Dziś o godzinie 20:35 czasu uniwersalnego (21:35 czasu Polskiego) Słońce nad północno-wschodnią częścią Australii zostanie całkowicie zasłonione przez Księżyc.
![[Obrazek: 0001UQ3K58Q0RU2Q-C116.jpg]](http://i.iplsc.com/-/0001UQ3K58Q0RU2Q-C116.jpg)
Zaćmienie częściowe /AFP
Zaćmienie potrwa 2 minuty, synoptycy ostrzegają że niestety niebo może być w tym czasie w połowie zasłonięte chmurami, mimo wszystko uważam że warto to zobaczyć na własne oczy. Transmisje internetową możecie zobaczyć
tutaj.
Szkoda, że w Polsce tego nie zobaczymy na lifie. A czy wiecie co to jest zaćmienie? Skąd to zjawisko się bierze i dlaczego powstaje? Potraficie to opisać?

O Adam ciekawe pytanie,nie ukrywam że sam się zastanawiam jak to działa

Laik jestem w tej dziedzinie
na logikę zaćmienie jest wtedy gdy księżyc znajdzie się między ziemią a słońcem i przysłoni światło słoneczne stąd też nazywamy to zaćmieniem ;D
A w drugą stronę - zaćmienie srebrnego globu skąd się bierze

?
Jeśli o zaćmienie słońca chodzi - tak to wygląda schematycznie :
![[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcTuBZiBmjBJ8o23A8qBqkY...d7N7eD9CoQ]](https://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTuBZiBmjBJ8o23A8qBqkYajTBrc2DopaKRaxx29VJld7N7eD9CoQ)
Brawo Nicholas

Choć kiedyś spotkałem się z opinią, że to słońce przysłania Ziemi Księżyc

mało tego gość zażarcie bronił swego zdania
Z zaćmieniem słońca sprawa jest o tyle skomplikowana, że oprócz koniunkcji ciał niebieskich ( właściwego ustawienia) całkowite zaćmienie, czy też zaćmienie w ogóle widoczne jest z bardzo niewielkiego fragmentu naszej planety - tam gdzie na rysunku wyżej ciemny promień jest najwęższy ( to się ładnie nazywa - stożek cienia całkowitego), z księżycem jest prościej, jego zaćmienia mniej więcej tak samo widać z całej półkuli.