Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Poradnik pirotechniczny - Paliwa żywiczne
#1
Paliwa żywiczne


Paliwa żywiczne idealnie nadają się do napędzania wszelkiego rodzaju rakietek.
Paliwa żywiczne są bardzo widowiskowe, spalają się przewidywalnie i nie przynoszą niespodzianek, dlatego są w miarę bezpieczne.

Paliwa żywiczne wypadają dużo lepiej w porównaniu ze zwykłym karmelkiem. Zarówno pod względem wizualnym jak i dźwiękowym.


Składy w proporcjach wagowych.

1.PALIWO PIROTECHMANA

60% KNO3 (saletra potasowa)
18% Żywica epoksydowa
12% Proszek magnezu
10% Skrobia

2.KNOSAL

61% Kno3 (saletra potasowa)
3% Siarka
18% Glin
18% Żywica epoksydowa

Porównanie Paliw:

-(1) paliwa pirotechmana
-(2) paliwa KNOSAL
Paliwo 2 jest bardziej energetyczne
Wadą paliwa 2 jest wyższa temperatura spalania
Zaletą paliwa 2 jest dostępność składników, nie musimy kupować magnezu.


Kolejny skład paliwa żywicznego:

60% KNO3
11% Cukru
9% Mg
20% Żywica epoksydowa (Epidian 5)



Paliwo na bazie siarki:

63% KNO3 (saletra potasowa),
17% Żywica epoksydowa
10% Siarka



Sposób przyrządzania paliw żywicznych:

Odważamy poszczególne składniki, jeśli nie są suche to suszymy. Wszystkie odczynniki muszą być zmielone na proszek, dlatego przydałby się młyn kulowy, jeśli jednak nie macie takowego to saletrę można zmielić w młynku elektrycznym.

Uwaga: Składniki mielimy oddzielnie!!!

Gdy już wszystkie odczynniki mamy suche, przystępujemy do mieszania żywicy z utwardzaczem. Kolejno dodajemy poszczególne składniki, masa po wymieszaniu powinna mieć jednolity kolor. Można sobie pomóc w pracy mieszając wszystko na wytrzymałej folii, a później ugniatać całość razem z folią.



Podstawowe mieszaniny pirotechniczne


Każda mieszanina składa się z utleniacza i reduktora. Obie te substancje podczas zapłonu reagują ze sobą, następuje wydzielenie energii, gazów, wzrasta temperatura (reakcja egzotermiczna).

Przykładowe utleniaczami mogą być:
Chloran i nadchloran potasu
Nadmanganian potasu
Azotany ( sodu, baru, potasu)



Przykładowe reduktory:
Siarka
Węgiel drzewny
Glin
Magnez


Dzięki różnorodności reduktorów i utleniaczy możemy skomponować wiele mieszanin pirotechnicznych znacznie różniących się od siebie.

Saletra(KNO3) + cukier

Podstawowa mieszanina pirotechniczna, każdy, kto zaczyna zabawę z pirotechniką powinien zacząć właśnie od niej. Składniki są najłatwiejsze do zdobycia, saletrę potasową używa się do marynowania mięsa, więc do zdobycia w sklepach spożywczych…także w ogrodniczych, jako nawóz dla roślin. O cukrze nie będę się rozwodził, stosujemy zmielony cukier-puder. Zazwyczaj mieszamy w stosunku wagowym 1:1 – najbardziej uniwersalna proporcja. Można także dodać jednego składnika więcej, drugiego mniej. W takim wypadku, jeśli dodamy więcej saletry to nasza mieszanina będzie się spalała bardziej energicznie, a jeśli dodamy więcej cukru otrzymamy więcej dymu. Saletrę z cukrem możemy wykorzystywać do różnych celów: rakietki, petardy, wulkany itp,.Jeśli taką mieszaninę zamkniemy w szczelnym pojemniku i podpalimy to zamiast się spalać mieszanka wybuchnie.
Aby nasza mieszanina dobrze się spalała musi być zmielona na pył. Posłuży nam do tego młynek elektryczny, pamiętajmy jednak, aby każdy składnik mielić osobno. Po zmieleniu, mieszamy i suszymy tak, aby nasza mieszanka miała w sobie jak najmniej wilgoci.
[Obrazek: bqe6u7ko.png]
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Poradnik: Jak wkurzyć/zdenerwować/zirytować sąsiadów? Monoceros 10 29 827 16.08.2015, 00:15
Ostatni post: Swordancer
  Co się składa na cenę paliwa? Karol 2 3 586 25.03.2012, 13:52
Ostatni post: Kasztelan7
  Poradnik pirotechniczny - Paliwo RCANDY tarzinio 3 3 833 28.05.2011, 23:43
Ostatni post: tarzinio
  Poradnik pirotechniczny - Prochy innego typu tarzinio 0 4 995 27.05.2011, 15:30
Ostatni post: tarzinio
  Poradnik pirotechniczny - Prochy tarzinio 0 2 801 27.05.2011, 15:23
Ostatni post: tarzinio

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości