Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!
Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!
Czajnik elektryczny jest jednym z urządzeń znajdującym się w 92% gospodarstw domowych. Jest ich cała gama. Różne modele i style, jednakże zasada działania wszystkich tych urządzeń jest podobna. Czajniki płytowe i grzałkowe to najczęściej spotykane tego typu urządzenia na naszym rynku. Poniżej podam sposób na sprawdzenie i ewentualną naprawę takiego czajnika.
Czajnik z płytą grzejną.
W wielu przypadkach nie przepala się płyta grzejna, lecz zabezpieczenie termiczne urządzenia. Termik - tak nazywa się mały układ który w przypadku nagrzania się płyty bez wody w czajniku, rozłącza dopływ prądu, by się nie spaliła. Znajduje się pod dolną obudową czajnika. Aby sprawdzić czy jest on przyczyną niesprawności urządzenia, należy "zmostkować" oba jego końce przewodem i podłączyć na chwilkę do sieci. Jeśli płyta robi się ciepła, jesteśmy pewni co było przyczyną awarii. Jeżeli natomiast nic się nie dzieje, świadczy to o uszkodzeniu płyty grzewczej.
:idea: Wymiana "termika"(potoczna nazwa rozłącznika termostatycznego) nie jest skomplikowana. Należy tylko pamiętać, by w serwisie lub w sklepie z elektroniką dobrać ten sam model.
Czajnik z grzałką.
Ta sama zasada sprawdzenia co w czajniku z płytą, lecz umieszczenie "termika" jest w korpusie grzałki.
.
:exclamation: Jeśli nie posiadasz podstawowej wiedzy o elektryczności, zleć to specjaliście!
Czyli jak np. włączam czajnik, świeci się kontrolka to spalił się "termik" ?
Na pewno?
Zawsze myślałem, że to termostat - chyba, że to to samo - fachowcem w tej dziedzinie nie jestem
:idea: Termik działa jako zabezpieczenie (automatyczny bezpiecznik) i ma małą dokładność oraz budowę, zaś termostat jest urządzeniem o stałym lub zmiennym zakresie temperatury, z bardzo dużą dokładnością.
Czyli co mogło się zepsuć w czajniku z grzałką jak nie grzeje a świeci się lampka (dioda), że czajnik jest włączony? Pytam, ponieważ to najbardziej powszechna usterka tych czajników.
(26.02.2011, 04:45)admin napisał(a): Czyli co mogło się zepsuć w czajniku z grzałką jak nie grzeje a świeci się lampka (dioda), że czajnik jest włączony? Pytam, ponieważ to najbardziej powszechna usterka tych czajników.
Jeżeli po włączeniu przycisku lampka sygnalizująca świeci się, najprawdopodobniej przepalona jest grzałka czajnika. Aby upewnić się czy tak jest, wystarczy po ściągnięciu obudowy, do zacisków grzałki podłączyć próbnik zrobiony z oprawki z żarówką. Jeśli żarówką zaświeci się, a grzałka nie grzeje, mamy 100% pewność o awarii elementu grzewczego.
03.03.2011, 12:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.03.2011, 13:16 przez skrzypas.)
Witam
Spotkałem się z czajnikiem w którym również świeciła się neonówka ale grzałka nie grzała.
Po zdemontowaniu grzałki i bezpośrednim podłączeniu do sieci okazało się że grzeje.
Po zmontowaniu znów nic nie grzało.
Termik był sprawny a okazało się że styki grzałki były zaśniedziałe i wydzielił się na nich kamień i nie przewodziły prądu.
W innym przypadku został uszkodzony włącznik czajnika. Niektóre modele posiadają dodatkowe zabezpieczenia trudne do usunięcia jakimi są malutkie wyłączniki (przycisk typu isostat), które są umieszczone w żaroodpornej konstrukcji zaczepu grzałki.
Nie dość że termik rozłącza i załącza sieć to jeszcze pod plastikowym przedłużeniem włącznika czajnika (włącznik nad rączką czajnika) zastosowano ten mały isostat który niestety nie posiada zatrzasku zatem jego załączenie pojawia się w chwili wciśnięcia włącznika.
Można to obejść w inny sposób ale trzeba rozebrać (czytaj zniszczyć) konstrukcję zaczepu grzałki (zaczep to te czarne elementy z tworzywa żaroodpornego).
Częstym przypadkiem nie działania czajnika są po prostu zaśniedziałe styki podstawki doprowadzającej prąd do czajnika. Trzeba rozebrać podstawkę i przetrzeć styki drobnym papierem ściernym lub ostrym nożykiem, skalpelem, żyletką (czy rozebraną starą jednorazową golarką) (uwaga aby się nie skaleczyć) itp.
Często znając temat "uszkodzeń" czajnika można kupić niezwykle tanio taki "z awarią" dobrego producenta i mieć doskonały sprzęt na lata we własnym domu czy biurze.
Ja w ten sposób "wyhaczyłem" doskonały czajnik firmy Zelmer który leżał w firmie bo nie działał.
Stary, poczciwy, grzałkowy czajnik nie do zdarcia. Jeden z wysokich modeli jak na tamte czasy.
***** ***** ***** *****
W wielu czajnikach termik nie ma postaci takiej jak mabud73 pokazał na swojej fotce.
Mowa tu o najprostszym termiku który ma postać okrągłej lekko wygiętej blaszki która po nagrzaniu się zmienia swój kształt - wygina się w drugą stronę.
Ta blaszka ma swoją maksymalną temperaturę przewodzenia i gdy zostanie ona nieco przekroczona to blaszka wygina się.
Zostało to bezpośrednio zintegrowane w włącznikiem czajnika.
Gdy czajnik zostaje włączony blaszka zostaje przytwierdzona do mosiężnych styków i zaczyna przewodzić prąd elektryczny dzięki czemu grzałka się nagrzewa.
Gdy temperatura grzałki osiągnie ponad 100 stopni C (temperatura wrzenia wody) owa blaszka wygina się w drugą stronę i jednocześnie rozłącza styki jak i wyłącza włącznik czajnika.
Po czym temperatura blaszki szybko spada i po pewnym czasie blaszka w mik odkształca się co charakterystycznie słychać cichutkim brzdęknięciem wewnątrz czajnika.
Włącznik czajnika jest wyłączony i z powrotem odkształcona blaszka nie dotyka styków zasilania grzałki gdyż jest zintegrowana z włącznikiem.
Częstą przyczyną pożarów czajnika jest oderwanie się blaszki od mechanizmu włącznika przez co blaszka nawet po odkształceniu nadal przewodzi prąd elektryczny.
Niestety w niektórych modelach odkształcona blaszka może wcale nie oderwać się od mechanizmu włącznika a jednak prąd będzie nadal przepływał przez grzałkę co również doprowadzi do pożaru.
W takim wypadku na pewno w czajniku jest drugie zabezpieczenie o którym pisałem na początku postu i to zabezpieczenie zostało uszkodzone i nie wyłączyło się.
Po prostu niektórzy producenci idąc za technologią dzielenia zabezpieczeń zaimplementowali w czajniku osobne zabezpieczenie temperaturowe (blaszka) i osobne zabezpieczenie prądowo-napięciowe (malutki przycisk typu isostat).
Takie pytanie do znawców Tematu, Co może być przyczyną nienagrzewania sie płyty Grzewczej w czajniku, jako wskazówkę dodam to iż w czajniku świeci się lampka nawet jak czajnik jest wyłączony, mało tego po podłączeniu do prądu i dotknięciu płyty Grzewczej kopie prądem ?? Mabud, Skrzypas podpowiedzcie mi na co zwrócić uwagę aby naprawić ten czajnik. Z samą naprawą dam sobie radę a gorzej z lokalizacja usterki.
Stawiam na zwarcie w płycie grzewczej - przez to wydobywa się na cały czajnik, lub może to polagac na stopieniu się elementów w przełączniku... Sprawdź przełącznik