Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Poradnik RAM
#1
Standardowe informacje
RAM z angielskiego oznacza Random Access Memory, czyli pamięć o swobodnym dostępie. Pamięć ta jest podstawowym rodzajem pamięci cyfrowej. W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy oraz dane dla tych programów i to co zostało przez nie wykonane. Niestety wyniki pracy naszych programów muszą być zapisane na innych nośnikach bo zawartość pamięci RAM jest tracona co kilka sekund.
Pamięci RAM dzielimy na dwa rodzaje, pierwszy to pamięci statyczne (SRAM), a drugi to dynamiczne (DRAM). Te pierwsze są szybsze. Pamięci SRAM są dużo droższe i w praktyce używa się pamięci DRAM. RAM jest stosowany jako pamięć operacyjna komputera, wykorzystuje się ją w komponentach komputera np. kartach graficznych, kartach dźwiękowych itd. Współczesna pamięć RAM to specjalistyczne układy scalone występujące w różnych technologiach lub jako fragmenty bardziej złożonych scalonych układów cyfrowych (np. pamięć cache L1 procesora, L2 itd) oraz w postaci różnych modułów stosowanych w komputerach.


Rodzaj


Pamięci dzielimy na:
SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory) jest to pamięć statyczna, pracuje synchronicznie z magistralą systemową. SDRAM zazwyczaj stosuje się w zastosowaniach serwerowych. Polega to na tym, że ogólnie wszystko(dane) cały czas wszystko tkwi w tej pamięci, dopiero wskutek spadku napięci "ucieka".
DDR (Double Data Rate) - Stara technologia, na jedną kość przypada bardzo mało samej pamięci. Są nisko taktowane, ale za to mają mniejsze opóźnienia*.
DDR2 (angalogicznie Double Data Rate 2) - Nowsze pamięci. Na kość jest przydzielone maksymalnie 4gb pamięci. Ich taktowanie jest średnie, tak samo jak opóźnienia.
DDR3 - Najnowsza technologia, w kości może być dużo pamięci, są wysoko taktowane lecz ich opóźnienia są wysokie.
*Opóźnienia - CL czyli Cas Latency.
Teraz rodzaje. To jest proste. Są pamięci DIMM, czyli do zwykłych komputerów i SODIMM do netbooków bądź laptopów. Pojawiają się również pamięci ECC i non-ECC. To jest pewnego rodzaju mechanizm antybłędowy. Mimo tego, że pamięci są pozornie lepsze ponieważ są 72 bitowe, nie są polecane dla domowych komputerów (graczy) ponieważ powodują spadki wydajności. Pamięci z korektą błędów są przeznaczone dla zastosowań serwerowych. Ten podzespół dzieli się również na pamięci dla użytkowników domowych, graczy bądź też entuzjastów. Czasem można to ocenić nawet po wyglądzie. Pamiętajcie również, że nie liczy się tylko ilość, ponieważ 32GB DDR o częstotliwości 400mhz nie równa się z nowoczesną pamięcią 8GB DDR3 o częstotliwości 1866hz. Istnieją również pamięci tzn. low profile służące do komputerów biurowych, cechują się one niższym poborem energii od innych, mimo to że pamięć z reguły pobiera bardzo mało energii. Standardy i taktowania:


SDRAM
- PC66 66MHz
- PC100 100MHz
- PC133 133MHz
DDR
- PC2100 266MHz
- PC2700 333MHz
- PC3200 400MHz
DDR2
- PC2-4200 533MHz
- PC2-5300 667MHz
- PC2-6400 800MHz
DDR3
- PC3-8500 1066MHz
- PC3-10600 1333MHz
- PC3-12800 1600MHz
- PC3-14933 1866MHz
- PC3-17066 2133MHz


[Obrazek: 1336415983-U368925.png]
Zwykła pamięć
[Obrazek: 1336416006-U368925.png]
Pamięć dla entuzjastów.

Wybór - Intel

Na jaki typ pamięci należy się zdecydować? Jeśli chodzi o procesory Intela, wybór nie jest zbyt łatwy.
Decydując się na jednostkę centralną pracującą z szyną FSB 200 (800 efektywnie) lub 266 MHz (1066 MHz efektywnie), zakup pamięci DDR3nie jest tak opłacalny. Wystarczy nabyć układy DDR2 o częstotliwościach pracy odpowiednio 800 i 1066 MHz.
Wybór pamięci DDR3 na platformie LGA 775 ma sens tylko wtedy, gdy komputer będzie pracował na magistrali wyższej niż 333 MHz (1333 MHz efektywnie).
Jeśli nie chcemy zmieniać domyślnej częstotliwości, wystarczą moduły DDR2, które zapewnią w pełni zadowalającą wydajność. Ogólnie rzecz biorąc, szybsza pamięć zawsze spowoduje szybsze działanie komputera, jednak staje się to widoczne przy wyższym FSB. Zwiększa się wtedy przepustowość magistrali łączącej procesor z chipsetem i pamięcią RAM, co pozytywnie wpływa na wydajność platformy i niweluje problem tzw. wąskiego gardła.
Warto zauważyć, że wiele płyt z gniazdem Intel LGA 775 pozwala na nominalną pracę przy FSB 400 MHz (1600 MHz efektywnie). Skoro producenci sprzętu udostępniają taką możliwość, nie ma powodu, aby jej nie wykorzystywać. Nawet jeśli nie zamierzamy podkręcać procesora i RAM (wystarczą drobne manipulacje mnożnikiem procesora oraz dzielnikami RAM, tak aby pozostały one przy standardowych taktowaniach), wyższe FSB przyniesie nam korzyści.
Należy także pamiętać, że niektóre płyty główne i procesory mogą obsługiwać wyłącznie nowszy typ pamięci - DDR3. Jest tak w przypadku platform wykorzystujących procesory oparte na mikroarchitekturze Nehalem (Intel Core i7).






Wybór - AMD



Osoby zainteresowane procesorem AMD nie mają wyjścia, jeśli decydują się na układy pracujące z podstawką AM2/AM2+, bo obsługuje ona wyłącznie pamięci DDR2. Warto więc zakupić do nich pamięci DDR2-1066, które będą odpowiednio wydajne i pod żadnym pozorem nie będą stanowić wąskiego gardła podczas podkręcania procesora. Dzięki wykorzystaniu technologii HyperTransport pamięci takie czasami mogą pracować znacznie efektywniej niż na platformie Intela opartej na FSB (LGA 775).
Po premierze procesorów Phenom II i Socket AM3 użytkownicy otrzymali możliwość wykorzystania pamięci DDR3. Kontroler pamięci wbudowany w procesory Phenom II obsługuje zarówno pamięci DDR3, jak i DDR2. Aby jednak wykorzystać te drugie, należy skorzystać z płyty z podstawką AM2+, która obsługuje procesory Phenom II. Jednakże istnieją takie płyty główne które wspierają DDR2 i DDR3. Pamiętaj: nie potrzebujesz najszybszych pamięci, jeśli nie zamierzasz znacząco podkręcać procesora.

Ten poradnik jest mojego autorstwa, zabraniam kopiowania na inne fora, ew z podpisem "Wykonane przez TheProcekAMD/CombativeAMD z mpcforum.pl". Napisałem go na innym forum, jednak teraz przekopiowałem go tutaj abyście mogli korzystać. Jeśli administracja będzie miała problemy o ew. plagiat proszę napisać pw - podam linka do tematu, z moim nickiem. Liczę na pozytywne reputacje ;)
[Obrazek: ProcekAMD.gif]
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości