Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Wszystko o M4
#1
Zastanawiam się od czego zacząć temat... . Obok AK, MP5, M4 to najbardziej rozpoznawalna broń na świecie. Pierwowzór M4 to M16 używany w Wietnamie, Panamie, podczas "Pustynnej Burzy" operacji "Irene" Karabin. Na początek kilka słów o m16. W roku 1955 Eugene Stoner obrał sobie za cel stworzenie możliwie jak najlżejszego karabinu automatycznego. Powstał karabin strzelający amunicją 7.62 NATO jednak z powodu braku zamówień firma ARMALITE przestała produkcję seryjną tego modelu.

to zdjęcie AR-10
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSQCHm-smCn-RnEDRWZZQT..._QEtDrJseQ]

W tym samym czasie w USA, wzorem innych krajów, trwały prace nad opracowaniem naboju pośredniego. W 1957 roku opracowano w oparciu o nabój cywilny .222 Remington Magnum nabój oznaczony .223 Remington (5,56 mm). Stoner przystosował swój karabin do zasilania nową amunicją. Nowy AR-15 był jeszcze mniejszy i lżejszy niż AR-10. [Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcTOOVSbmMBr0AztFWON0vI...cSIV0JMMHl]

Nowa amunicja sprawiła, że odrzut karabinu był minimalny, a umieszczenie kolby na przedłużeniu lufy (tzw. liniowy układ broni) sprawiło, że karabin był łatwy do opanowania przy strzelaniu.

Testy wojskowe jednak wykazały, że celność karabinu jest niska. Ciągłe problemy z bronią sprawiły, że w 1959 roku Armalite sprzedała prawa patentowe nowego karabinu firmie Colt's Patent Firearms Company. W 1960 roku Stoner także przeniósł się do Colta. W tym samym roku poradzono sobie z problemem celności AR-15. Okazało się, że źle dobrano skok gwintu lufy. Po zmianie skoku gwintu karabin uznano za gotowy do produkcji seryjnej i rozpoczęto promocję broni.

Pierwszym zamawiającym były Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. Zamówione karabiny (8 tysięcy sztuk) miały zastąpić karabinki M1 i M2, w które uzbrojeni byli żołnierze chroniący lotniska i bazy pocisków rakietowych. W 1962 roku 1000 karabinów zamówiła Armia Stanów Zjednoczonych. Zakupione karabiny zostały dostarczone amerykańskim jednostkom walczącym w Wietnamie. W 1963 roku przyszło następne zamówienie ze strony lotnictwa (19 tys. karabinów). Jednocześnie na zamówienie armii powstała nowa wersja XM16E1 wyposażona w dosyłacz zamka. Zamówiono 85 tys. sztuk karabinów XM16

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSrmDCRCHQSAMDo1izz7SX...taeqL6HDEr]

W następnych latach kolejne serie karabinu trafiały w ręce amerykańskich żołnierzy i były intensywnie testowane. Wkrótce pojawiło się mnóstwo meldunków o wysokiej zawodności nowych karabinów. W warunkach bojowych bardzo częste były przypadki zacięć (było to spowodowane głównie złą jakością prochu amunicyjnego)

Następnym czynnikiem wpływającym na zacięcia były warunki wietnamskie. W wysokiej temperaturze i wilgotności, przy strzelaniu seryjną amunicją karabiny szybko ulegały zanieczyszczeniu, przy braku regularnego czyszczenia rurka doprowadzająca gazy prochowe na suwadło zarastała osadami i w rezultacie karabin się zacinał. Inny problem stanowiła konstrukcja zamka i rączki napinającej (niepołączona z zamkiem), która nie pozwalała na dopchnięcie zamka w broni zanieczyszczonej np. piaskiem (typowo w takiej sytuacji użytkownik ręcznie dopychał zamek i zaczynał strzelać, a ruch zamka i gazy prochowe usuwały piasek). Dostarczenie odpowiedniej ilości zestawów czyszczących rozwiązało częściowo problemy z niezawodnością, ale od tamtej pory zaczęto mówić, że M16 jest bronią zawodną i niesolidną.

Ostatecznie problemom z niezawodnością położyła kres zmiana prochu, którym elaborowano amunicję i podjęcie decyzji o chromowaniu wnętrza karabinu w celu zwiększenia odporności na zabrudzenia i korozję, a także przekonstruowanie zamka i rączki napinającej, aby stało się możliwe dopchnięcie zamka przez strzelca (od wersji M16A1). Od 1970 roku każdy karabin posiada w kolbie schowek na zestaw służący do czyszczenia bron. Dalej mógłbym dodać od siebie, że karabin przechodził wiele modyfikacji i obecnie jest używany przez piechotę morską Stanów Zjednoczonych ale miałem pisać o M4 więc wracam do tego. Powyżej zamieszczone info. i zdjęcia pokazują jak wyglądały pierwsze modele broni na systemie AR. M4 jest modyfikacją M16. Bardzo łatwo mozna odróżnić M4 od M16. Ta druga jest zawsze dłuższa. Niezależnie jaki to jest model to jest zawsze dłuższa od M4.

M16
[Obrazek: AR-HA-203.jpg]

M4
][Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcS7EziwWYg5M7ZjaV5hcXP...6ymHci6wWc]

a tutaj są przedstawione różnice w wyglądzie zewnętrznym między M4 a M16
[Obrazek: d595ea825f.jpg]

Druga od dołu to M4. Tutaj własnie widać dokładnie różnicę w przednim chwycie i kolbie. M4 posiada zmodyfikowaną kolbę, którą można ustawić w kilku pozycjach a M16 ma kolbę stałą.

Swoją historię M4 zaczyna w latach 90. ubiegłego wieku gdy oddziały specjalne potrzebowały mniejszej bardziej poręcznej broni do walki, samoobrony. Wtedy na rynek wychodzi właśnie M4. Zasadnicze zmiany w stosunku do poprzednich wersji to skrócenie lufy, zastąpienie kolby stałej kolbą składaną. Produkowany jest w kilku wersjach różniących się rodzajem mechanizmu spustowego, rodzajem łoża i komory zamkowej. Skrócenie lufy zmniejszyło zasięg skuteczny. Dodano szynę na górnej części broni, dzięki czemu można zdejmować rękojeść do przenoszenia broni i montować w jej miejscu różnego rodzaju celowniki optyczne lub kolimatorowe.

Pierwsza wersja M4, mogła podobnie jak M16A2 strzelać ogniem pojedynczym i seriami trzystrzałowymi, później rozpoczęto produkcję wersji M4A1 mogącej strzelać seriami o dowolnej długości. W chwili obecnej najpopularniejsza jest wersja M4A1 R.I.S. z czterema szynami Picatinny do montażu dowolnego wyposażenia taktycznego, takiego jak: laserowe wskaźniki celu, oświetlenie taktyczne, strzelby taktyczne (XM-26 LSS, Remington 870 MCS), granatnik podwieszany M203, celownik optyczny lub kolimatorowy.

[Obrazek: m4.jpg]

[Obrazek: 800px-M4w-att.jpg]

[Obrazek: m4ris.jpg]

Używany przez oddziały na całym świecie obecnie ma bardzo wysoką ocenę jako karabinek automatyczny:P.

ps: David szukałem, szukałem dlaczego akurat M4 ale nie znalazłem wiarygodnej informacji wyjaśniającej właśnie ten kod modelu.
  Odpowiedz
#2
Bardzo ładnie opisane, za bardzo nie ma tu co dodać :D

Co do nazwy, mój telewizor LG ma model 42LF75-ZD co to znaczy? Nie mam pojęcia. Wspominam o tym bo większość tego typu oznaczeń nie ma żadnej wartości do użytkownika. Może to mieć znaczenie dla osób wytwarzających i magazynujących urządzenia.

Mam kolegę który pracuje w hurtowni materiałów gastronomicznych – sprzedają tam papierowe i plastikowe kubki, talerzyki, sztućce, miski i masę innego stuffu. Każda z tych rzeczy ma swój „kod” który on musi zapamiętać, czyli np. zwykła miska może mieć kod „M4” a miska z pokrywka może mieć kod „M4A1”.

Poza tym czasem nazwa może zupełnie NIC nie znaczyć. W przypadku AK nikt nie wie na pewno skąd się wzięło „47” w nazwie.
  Odpowiedz
#3
Bardzo dziękuję za post :) Z chęcią przeczytałem i mogę powiedzieć, że broń bardzo ciekawa :)


Sebastian reput leci :)
  Odpowiedz
#4
Moja ulubiona broń .. oczywiście w grach ;) Spoko opisane. Co do nazwy to fakt nikt dokładnie nie wie dlaczego właśnie taka ..:P
  Odpowiedz
#5
Muszę przyznać że choć z początku byłem przeciwny działowi o militariach, to twoje posty zainteresowały mnie i to bardzo. Potrafisz ciekawie pokazać i przekazać to co wiesz na ten temat, gratuluję. Ale przejdźmy do konkretów, może zrobiłbyś jakiś przegląd broni której używała nasza armia za komuny i jakiej używa teraz. Chodzi mi również o wozy bojowe i czołgi które są na wyposażeniu naszej armii. Ciekawy jestem co się zmieniło w naszej armii od czasów mojej służby (początek lat 80-tych). Pozdrawiam.
  Odpowiedz
#6
Poważna sprawa tungar z tym przeglądem uzbrojenia i wyposażenia. Szczerze mówiąc duzo się zmieniło ale da się zrobić:) Już biorę się za układanie wątku niebawem powinienem go opublikować.

ps: Dziękuję bardzo. Fajnie słyszeć, że komuś sie podoba:)
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wszystko o AT cz.3 Sebastian 0 6 438 29.10.2011, 00:34
Ostatni post: Sebastian
  Wszystko o AT cz.2 Sebastian 0 5 037 23.10.2011, 10:31
Ostatni post: Sebastian
  Wszystko o AT cz.1 Sebastian 1 2 593 20.10.2011, 17:19
Ostatni post: tungar
  Wszystko na temat taktyki Sebastian 0 6 336 17.08.2011, 14:26
Ostatni post: Sebastian

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości