Odjechani.com.pl

Pełna wersja: Jak udrożnić zapchaną rurę domowym sposobem?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Karol

Zapchana rura w zlewie, wannie czy pod prysznicem to nic przyjemnego. Można sobie jednak poradzić z tym problemem samemu bez konieczności wzywania hydraulika.

Dlaczego się zapycha
Odpływ przestaje być drożny z powodu zalegających w nim różnych substancji lub przedmiotów uniemożliwiających normalny przepływ wody lub ścieków kanalizacyjnych. Najczęściej odpływ zatykają:
• resztki jedzenia (obierki z ziemniaków, fusy z kawy lub herbaty, tłuszcze np. olej pozostały po smażeniu, itd.)
• różne elementy opakowań (folia, kawałki papieru lub kartonu)
• materiały ogólnobudowlane (brudna woda z piaskiem, kamieniami, zaprawą, klejem, itd.)
• inne przedmioty codziennego użytku (opatrunki, podpaski, kawałki ubrań, itd.)
• włosy

Sygnał ostrzegawczy
Często zanim dojdzie do całkowitego zatkania się można zaobserwować pewne objawy, które powinny być dla nas sygnałem, że czas przeczyścić odpływ. Są to:
• wolniej niż zwykle odpływa woda;
• z odpływu wydobywają się pęcherzyki powietrza i słychać charakterystyczne bulgotanie w odpływie;
• woda zaczyna wybijać w innym odpływie, ale mimo to jeszcze schodzi.

Gdzie może się zapchać
Standardowy odpływ wanny, umywalki czy też zlewu składa się w skrócie z: syfonu, rur doprowadzających do pionu kanalizacyjnego i rur kanalizacyjnych odprowadzających ścieki do kanalizacji lub zbiornika przydomowego.
W zasadzie sami jesteśmy sobie w stanie poradzić jeśli odpływ zatka się na odcinku od odpływu w wannie lub zlewie poprzez syfon do rur doprowadzających do pionu.
Jeśli zatka się pion lub jeszcze dalej – lepiej wezwać fachowców, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu, odpowiednią metodą udrożnią odpływ.

Jak udrożnić odpływ domowym sposobem
Wybór metody zależy od miejsca i stopnia zapchania. Mamy do wyboru:
• środki chemiczne;
• przepychaczka;
• spirala.

Środki chemiczne – udrażniająco-dezynfekujące, można znaleźć je w każdym sklepie z chemią gospodarczą. Najpopularniejsze to: KRET, SANSED i SUPER NUREK. Cena produktów to około 7-12zł/500g. Najlepiej działają one w przypadku częściowego zatkania odpływu. Jeśli odpływ jest zatkany dość mocno i w miarę daleko od odpływu – środki te mogą być nieskuteczne. Dlatego zanim użyje się środka chemicznego powinno się mniej więcej zlokalizować miejsce zatoru.

Przepychaczka – najbardziej znane urządzenie do udrażniania odpływów. Zbudowane jest z uchwytu (przeważnie drewnianego) i gumowego kielicha. Zasada działania: przyłożyć kielich do odpływy i docisnąć do oporu, a następnie odciągnąć go. Czynność powtarza się kilkakrotnie do momentu udrożnienia.

Spirala
Czyli zwinięty stalowy drut, który na jednym końcu na korbę, a na drugim zaostrzoną końcówkę (na rynku są również spirale o napędzie elektrycznym). Taki drut wprowadza się do zatkanej rury i jednocześnie kręcąc korbą wpycha się go coraz głębiej. W przypadku, gdy drut trafi na zator – rozbije go mechanicznie. Jest to skuteczna metoda, jednak należy spirali używać z wyczuciem, żeby nie uszkodzić rur i ich połączeń. Do jej obsługi potrzebne są dwie osoby – jedna wprowadza drut do rury, a druga wkręca do momentu udrożnienia, a następnie wykręca, żeby wyjąć spiralę.

Jeśli zatka się syfon
Często zdarza się, że zapcha się syfon, dlatego nie wato stosować od razu środków chemicznych czy próbować przepychać go czymkolwiek.
Syfon to urządzenie znajdujące się bezpośrednio pod zlewem lub wanną. Jego zadaniem głównym jest niedopuszczenie do wydostawania się gazów (o wątpliwych walorach zapachowych) z rury kanalizacji do pomieszczenia.
Kiedyś syfony były żeliwne i trudne w demontażu. Teraz najczęściej stosuje się syfony z tworzywa sztucznego, a rozkręcenie ich jest banalnie proste.
Aby to zrobić należy pod syfon podłożyć miskę (po odkręceniu wylecą z niego brudna woda wraz z nieczystościami). Następnie należy syfon odkręcić, wyczyścić możliwie dokładnie i zamontować z powrotem. Po takim zabiegu należy jeszcze sprawdzić czy nigdzie nie cieknie z syfonu, a następnie dobrze jest jeszcze przeczyścić odpływ przy użyciu chemicznych środków.

Jeśli nasze próby odetkania odpływy mimo wszystko nie przyniosły rezultatu – nie ma rady, należy wezwać fachowców.

Jak dbać o odpływy kanalizacji
Po to, żeby uniknąć kłopotów z zatkanymi odpływami, zalaną łazienką lub kuchnią, itp. należy przynajmniej raz w miesiącu czyścić odpływy przy użyciu chemicznych środków czyszczących.

żródło inf.
Uwaga! Dłuższe używanie środków chemicznych "na łatwiznę" przyczynia się do nadżerania ścianek rur PCV co po dłuższym czasie powoduje skruszenie cząsteczek materiału i przyczynia się do niekontrolowanych awarii a potem do kontrolowanych i drogich napraw.

mabud73

Cytat:Uwaga! Dłuższe używanie środków chemicznych "na łatwiznę" przyczynia się do nadżerania ścianek rur PCV co po dłuższym czasie powoduje skruszenie cząsteczek materiału i przyczynia się do niekontrolowanych awarii a potem do kontrolowanych i drogich napraw.

PVC jest tworzywem obojętnym, mało podatnym na działanie kwasów zastosowanych między innymi w "Krecie"(środek do udrażniania zatorów w syfonach). Bardziej martwił bym się o starego typu rury kanalizacyjne z żeliwa. Prawdą jest również to, że takie rzeczy zdarzają się często w przypadku źle wykonanej instalacji kanalizacyjnej. Zbyt małe "spadki", prowizorycznie "załamane" rury(wyginane na ciepło) oraz zbyt wiele kształtek. Podstawą prawidłowego odprowadzania zanieczyszczeń jest użycie większej ilości wody, by np. takie rzeczy jak "fusy" przepłynęły do kanalizacji. Mała ilość wody spowoduje ich osadzania się w syfonie.
Według mnie najskuteczniejsza jest spirala. Miałem się już okazję o tym przekonać nie jeden raz. Jak się ma w domu same "baby" to spirala potrafi "odzyskać" tyle włosów, że pojęcia nie macie. Każdy chemiczny środek przegrywa ze spiralą. Trochę brudna robota, ale najpewniejsza i najtańsza.

mabud73

(17.03.2011, 16:26)admin napisał(a): [ -> ]Według mnie najskuteczniejsza jest spirala. Miałem się już okazję o tym przekonać nie jeden raz. Jak się ma w domu same "baby" to spirala potrafi "odzyskać" tyle włosów, że pojęcia nie macie. Każdy chemiczny środek przegrywa ze spiralą. Trochę brudna robota, ale najpewniejsza i najtańsza.

Tak Adminie. Włosy to najgorsze paskudztwo, zatykające rury. Powiem od siebie, jakie rzeczy wyciągałem z zapchanych rur. Były to między innymi, zużyte podpaski(bleeee....jak tak można? Do tego jest kosz) bielizna oraz kawałki drobiu i kości po posiłkach. Jako że wykonuję to jako usługi, napatrzę się często na takie "cuda". W niektórych przypadkach, nie pomaga nawet spirala, a profesjonalny "kret" czyli urządzenie czyszczące rury pod dużym ciśnieniem. Pominę temat kanalizacji w miejscach publicznych, takich jak Puby, sklepy czy bary. Tam dopiero można znaleźć okazy ludzkiej bezmyślności.
Miałem ostatnio podobny problem ze zlewozmywakiem w kuchni... niestety nie jest to łatwa sprawa, czasami pomaga po prostu gumowy przepychacz, jeżeli nie, a pod ręką nie mamy innych środków, to można się posłużyć sodą kuchenną i octem (wsypać do odpływu, zalać octem i później na to wrzątek na kilkanaście minut). Mi pomaga w 80% przypadków taka kombinacja. Jeżeli to nie pomoże, to odsyłam [treść usunięta przez moderatora] gdzie szerzej opisali sprawdzone patenty. Tak jak koledzy wyżej napisali, spirala także zajmuje wysokie miejsce, ale to już chyba bardziej w kontekście ostatniego ratunku.
Są różne sposoby, i specyfiki, chyba nawet soda z octem...
Ja po prostu zaczęłam zakładać sitko tak gdzie mogą spływać włosy... No i używam kreta albo domestosu co jakiś czas