
Wielokrotnie byłem w tym zamku w związku z moim hobby (jednym z wielu), jako że interesuje mnie tajemnicza historia III Rzeszy a ten zamek skrywa sporo tajemnic z okresu II Wojny Światowej to oczywiście musiałem go zwiedzić z każdej strony.
Nie tylko zamek jest piękny, jeśli kogoś interesuje historia II Wojny Światowej i III Rzeszy to polecam się tam wybrać i pozwiedzać zamek i jego okolice (tajemnicze tunele pod zamkiem i w jego okolicy, kompleks Riese i wiele innych miejsc), ogólnie cały teren dolnego śląska to gratka dla osób interesujących się tajemnicami III Rzeszy.
  Odpowiedz
#4
Byłam tam kilka razy, mając jakieś 9-12 lat i bardzo chcę tam wrócić - ten zamek na zawsze zostaje w pamięci i w magiczny sposób przyciąga do siebie.
  Odpowiedz
#5
Zapominacie o tym, że Książ kładł podwaliny pod polskie browarnictwo. To przecież w ruinach tutejszego zamku odnaleziono receptury piwne, które obecnie są w posiadaniu Carlsberga, a na ich podstawie złocisty trunek warzy chyba browar w Szczecinie. Ja tam Książ bardzo lubię, zwłaszcza mocno schłodzony.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości