Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!

Niedziałający dysk twardy?
Witam, dostałem od kolegi używany dysk twardy Western Digital 250GB i przy próbie uruchomienia dysk robi tak:

i to wszystko.
Dysk nadaje się do użytku, czy po prostu jest do wyrzucenia?
Piszcie poprawnie, używajcie (ż, ó, ł, itd) :) Podam przykład:
,,Robić komuś łaskę" a ,,Robić komuś laskę" to całkiem inne znaczenie :D
  Odpowiedz
Padła elektronika i tyle, też mam taki w domu. jak odkręcisz elektronikę od drugiej strony, to prawdopodobnie znajdziesz przepalone elementy lub charakterystyczne czarne wężyki. Dysk do wyrzucenia...
¿nʞɔoןɹǝɥs ʎuoןoʍopɐz ǝıqǝıs z śǝʇsǝɾ oɔ ı ou
  Odpowiedz
Nie znam się na tym, ale ta jakby płyta metalowa to tam jest 250gb ta? Dałoby radę włożyć ją do takiego samego dysku tylko że 160gb?
  Odpowiedz
Ale ty chcesz przełożyć samą elektronikę dysku z 160GB czy jak ? Bo raczej tak nie wypali jak dysk jest 250GB to elektronika też musi być dokładnie z tego dysku.
  Odpowiedz
swordancer napisał(a):Padła elektronika i tyle, też mam taki w domu. jak odkręcisz elektronikę od drugiej strony, to prawdopodobnie znajdziesz przepalone elementy lub charakterystyczne czarne wężyki. Dysk do wyrzucenia...

Brednie, jeśli padła elektronika to można ją wymienić i dysk nadaje się do użytku.

Jeśli rozebrałeś dysk to jest on już do wyrzucenia bo załatwiłeś go na dobre.
Dyski WD (tzw. czarna seria) miały problem z firmware i często pozycjonowanie głowicy dysku siadało, jest to do naprawienia w 15 minut.

Elektroniki jak i innych elementów dysku nie zamienisz sobie ot tak, można wymienić elektronikę jednak musi ona być kompatybilna, jeśli Twoja wiedza na temat dysków jest kiepska to raczej sam nic nie zrobisz.
  Odpowiedz
szalony napisał(a):Brednie, jeśli padła elektronika to można ją wymienić i dysk nadaje się do użytku.

Cwaniaczku, a gdzie nabędziesz identyczną elektronikę? Kupisz nowy dysk, żeby wymienić elektronikę? Wymiana elektroniki nie daje gwaranci działania, bo w przypadku przepalenia, warstwy magnetyczne na tarczy mogły zostać zniszczone.

Napisałem mu tak, bo to raczej oczywiste, że skoro, to nie jego dysk i nie miał tam danych, to po cholerę miałby mu wymieniać elektronikę. Dyski to nie jest droga sprawa, a wymiana elektroniki, to ryzykowne, nieopłacalne i bezsensowne działanie, chyba że chodzi o odzyskiwanie cennych danych.

szalony napisał(a):Jeśli rozebrałeś dysk to jest on już do wyrzucenia bo załatwiłeś go na dobre.

Właściwie to tu wypisujesz bzdury, bo otwarcie dysku niczego nie zepsuje, jeśli robisz to ostrożnie i w odpowiednich warunkach. Nawet delikatny kurz w tym wypadku nie powinien sprawić problemów. Katowałem parę dysków obserwując ich usterki i jak bywały przypadki, że nawet najbardziej zeszmacony dysk, po odnowieniu działał jak zegarek szwajcarski. Stary denerwujesz mnie tym swoim czepialstwem. Nie zapominaj się, że nie jesteś tu sam i przestań zgrywać takiego guru elektroniki, bo nie o to na tym forum chodzi, żeby zgrywać cwaniaka.

luzakkajojo napisał(a):Nie znam się na tym, ale ta jakby płyta metalowa to tam jest 250gb ta? Dałoby radę włożyć ją do takiego samego dysku tylko że 160gb?

Powiem tak. Nie jest to możliwe, bo zarówno firmware, elektronika jak i sama głowica się różną. Nawet mając identyczny dysk, czasem nie daje to gwarancji poprawnego działania. Zwykle z powodu poważniejszych uszkodzeń.
  Odpowiedz
Dobra, czyli dysk do wyrzucenia. Dzięki za pomoc :)
  Odpowiedz
swordancer napisał(a):Cwaniaczku, a gdzie nabędziesz identyczną elektronikę?
Elektronika nie musi byś identyczna (tzn. nie musi pochodzić od identycznego modelu), w przypadku WD elektronika z powodzeniem może pochodzić z innego modelu (innej serii), elektronika dysków często jest taka sama w dyskach różnej serii trzeba tylko umieć ją dobrać (są specjalne tabele kompatybilności elektroniki).

swordancer napisał(a):Wymiana elektroniki nie daje gwaranci działania, bo w przypadku przepalenia, warstwy magnetyczne na tarczy mogły zostać zniszczone.
Zgadzam się ale tak jak sam napisałeś jeśli na dysku są ważne dane warto zaryzykować.

swordancer napisał(a):Właściwie to tu wypisujesz bzdury, bo otwarcie dysku niczego nie zepsuje, jeśli robisz to ostrożnie i w odpowiednich warunkach.
Myślisz że ktoś kto o dyskach wie tyle co nic umie odpowiednio postąpić w trakcie jego otwierania ?

swordancer napisał(a):Nawet delikatny kurz w tym wypadku nie powinien sprawić problemów.
Z tym stwierdzeniem zgodzę się jedynie w połowie, dyski WD są delikatne i z doświadczenia wiem że kiepsko znoszą zanieczyszczenia w postaci kurzu, natomiast Seagate o dziwo bardzo dobrze to znosi.

Piszesz że się czepiam, owszem czepiam się bo jestem zdania że należy precyzyjnie opisywać problem jaki i precyzyjnie udzielac odpowiedzi, to że ktoś się nie zna na danej dziedzinie nie zwalnia od pisania konkretnie na jakiś temat, odpisałeś w temacie bez szczegółów więc się doczepiłem, gdybyś od razu napisał tak jak odpowiedziałeś na mojego posta to bym się nie doczepił.
  Odpowiedz
Ale po co się tak kłócić. Dyski twarde jak i inna maść elektroniki są produkowane w warunkach sterylnie czystych, bez powodu nie są w takich warunkach produkowane, a wbrew pozorom najmniej kurzu jest w pomieszczeniach otwartych, no ale mimo wszystko trza uważać przy tego typu eksperymentach. Co do elektroniki nie raz widziałem pełno jej na allegro i to sprawnej, więc z tym też by nie był wielki problem, tylko trzeba pamiętać że kupując daną elektronikę ma zapisany S.M.A.R.T dla dysku w którym ona była, więc też trzeba ją zerować niestety oraz wykonać pełen skan dysku, żeby sprawdzić jego rzeczywisty stan.
  Odpowiedz
pawel4325 napisał(a):Elektronika nie musi byś identyczna (tzn. nie musi pochodzić od identycznego modelu), w przypadku WD elektronika z powodzeniem może pochodzić z innego modelu (innej serii), elektronika dysków często jest taka sama w dyskach różnej serii trzeba tylko umieć ją dobrać (są specjalne tabele kompatybilności elektroniki).

W przypadku WD elektronika jak cholera musi pochodzić z tego samego modelu, bo każda firma ma cały stos różnorodnych modeli dysków o tej samej pojemności. W każdym dysku elektronika i zgodność firmware jest kluczowa. Poza tym skoro autor wątku się nie zna, to nie rozumiem jaki jest sens wypisywania mu tu wszystkich szczegółów naprawy dysku, gdy o to nie pytał?! Chciał wiedzieć, czy nadaje się do użytku. Na początku nie pytał czy można go jakoś naprawić, więc jak cię nie rozumiem.
Do autora:
Nie, nie wymienisz elektroniki ze 160GB do 250.
Dysk 250 GB, to nie jakiś 2-3TB kolos na którym masz ważne dane. Nie masz więc sensu się kosztować na wymianę elektroniki.
Czasem jak dobrze poszukasz oraz będziesz mieć odrobinę szczęścia i rozumu, to wyszukasz podobne licytacje:
http://allegro.pl/western-digital-ata-250gb-wd-wd2500aajb-blue-nowy-i3122335810.html
Ustawisz sobie tą licytację na snajperze i może uda ci się go ustrzelić, za mniej jak 50 zł. Ja ostatnio za 22 zł ustrzeliłem płytę wartą ponad dwie stówy, która nie ma na sobie nawet grama kurzu i była uruchomiona może parę razy, nawet nie wiem po co.

Teraz, żeby nie robić zamieszania i żebyśmy nie musieli już się sprzeczać, to odpowiedz czy zamierzasz naprawiać dysk? Czy chcesz wydać na to pieniądze, a jak tak to ile i jaki to konkretnie model dysku?? Dokładnie musisz wszystko podać jeśli jesteś zainteresowany, jak nie to wątek z głowy. Wtedy można coś poradzić, ale ja od razu przestrzegam, że już łatwiej będzie ustrzelić tą aukcje niż naprawić twój dysk za niższą cenę. No chyba, że znajdzie się coś naprawdę za grosze.
  Odpowiedz