Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Pigułki antykoncepcyjne-cała prawda
#1
[Obrazek: pigulki.jpg]

Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych to jedna najskuteczniejszych, odwracalnych metod zapobiegających ciąży. Polega ona na przyjmowaniu preparatów zawierających związki pochodne żeńskim hormonom płciowym: estrogenom i progesteronowi, których przyjmowanie pozwala wywołać stan bezpłodności, taki jak w czasie ciąży i okresie karmienia piersią. Mechanizm działania tabletek hormonalnych jest złożony i polega na:
hamowaniu owulacji (jajeczkowania)
zmianie charakteru śluzu szyjkowego (mała ilość i duża gęstość), co utrudnia ruch plemników
modyfikowaniu funkcji jajowodów w wyniku obniżenia ich kurczliwości
hamowaniu wzrostu endometrium (błony śluzowej macicy)
Przed zastosowaniem tej metody konieczne jest badanie ginekologiczne, badanie gruczołów piersiowych, wykonanie cytologii, ocena czynności wątroby i układu krzepnięcia, ocena profilu lipidowego krwi, pomiar ciśnienia tętniczego. W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej należy systematycznie przeprowadzać badania kontrolne. Pierwsze powinno zostać wykonane 3 miesiące po rozpoczęciu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, następne co 6 - 12 miesięcy.

Rodzaje preparatów

W latach 60' i 70' doustne tabletki antykoncepcyjne zawierały około trzykrotnie większe dawki estrogenów i około dziesięciokrotnie większe dawki progesteronu niż w latach 80'. Obecnie dzięki mniejszej zawartości hormonów w tabletkach prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych jest mniejsze niż w przypadku preparatów stosowanych przed 30 laty. W zależności od stężenia hormonów oraz ich proporcji w tabletkach, obecnie stosuje się:
preparaty 1-fazowe - Przyjmuje się środki zawierające stałe połączenie estrogenu z progestagenem (nie ma zmian dawek w zależności od dnia cyklu). Tabletki takie zaczynamy przyjmować pierwszego (do trzeciego) dnia cyklu i stosujemy następujący schemat: 21 dni przyjmowania tabletek, 7 dni przerwy podczas których występuje krwawienie z odstawienia itd. Zaleca się przyjmować tabletki wieczorem. W czasie 7-dniowej przerwy może nie dojść do krwawienia (na ogół nie świadczy to o wystąpieniu ciąży) ale przed ponownym zastosowaniem tabletek konieczne jest pewne wykluczenie ciąży.
preparaty 2-fazowe - Przyjmuje się środki zawierające w pierwszej fazie tylko estrogen, zaś w drugiej estrogen z progestagenem. Po zakończeniu przyjmowaniu tabletek następuje 7 dni przerwy podczas któryc h następuje miesiąćzka.
preparaty 3-fazowe - Przyjmuje się środki o różnych, zmodyfikowanych dawkach estrogenów i progestagenów w trzech różnych fazach cyklu miesięcznego (faza pomiesiączkowa, okołoowulacyjna, lutealna).
Zasady przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych
Pierwszą tabletkę, pierwszego opakowania należy przyjąć pierwszego dnia miesiączki, czyli pierwszego dnia krwawienia (dopiero wtedy, gdy pojawi się krwawienie). W rzadkich przypadkach pierwsze opakowanie można rozpocząć od 2 do 5 dnia miesiączki, jednak wówczas należy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne w pierwszych 7 dniach stosowania leku.
Każdą kolejną tabletkę należy przyjmować regularnie przez 21 dni, najlepiej aby zażywana była zawsze o tej samej godzinie (3-4 godziny różnice w przyjęciu tabletki nie zmmieniają jej skutecznościj) aż do skończenia danego opakowania. Każde pominięcie tabletki lub wydłużenie przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami zwiększa ryzyko wystąpienia owulacji, zapłodnienia oraz ciąży.
Po zakończeniu opakowania należy zrobić 7 dni przerwy w których nie przyjmuje się tabletek. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, przypominającego miesiączkę, wywołanego zaprzestaniem przyjmowania leku. Krwawienie to nie jest miesiączka, gdyż mechanizm krwawienia jest inny od krwawienia miesiączkowego. Najczęściej pojawia się w 2-3 dniu po przyjęciu ostatniej tabletki i może nie zakończyć się przed rozpoczęciem kolejnego opakowania.
Po 7 dniach przerwy należy rozpocząć kolejne opakowanie, nawet jeśli krwawienie nie wystąpiło lub trwa nadal.
Przerwę pomiędzy kolejnymi opakowaniami w zależności od potrzeb można skrócić bądź też można nie robić jej wcale, unikając w ten sposób krwawienia z odstawienia. Należy pamiętać, aby przerwa nie była dłuższa niż 7 dni.
Każde opakowanie jest oznakowanie dniami tygodnia i powinno być zawsze rozpoczynane w ten sam dzień. Przykładowo, jeżeli miesiączka rozpoczęła się np. we wtorek, wówczas należy zażyć tabletkę oznaczoną tym właśnie dniem tygodnia a następnie codzinnie przyjmowaćkolejne tabletki z kolejnych dni zgodnie z kierunkiem strzałek na opakowaniu. Postępując w ten sposób kolejne opakowanie, o ile przerwa trwałą 7 dni, rozpoczyna się również we wtorek.

Ważne

Jeśli pierwsze opakowanie zostało rozpoczęte pierwszego dnia miesiączki, wówczas pełna antykoncepcja występuje od pierwszego dnia przyjmowania tabletek.
Jeśli pierwsze opakowanie zostało rozpoczęte później niż pierwszego dnia miesiączki, wówczas pełna antykoncepcja występuje od ósmego dnia przyjmowania tabletek, a przez 7 pierwzych dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (środki mechaniczne, chemiczne).
Działanie antykoncepcyjne występuje również w przerwie między dwoma opakowaniami, pod warunkiem, że następne opakowanie zostało rozpoczęte nie później niż 8 dnia po zakończeniu poprzedniego opakowania.
Przedłużenie przerwy pomiędzy opakowaniami nawet o jeden dzień prowadzi do drastycznego spadku skuteczności antykoncepcyjnej preparatu i może dojść do zapłodnienia jeśli w ciągu ostatnich dni doszło do stosunku.
Jeśli przed upływem 3-4h od przyjęcia tabletki doszło do wymiotów czy silnej biegunki wówczas istnieje ryzyko, iż tabletka nie zdążyła się wchłonąć. Należy wówczas do końca opakowania zabezpieczać się dodatkowo innymi sposobami. Nie należy przyjmować kolejnej tabletki tak jak w przypadku jej pominięcia.
Zażywanie innych leków może wpływać na osłabienie działania antykoncepcyjnego i należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne.
Aby zmniejszyć ewentualne skutki uboczne takie jak nudności, zwiększony apetyt czy bóle głowy najepiej jest przyjmować tabletki w godzinach wieczornych.
Nie należy samodzielnie odstawiać tabletek przed zakończeniem opakowania.

Co zrobić gdy...

Jeżeli zapomniałaś przyjąć tabletkę to policz ile czasu minęło od godziny o której zazwyczaj bierzesz tabletki (tabletki należy codziennie przyjmować najlepiej o tej samej porze:
Jeżeli minęło mniej niż 12 godzin – przyjmij natychmiast pominiętą pigułkę, a kolejną o normalnej porze, nawet jeśli będzie to oznaczało przyjęcie 2 tabletek w jednym dniu. Skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana.
Jeżeli minęło więcej niż 12 godzin – przyjmij pominiętą pigułkę i w zwykłym terminie następną, nawet jeśli oznacza to zażycie jednego dnia dwóch tabletek, a następnie należy kontynuować zażywanie kolejnych tabletek.

Jeżeli pominięcie tabletki nastąpi ło w ostatnim tygodniu ich przyjmowania opakowania można przyjąć zapomnianą tabletkę, następnie zrobić 7 dniową przerwę w której należy stosować dodatkowe zabezpieczenie, a w ósmym dniu rozpocząć kolejne, nowe opakowanie.

Jeżeli okres poprzedzający nie przyjęcie tabletki wynosi minimum 7 dni regularnego ich stosowania, wówczas ochrona antykoncepcyjna zostaje zachowana, w innym przypadku należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.
Jeżeli wymiotowałaś do 3 godzin od przyjęcia ostatniej pigułki lub wystąpiła u Ciebie silna biegunka to należy przypuszczać, że tabletka nie uległa wchłonięciu; powinnaś wtedy zażyć kolejną pigułkę.

Przeciwskazania

ciąża
choroby układu krążenia - choroba zatorowo-zakrzepowa, ciężkie nadciśnienie tętnicze, stan po przebytym zawale, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia krzepnięcia
udar mózgowy
choroby układu sercowo-naczyniowego w wywiadzie rodzinnym
choroby wątroby (zapalenie wątroby)
nowotwory estrogenozależne np. rak sutka
długotrwałe unieruchomienie
kobiety powyżej 35 roku życia i palące więcej niż10 papierosów dziennie
otyłość dużego stopnia
niedokrwistość sierpowata
toczeń rumieniowaty

Diałania niepożądane

Do najczęściej występujących objawów niepożądanych, na które skarżą się kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne należą:
obrzmienie i bolesność piersi (skutek działania estrogenów)
nudności, wymioty, wzdęcia (skutek działania estrogenów)
upławy (skutek działania estrogenów)
ostuda - żółtobrunatne plamy na twarzy (skutek działania estrogenów)
nadwrażliwość na światło i kłopoty z noszeniem szkieł kontaktowych (skutek działania estrogenów)
przyrost masy ciała w wyniku zatrzymania wody w organizmie (skutek działania estrogenów)
przyrost masy ciała w wyniku nadmiernego apetytu (skutek działania progestagenów)
utrata libido (skutek działania progestagenów)
suchość pochwy (skutek działania progestagenów
depresja (skutek działania progestagenów)
trądzik, nadmierne owłosienie (skutek działania progestagenów)
przetłuszczanie włosów (skutek działania progestagenów)
bóle głowy (skutek działania estrogenów)
kurcze nóg
podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego

Powikłania

choroby układu krążenia: choroba zakrzepowa, choroby naczyń wieńcowych, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu
żółtaczka - Bardzo rzadko w ciągu 2-3 tygodni od chwili rozpoczęcia stosowania tabletek hormonalnych może dojść do rozwoju żółtaczki, która ustępuje z chwilą zaprzestania dalszego przyjmowania tabletek. Po okresie około 3 miesięcy, jeżeli testy oceniające czynność wątroby są prawidłowe można ponownie rozpocząć przyjmowanie tabletek.
polekowy brak miesiączki
Wykazano zwiększenie występowania raka szyjki macicy, szczególnie u młodych kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne. Fakt ten nie jest związany z działaniem tabletek, a ze zwiększeniem częstości współżycia, co bardziej naraża na czynniki potencjalnie rakotwórcze (np. zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV).

Zalety

bardzo dobry, odwracalny efekt antykoncepcyjny a po odstawieniu tabletek płodność powraca najczęściej już w następnym cyklu, a często prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest nawet wyższe niż zwykle
zmniejszenie lub likwidacja objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (efektywniej działa tabletka jednofazowa)
zmniejszają dolegliwości bólowe, zapobiegają niedokrwistości poprzez zmniejszenie utraty krwi podczas miesiączki
zmniejszenie częstości występowania zapaleń przydatków, ciąż pozamacicznych
łagodzą dolegliwości związane z endometriozą
zmniejszenie częstości występowania raka trzonu macicy o 50% i raka jajnika o 40%
zmniejszają ryzyko rozwoju mięśniaków macicy o 30%
zmniejszają ryzyko rozwoju torbieli jajnika
poprawa zmian dysplastycznych
zmniejszenie o 60% częstości osteoporozy
pomagają w terapii przeciwtrądzikowej - tabletki z większą zawartością estrogenów
skuteczność preparatów 2-fazowych i 3-fazowych jest taka sama jak preparatów 1-fazowych

Wady

niektóre kobiety tracą ochotę na sex, co najprawdopodobniej jest to spowodowane niewłaściwym doborem preparatu ze zbyt wysoką dawką gestagenu lub zbyt niską estrogenu
zbyt mała dawka estrogenów w tabletce może powodować przedłużające się krwawienie (nawet do 3 tygodni po rozpoczęciu ich przyjmowania)
nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Interakcje

leki stosowane w leczeniu epilepsji (barbiturany, fenytoina, piramidon), niektóre antybiotyki (ryfampicyna, tetracykliny, ampicylina), leki przeciwgrzybicze (gryzeofluwina), a także środki moczopędne (spironolakton) i mocne środki uspakajające zmniejszają skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych;

Skuteczność:

skuteczność tej metody jest bardzo wysoka; wskaźnik Pearla wynosi 0,2 - 3

Źródło
mediweb.pl
  Odpowiedz
#2
(27.02.2011, 18:30)Beata napisał(a): Jeżeli minęło więcej niż 12 godzin – przyjmij pominiętą pigułkę i w zwykłym terminie następną, nawet jeśli oznacza to zażycie jednego dnia dwóch tabletek, a następnie należy kontynuować zażywanie kolejnych tabletek.
Bzdura totalna!
Pominiętą tabletkę po takim czasie można wyrzucić już do kosza i czym prędzej udać się do ginekologa - najlepiej prywatnie, bo liczy się każda minuta (jeżeli doszło do współżycia).
Należy upomnieć się wówczas o tabletkę Escapelle lub Postinor Duo (Postinor najpopularniejszy). To tabletki tzw. 72 godzinne. Po niezabezpieczonym stosunku, zażycie takiej tabletki daje nam niemal 99% szans, że dziewczyna nie zajdzie w ciążę.
Koszt takiej tabletki to około 70zł. Lekarz przepisuje tylko 1 sztukę.

Oczywiście trzeba się nieźle nagadać aby wypisał receptę, ponieważ wcale chętnie tego nie robią.

  Odpowiedz
#3
Adasiu to chodziło bardziej o fakt samej ludzkiej sklerozy, upsss.....zapomniałam w tym wypadku faktycznie nie ma powodu do paniki bierzemy zapomnianą pigułkę i kolejna tym razem już ta właściwą.
Natomiast jeżeli zapomnimy pigułki a dojdzie do zbliżenia wtedy sięgamy po środki szybkiego reagowania.
  Odpowiedz
#4
Pamięć o codziennym obowiązku ma tutaj podstawowe znaczenie, większe nawet od samego działania leku. Moja Pani ma ustawiony budzik w telefonie, aby nie uszedł jej codzienny zabieg łykania pigułki. Nie powiem. Pomimo tego, czasami uleci to w jakiś sposób z głowy. Schowany lub rozładowany telefon i przypomnienie nic nie daje. Moim zdaniem nie należy panikować. Ciekawy wątek i interesująca dyskusja i trafne porady :)
  Odpowiedz
#5
Temat ciekawy i na czasie.
Z prywatnych przeżyć i doświadczeń: po "skompletowaniu" rodziny o tylu nowych członków ilu chcieliśmy - 2 (słownie dwóch chłopaków) - nie mylić ze żłobkiem lub przedszkolem domowym, "warsztat" wyjechał na "dożywotni urlop", zapobieganie odbywało się przy pomocy spiral 7-letnich (w 1979 roku trochę trudne do zdobycia i trochę drogie - ale Polak podobno potrafi).
Nie wszystkie kobiety mogą zażywać tabletki, podobnie jak nie wszystkie mogą używać spiral.
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] piszę poprawnie
YOU'LL NEVER WALK ALONE.

  Odpowiedz
#6
Hmmm spirala to zupełnie odmienny temat,
bo pigułka to tylko lek który łykamy, spirala wymaga już naprawdę dobrego lekarza
i odpowiedniego jej doboru.
Pigułki można zmienić właściwie bez problemu ze spiralą tego
nie zrobimy.
  Odpowiedz
#7
Tak jak kolega Leszek pisze. Spirala czy tabletka. Odwieczny problem. Dopasowanie tabletek zabiera masę czasu i zdrowia. Ze spiralami ma się podobnie, aczkolwiek nie chodzi tu o "znoszenie" jej przez organizm kobiety, a o kobiece zdecydowanie. Nie każdy bowiem jest zwolennikiem ciał obcych w organizmie. Co do tabletek antykoncepcyjnych, nieraz byłem świadkiem powikłań powodowanych przez pigułki. Mdłości, złe samopoczucie, burza hormonalna. Całe szczęście rynek oferuje bardzo dużo tego typu specyfików i można podebrać coś odpowiedniego dla danego organizmu.
  Odpowiedz
#8
(28.02.2011, 17:07)mabud73 napisał(a): Tak jak kolega Leszek pisze. Spirala czy tabletka. Odwieczny problem. Dopasowanie tabletek zabiera masę czasu i zdrowia. Ze spiralami ma się podobnie, aczkolwiek nie chodzi tu o "znoszenie" jej przez organizm kobiety, a o kobiece zdecydowanie. Nie każdy bowiem jest zwolennikiem ciał obcych w organizmie. Co do tabletek antykoncepcyjnych, nieraz byłem świadkiem powikłań powodowanych przez pigułki. Mdłości, złe samopoczucie, burza hormonalna. Całe szczęście rynek oferuje bardzo dużo tego typu specyfików i można podebrać coś odpowiedniego dla danego organizmu.

... proponuję założyć nowy wątek pt "Odjechany sex .com.pl " ... bez redirectów na chomiki ... :):):) ...

... fujka , toż to soczyste porno ...

regulamin forum : art 3 i 4 ... proszę się zapoznać z regulaminem a unikniecie kłopotów ... przecież demoralizujecie Krucafixa a to podpada pod kk o deprawowaniu nieletnich poprzez zmuszanie go tzn Krucafixa do moderacji

... przestańta bo was podkablują ...


************************************************************
piszę mailem [tajemnica korespondencji] bo to dowód dla sądu ...

JESTEM CENZUROWANA vide KONSTYTUCJA

jeśli mnie cenzurujecie a tak jest
wniosę sprawę do sądu ... nie żartuję ...
jedno z was łamie regulamin i KONSTYTUCJĘ !!!

  Odpowiedz
#9
Czy poruszanie codziennej problematyki to "porno"??? To temat jak najbardziej na czasie nie uwłaczający nikomu. Ktoś kto chce to z niego skorzysta. Jeśli nie to nie czyta i nie zabiera głosu. Zasady forum proste. Dla mnie ten post typowo informacyjny nie jest w żadnym stopniu nieetyczny.
  Odpowiedz
#10
(28.02.2011, 19:37)rebecca2001 napisał(a): ... proponuję założyć nowy wątek pt "Odjechany sex .com.pl " ... bez redirectów na chomiki ... :):):) ...

... fujka , toż to soczyste porno ...

regulamin forum : art 3 i 4 ... proszę się zapoznać z regulaminem a unikniecie kłopotów ... przecież demoralizujecie Krucafixa a to podpada pod kk o deprawowaniu nieletnich poprzez zmuszanie go tzn Krucafixa do moderacji

... przestańta bo was podkablują ...


************************************************************
piszę mailem [tajemnica korespondencji] bo to dowód dla sądu ...

JESTEM CENZUROWANA vide KONSTYTUCJA

jeśli mnie cenzurujecie a tak jest
wniosę sprawę do sądu ... nie żartuję ...
jedno z was łamie regulamin i KONSTYTUCJĘ !!!


Co Ty wiesz o kodeksie karnym, cenzurze i konstytucji ??

Polecam zapoznanie się ze znaczeniem słowa pornografia, proszę również o zapoznanie się ze znaczeniem słowa cenzura. Następnie odsyłam do zapoznania się z Konstytucją RP wraz z wszystkimi jej poprawkami i przypisami.

Przestudiowanie kk i Konstytucji (z wszystkimi poprawkami, przypisami) w najkrótszym czasie zajmie około 6 miesięcy, do tego czasu proszę nie udzielaj się w sprawach prawa, ponieważ nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Naga prawda o zdradzie Vilandra 9 3 745 22.08.2012, 17:50
Ostatni post: elgato
  Prawda czy Fałsz ?? Paulina 7 3 060 18.03.2012, 20:54
Ostatni post: Paulina
  Czy żel jest tak skuteczny jak pigułki ? Karol 0 1 773 30.03.2011, 10:41
Ostatni post: Karol
  Naturalne metody antykoncepcyjne Beata 0 2 096 12.03.2011, 12:19
Ostatni post: Beata

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości