Przekłamane informacje dotyczyły głównie posiadanych kompetencji - 38 proc. osób przypisywało sobie wyższe kwalifikacje niż rzeczywiście posiadane. Z kolei 18 proc. osób chwaliło się umiejętnościami, o których nie miało zielonego pojęcia. Kłamstwa dotyczyły też dat poprzedniego zatrudnienia, zajmowanego stanowiska pracy oraz wykształcenia i posiadanych kwalifikacji. Sektory, do których dociera najwięcej ubarwionych życiorysów to turystyka (66 proc. pracodawców spotkało się z tym procederem), transport (59 proc.) i technologia (57 proc.).
- W trakcie prowadzonych przeze mnie rozmów z kandydatami, w agencji doradztwa personalnego, zawsze sprawdzaliśmy prawdziwość CV i niejednokrotnie zdarzało mi się widzieć rumieniec wstydu i konsternacji u kandydata do pracy. Jeżeli kandydat za bardzo "koloruje" CV, kompromitacja jest nieunikniona - mówi Małgorzata Rymkiewicz, psycholog.
Wszelkie poradniki instruujące, jak właściwie napisać CV czy list motywacyjny, są jednomyślne - trzeba w pierwszym wypadku być szczerym, w drugim wykazać się szczyptą polotu.
Czego nigdy nie pisać w CV? Podpowiadamy.
![[Obrazek: cvbledyprzykladwzorzyci.jpg]](http://img205.imageshack.us/img205/8766/cvbledyprzykladwzorzyci.jpg)
źródło: wp.pl