Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Napoje izotoniczne: fakty i mity
#1
Napoje izotoniczne: fakty i mity

Dr Bob Murray, FACSM, dyrektor Gatorade Sports Science Institute

Odpowiedni poziom płynów w organizmie jest kluczowym składnikiem odżywiania sportowców, a jednak często nie poświęca mu się wystarczającej uwagi. W końcu przecież każdy napój w trakcie wysiłku będzie dobry. Według badań naukowych tak jednak nie jest. Naukowe poszukiwania dostarczają kolejnych powodów, żeby przemyśleć kwestie napojów podawanych sportowcom.

MIT:

Woda najlepiej uzupełni straty płynów w organizmie wynikające z wysiłku fizycznego.

FAKT:

Woda jest dobra, ale ma swoje ograniczenia.

nie ma smaku, który zachęciłby do picia
gasi pragnienie zanim organizm zostanie w pełni "nawodniony"
nie zawiera elektrolitów i węglowodanów potrzebnych sportowcom do zwiększenia wydajności.

MIT:

Napoje izotoniczne nie różnią się od siebie.

FAKT:

Skład napoju ma ogromne znaczenie. Badania wykazują, że:

zbyt duża ilość węglowodanów spowalnia wchłanianie płynu
mieszanka prostych węglowodanów (np. sacharozy, glukozy i fruktozy) przy niezbyt dużym stężeniu może przyspieszyć wchłanianie płynów
ważna jest zawartość sodu. Wystarczająca ilość sodu w napoju będzie aktywizowała mechanizm pragnienia aby zwiększyć częstotliwość picia i tym samym polepszyć poziom płynów w organizmie.
duże znaczenie ma smak. Jeśli nie jest odpowiedni, ilość wypitego płynu będzie mniejsza, co nie zapewni odpowiedniej hydratacji.

MIT:

Picie napojów izotonicznych prowadzi do zwiększenia wagi.

FAKT:

Według badań, sportowcy, którzy piją napoje izotoniczne mogą ćwiczyć dłużej i intensywniej i są mniej narażeni na przegrzanie organizmu. Badania wykazują również, że spożywanie węglowodanów w trakcie wysiłku przedłuża jego trwanie. Dla chcących zrzucić wagę są to zalety.

MIT:

Napoje izotoniczne zawierają dużo cukru i są kaloryczne.

FAKT:

Napoje izotoniczne zawierają o połowę mniej kalorii i cukru niż soki owocowe lub inne napoje. Na przykład ćwierć-litrowa butelka Gatorade zawiera tylko 50 kalorii i 14g węglowodanów, podczas gdy taka sama ilość soku owocowego lub innego napoju zawiera od 100 do 110 kalorii i 27g węglowodanów.

MIT:

Picie napojów izotonicznych wywołuje zwiększone wydzielanie insuliny w trakcie wysiłku.

FAKT:

Picie napojów izotonicznych wywołuje słabą reakcję insulinową zarówno w trakcie spoczynku, jak i wysiłku. Wydzielanie insuliny jest naturalną odpowiedzią na przyswajanie napojów lub pożywienia zawierającego węglowodany. Duże dawki prostych węglowodanów (cukier) wywołują najsilniejszą reakcję insulinową. Ponieważ napoje izotoniczne mają niską zawartość węglowodanów i są często spożywane w trakcie wysiłku, łagodzą reakcję insulinową. Niewielki wzrost poziomu insuliny po wypiciu napoju izotonicznego pomaga zwiększyć stopień pobierania i spalania glukozy - co zwiększa wydajność mięśni.

MIT:

Napoje izotoniczne powinno się pić tylko przy wysiłku trwającym ponad 60 min.

FAKT:

Napoje izotoniczne są korzystniejsze niż woda w trakcie intensywnego wysiłku, nawet takiego, który trwa krócej niż 60 min. Badania wykazują, że napoje izotoniczne polepszają wydajność przy ćwiczeniach wymagających długotrwałego wysiłku jak również przy krótkotrwałym wysiłku lub też sportach wymagających wysiłku nieregularnego takich jak rugby, koszykówka, piłka nożna, tenis czy hokej.

MIT:

Napoje izotoniczne zawierają zbyt dużo soli.

FAKT:

Sód w określonym stężeniu jest istotnym składnikiem napojów izotonicznych., Gatorade zawiera wystarczającą ilość sodu (110mg/240ml) aby zapewnić odpowiednią hydratację. Został jednak zakwalifikowany przez FDA (organizację dopuszczającą lekarstwa i produkty spożywcze od handlu w USA) jako napój niskosodowy. Gatorade zawiera mniej sodu niż podobna ilość mleka lub kromka chleba. Sód używany jest w napojach izotonicznych, ponieważ aktywuje pragnienie, które gwarantuje, że zostanie wypita odpowiednia ilość napoju, aby wyrównać poziom płynów w organizmie.

Artykuł pochodzi z archiwum portalu kulturystyka.pl
  Odpowiedz
#2
(bez obrazy - napisałem to co myślę i uważam za ważne)

Dobra a gdzie są aspekty zdrowotne po wieloletnim używaniu napojów izotonicznych?

Dlaczego opisujesz tylko to co ludzie chcą usłyszeć a nie to co powinni?

Nie ma napoju idealnego.

Napój izotoniczny w 90% to chemia przyswajalna przez organizm,
zastanawiałeś się przez chwilę co ma do powiedzenia żołądek i wątroba?

Piszesz że napoje izotoniczne nie zwiększają wydzielania insuliny.
Jeśli tak jest to wspaniale. Mimo tego że zawierają ogromne ilości cukru
to "cukrzycy" mogą je pić bezproblemowo, extra.

Piszesz że mitem jest że:
Woda najlepiej uzupełni straty płynów w organizmie wynikające z wysiłku fizycznego.
Wyjaśnij dlaczego? Dosłownie podziel się Twoimi doświadczeniami.
Oczywiście mam tutaj na myśli wodę naturalnie (przez naturę nie chemicznie) wysoce zmineralizowaną. Wodę która zawiera naturalne lekko przyswajalne węglowodany.
Wodę która nie zawiera żadnych cukrów i innych trujących związków chemicznych.

To mnie najbardziej rozśmieszyło (bez obrazy):
"Według badań, sportowcy, którzy piją napoje izotoniczne mogą ćwiczyć dłużej i intensywniej i..."
Według badań? Wszyscy uczestnicy badań są świetnie opłacani.
Wystarczy że 51 ze 100 osób przebadanych wykaże
że picie tych napojów w niewielkiej ilości
"poprawia" ich "siłę" i "wytrzymałość"
wtedy badania są uznawane za pozytywnie zakończone.
Stąd te "fakty".

Ogólnie (bez obrazy) ale cały post jest tak napisany jakbyś był przedstawicielem handlowym tych "napojów". Zostało to tak napisane jakby były to "napoje bogów", wielce chwalone, dostępne i uniwersalne. "Napoje" które nie spustoszą organizmu wewnętrznego człowieka i które nie pozostawiają efektów ubocznych po wieloletnim ich użytkowaniu.
  Odpowiedz
#3
Kolego skrzypas pomyliłeś napoje izotoniczne z napojami energetyzującymi

Izotoniki – napoje mające na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydzielanych z organizmu w procesie wydzielania potu, a także uzupełnić witaminy i minerały oraz w niewielkim stopniu węglowodany spalane podczas wysiłku fizycznego.

Zbilansowany poziom elektrolitów oraz ciśnienie osmotyczne, odpowiadające ciśnieniu panującemu w płynach ustrojowych człowieka, pozwala na szybkie ugaszenie pragnienia i uzupełnienie utraconych mikroelementów. Sód zawarty w niektórych napojach izotonicznych przeciwdziała powstawaniu kurczy mięśni.

W odróżnieniu od napojów energetyzujących, izotoniki maja niską zawartość cukru i w niewielkim stopniu nasycone są dwutlenkiem węgla. Napoje izotoniczne są bardzo potrzebne w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych wymagających długotrwałego, intensywnego wysiłku, takich jak kolarstwo, turystyka górska czy biegi dystansowe, ponieważ skutecznie gaszą pragnienie i utrzymują wodę w organizmie a także uzupełniają mikro oraz makroelementy, które są potrzebne do wydolności fizycznej i odnowy mięśni.

Więc powiedz mi skąd twierdzenie iż izotoniki zawierają ogromne ilości cukru ??

Opisuję to co jest istotne i to co jest potwierdzone badaniami naukowymi, nie znalazłem potwierdzonych badań odnośnie szkodliwego wpływu napojów izotonicznych na organizm człowieka.

Piszę że mitem jest iż woda najlepiej uzupełnia straty płynów w organizmie ponieważ tak jest, nie ma wody mineralnej która zawierałaby wszystkie niezbędne składniki, na dodatek w takich ilościach jakie stracimy w procesie pocenia się.

Co do sposobu badań to już niestety nie mam wpływu na to kto i w jaki sposób je przeprowadza, może zatrudnisz własnych naukowców i znajdziesz chętnych do poddania się testom ??

Nie jestem przedstawicielem handlowym ani też nie jestem powiązany z jakąkolwiek firmą produkującą/handlującą takimi napojami.

Jeśli znajdziesz jakieś udokumentowane skutki uboczne wywołane długotrwałym stosowaniem napojów izotonicznych to chętnie je poznam.

P.S.
Napoje izotoniczne stosuję od wielu lat i robiąc sobie badania co 6 miesięcy (pełny zestaw badań) zawsze mam idealne wyniki. Znajomy który choruje na cukrzyce również je stosuje (lekarz mu nie zakazał stosowania ich).
Zanim przystąpisz do krytyki zapoznaj się z tematem dokładnie a jeśli już krytykujesz przedstaw konkretne powody.
  Odpowiedz
#4
Nie obraź się ale to wszystko jak dla mnie to ściema napędzana reklamą.
Co taki "napój" może mi dać podczas wysiłku fizycznego zamiast porządnego śniadania czy obiadu przed tym wysiłkiem?
Pamiętam szkolne czasy i lekcje WF-u. Gdy nie mieliśmy siły biegać to nauczyciel mówił nam że chyba nie jedliśmy śniadania że jesteśmy tacy słabi.
Wiele lat temu nie było napojów izotonicznych a ludzie osiągali te same efekty.
Nie jesteśmy cyborgami i po wysiłku fizycznym należy się nam obfity odpoczynek.
Może się nie pomyliłem myląc Energy z Izotonikiem? Izotoniki zawierają ogromne ilości Aspartamu który zastępuje cukier i jest niezwykle szkodliwy. Co do zawartości cukrów to przez chwilę byłem w błędzie ale mam do tego prawo.
Nigdzie w internecie nie ma jasnego potwierdzenia badań że Izotoniki są szkodliwe ale nie ma również informacji że są nieszkodliwe.
Widocznie te informacje zostały utajnione.
Izotoniki w pewnym sensie zaliczane są do legalnych dopalaczy ponieważ dostarczają organizmowi energii w postaci chemicznych "węglowodanów" które jako naturalne odpowiedniki są zawarte w normalnym posiłku jak śniadanie, lunch czy obiad.
Na pewno przyswajanie chemii w organizmie ma skutki uboczne i na pewno dopiero po latach ludzie będą się łapać za głowę i szukać lekarzy specjalistów tej dziedziny.
Tak było gdy dawno temu był wielki boom na mikrofalówki "odgrzewające" posiłki.
Dziś już wiemy że takie "odgrzewanie" jest szkodliwe dla naszego organizmu.

Pozdrawiam.
  Odpowiedz
#5
(08.03.2011, 11:54)skrzypas napisał(a): Co taki "napój" może mi dać podczas wysiłku fizycznego zamiast porządnego śniadania czy obiadu przed tym wysiłkiem?

Nigdzie nie jest napisane że izotoniki zastępują śniadanie czy obiad, izotoniki tylko uzupełniają braki w organizmie.

Tematu szkodliwości mikrofalówek i innych "wynalazków" naszej ery nie będę poruszał w tym temacie.
Zastanówmy się jedynie co dzisiaj jest nieszkodliwe ? Większość z tego co kiedyś wyło nieszkodliwe dzisiaj jest już szkodliwe, tak na prawdę to wszystko w dzisiejszych czasach jest szkodliwe.
  Odpowiedz
#6
Ja lubię najbardziej Mautandew Adrenaline z żeń-szeń'em tauryną i kofeiną :D
  Odpowiedz
#7
Tony dzięki za post. Mi się przydał. Osobiście uważam, że izotoniki są potrzebne i dobrze spełniają swoją rolę.
Tam gdzie chodzę na siłownię połowa ludzi to pije.
Jeden przychodzi z 1,5l wody mineralnej, a drugi z 0,33l izotonika i temu drugiemu spokojnie wystarcza to do końca treningu.
Jak dla mnie post bardzo edukacyjny.
  Odpowiedz
#8
Tekst wygląda jak wycięty ze zwykłej reklamy. Ja tam wolę owoce popić wodą mineralna niegazowaną. Wychodzi na to samo albo nawet taniej. Fakt, że napój jest prostszy do spożycia, ale i tak wolę naturalne produkty.
[Obrazek: Oh_yes_its_free-1338710999.png] ftp://109.196.92.86/Poradniki
user: user
hasło: user

[Obrazek: Userbar-1340978593.png]
Używaj przycisku [Obrazek: postbit_reputation.gif] rozważnie!!!
Zamiast pisać post pod postem użyj przycisku [Obrazek: postbit_edit.gif]

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości