Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!

VfNotes - program do szybkich notatek.
Robotox Mała rada: umieszczaj skompilowane wersje programu również na GitHubie. Jest od tego zakładka "release" przy każdym projekcie. Wdrożyłem do swojej wersji parę drobnych poprawek tzn. blokada niepotrzebnych przycisków, gdy żadna notatka nie jest wybrana oraz zamiana napisu "test" w tytułach okien dialogowych na nazwę programu.
  Odpowiedz
Dzięki, zapamiętam. Teraz i tak nie skompiluje pod Windowsa, a na linuxie każdy może to zrobić dwoma komendami (apt-get i make). Paczka .deb niestety powodowała jakieś błędy, dlatego postanowiłem ją wywalić, więc nie mam co wrzucić do release.
amb00 skoro to poprawiona lekko wersja, to nadałbym jej nazwę coś w stylu VfNotes 1.01, bo to przecież nie to samo co 1.0 ;)
+ ładnie wygląda teraz readme na githubie

Odpowiedz
(29.09.2018, 23:31)Robotox napisał(a): skoro to poprawiona lekko wersja, to nadałbym jej nazwę coś w stylu VfNotes 1.01, bo to przecież nie to samo co 1.0
Nie widzę teraz takiej potrzeby, bo i tak praktycznie prawie nie miał użytkowników oraz wydanych skompilowanych wersji, które były powiązane z kodem źródłowym tak jak jest to teraz. Ale przy następnych zmianach będę zmieniał numer wersji.
  Odpowiedz
Po kilku miesiącach, zdecydowałem się na znaczne rozbudowanie projektu, aby nie był tylko zwykłym notatnikiem. Będzie to wersja 1.1. Na chwilę obecną ustawiłem w programie stałą czcionkę, aby była taka sama pod każdym systemem oraz zmieniłem trochę główne okno, aby można było decydować jaką szerokość ma mieć widget z listą notatek oraz z zawartością notatki. Na razie nie aktualizowałem nic na GitHubie od mojego ostatniego postu. Mam zamiar jeszcze wprowadzić opcję szyfrowania algorytmem AES, ciemny styl(podobny do tego od Robotox) lub możliwość dowolnego ustawienia kolorystyki, synchronizację z serwerem lub zapisywanie bezpośrednio ustawień i notatek na serwer(prawdopodobnie wybiorę ftp/sftp), zmienię sposób odczytu i zapisu ustawień(zamiast wyrażeń regularnych, użyję JSON) oraz dodam numer wersji widoczny dla użytkownika. Macie jeszcze jakieś propozycję na zmiany lub nowe funkcje?
  Odpowiedz
Opublikowałem nową wersję ze znacznymi zamianami oznaczoną numerem 1.1. Na razie nie wprowadzam opcji szyfrowania ani synchronizacji, bo to wymaga lepszego rozeznania w temacie, dokładnych testów bezpieczeństwa, itp. Można pobrać tutaj: https://github.com/arkadiusz97/VfNotes
Wprowadzone zmiany:
-Obsługa styli napisanych w CSS. Dostępny ciemny styl pod linkiem wyżej jako przykład.
-Możliwość zmiany stosunku szerokości okna z listą notatek do szerokości okna z zawartością notatki.
-Zapisanie ostatnio ustawionych wymiarów okna, oraz stosunku szerokości okien, o których mowa wyżej.
-Wyeliminowanie drobnych błędów.
-Zmiana sposobu przechowywania ustawień. Użycie pliku json, zamiast własnego formatu.(zmiana nieistotna dla zwykłego użytkownika)
-Użycie wbudowanej w program czcionki OpenSans, zamiast domyślnej, aby tekst wyglądał tak samo pod każdym systemem operacyjnym.
  Odpowiedz
Dobra robota, program prezentuje się dużo lepiej.
Fajna opcja z własnymi stylami CSS. Moim zdaniem twój przykładowy ciemny z tym szarym obszarem i szarymi przyciskami jest brzydki, ale każdy może sobie zrobić po swojemu. Wybór czcionki OpenSans wg. mnie nietrafiony, bo niezbyt ta czcionka nadaje się na notatki, w dodatku z tym pochyleniem. Na szczęście nie wiem czy celowo, czy nie, ale w CSS'ie można sobie ustawić własne czcionki i wielkości, ja preferuję coś takiego do ciemnego stylu:
QPlainTextEdit
{
	color: #16ba9a;
	font-size: 30px;
	font-family: Arial;
	font-style: normal;
}

Mógłbyś dać też opcję kolorowania każdego przycisku osobno.
Na Linuxie przy używaniu ciemnego stylu QT/GTK automatycznie na domyślnym jest ciemny, co ogólnie jest dobrą opcją, bo dopasowuje się do systemu, jednak przez to użytkownik jest pozbawiony jasnej wersji bez własnego tworzenia CSS'a, a nie każdemu się chce w to bawić. Paczka kilku stylów różnych kolorystyk dołączona do programu byłaby przydatna dla przeciętnego użytkownika.

Odpowiedz
Robotox Rzeczywiście ustawiony jest domyślny styl, ale można go zresetować poprzez użycie opcji w menu "Set default theme", czyli wystarczą dosłownie dwa kliknięcia myszką. OpenSans wybrałem, ponieważ z czego to czytałem, to jest jedna z najpopularniejszych czcionek, więc pewnie dużo osób jest przyzwyczajonych. Możliwość ustawienia domyślnej czcionki, rozmiarów, itp. w CSS to jak najbardziej zamierzona opcja przewidziana przez twórców samej biblioteki Qt, również kolor każdego przycisku da się ustawić z czego to widziałem na innym forum, choć sam tego nie sprawdzałem. Tak wygląda przykładowy kod:
QPushButton[accessibleName="bigred"] {
   background-color: red;
}
Domyślny czarny styl może zmienię w następnej wersji. Wiem, że nie jest zbyt ładny, w końcu nie jestem żadnym grafikiem :P Choć sam styl jest dodany głównie dla przykładu. Być może zrobię potem opcję, gdzie będzie można zapisywać style w ustawieniach programu i szybko je zmieniać. Ale najpierw wolę poczekać na opinie przynajmniej kilku innych użytkowników.
  Odpowiedz