Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Pisze się: "for" czy "forów"?
#1
Jak się pisze poprawnie w liczbie mnogiej: for internetowych czy forów internetowych?
  Odpowiedz
#2
Poprawna forma (ku zdziwieniu) to forów.


Cytat:Tak, forum jest odmienne w liczbie mnogiej, choć swego czasu słowniki opatrywały to słowo kwalifikatorem blm, co było jednak błędem (owa pomyłka została już poprawiona). Forum odmienia się tak jak akwarium czy liceum, a więc:

M. fora,
B. forów,
C. forom,
D. fora,
N. forami,
Ms. forach,
W. fora.

Dopełniacz for (zamiast forów) jest błędny, choć wyniki wyszukiwania z Googli potwierdzają niestety, że taka odmiana jest dość częsta. Aby zapamiętać, która forma jest poprawna, warto posłużyć się analogią do liceum czy muzeum – nie powiemy przecież liceu czy muzeu, ale liceów oraz muzeów. Wówczas łatwiej zapamiętać, że poprawna forma to forów, a nie for.
  Odpowiedz
#3
Buhay napisał(a):Poprawna forma (ku zdziwieniu) to forów.

Zgadza się "ku zdziwieniu". Pewnie ponad połowa użytkowników widząc to pytanie pomyślała że for ale wystarczy odmienić przez przypadki. ;D
łɐʍoɹıʍɐz ʇɐıʍś ʎłɐɔ
  Odpowiedz
#4
Poprawna pisownia to: forów internetowych - nie for internetowych.
  Odpowiedz
#5
Przyznam szczerze - myślałem że for internetowych, lepiej to brzmi - tak mi się wydaje,
jednak po dłuższym zastanowieniu i zajrzeniu do wujka Google okazuje się że forów internetowych.
Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Mój odjechany profil został porzucony. Nie odpowiadam na posty i wiadomości prywatne. Jedyna opcja kontaktu ze mną to mój śmieciowy email: b0hazard małpa o2.pl
  Odpowiedz
#6
Sebastian napisał(a):Przyznam szczerze - myślałem że for internetowych, lepiej to brzmi
Wielu osobom tak się wydaje. Mi również lepiej brzmi 'for internetowych', ale co zrobić. Z językiem polskim się nie dyskutuje. :)
  Odpowiedz
#7
Forów.pl, tyle w temacie. :P
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Piszę się "warzyć" czy "ważyć"? Paweu 0 5 646 21.05.2017, 03:03
Ostatni post: Paweu
  Pisze się "a nóż widelec", czy "a nuż widelec"? Swordancer 8 12 558 15.09.2015, 20:21
Ostatni post: Demanufacture
  Pisze się "w końcu" czy "wkońcu"? Baron 3 6 045 31.07.2015, 21:42
Ostatni post: Marika
  Pisze się "skąd" czy "z kąd"? Baron 1 2 347 31.07.2015, 21:41
Ostatni post: Marika
  Pisze się "stąd" cz "z tąd"? Baron 1 3 521 31.07.2015, 12:31
Ostatni post: Demanufacture

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości