Myślę, że to będzie dobry wątek i mam nadzieję, że pomogą go tworzyć wszyscy mniejsi bądź więksi znawcy akwarystyki.
Piszcie jakie są Wasze przepisy na naturalną karmę dla ryb akwariowych?
Pamiętajcie - wątek dotyczy tylko i wyłącznie naturalnego jedzenia.
To na początek może muszki owocówki, możemy hodować dzikie (latające), albo nieloty - aby te uzyskać, należy zaopatrzyć się w "małą hodowlę muszki owocówki", dostępną w sklepach akwarystycznych i terrorystycznych. Przygotowujemy słoik w którym umieszczamy pożywkę i hodowlę i nakrywamy go szczelnie ręcznikiem papierowym, opinając gumką. Muszki to wysokobiałkowy bardzo cenny pokarm żywy. (dzikie muszki - w okresie letnim z reguły wystarczy przygotować pożywkę i zostawić odkryty słoik, na dzień dwa i na pewno się pojawią, zimą też ta sztuczka może się udać, gdzieś siedzą w domach pochowane, a zapach pożywki je wabi bardzo silnie, z uwagi na zapach zresztą, hodowlę warto eksmitować z domu w jakieś ciepłe miejsce, jeśli jest możliwość do piwnicy lub na strych).
Składniki pożywki:
- Kasza manna- 50 g
- Płatki owsiane- 50 g
- 1 średnie jabłko
- 1/4 Łyżeczki drożdży
Przepis:
Kaszę mannę i płatki zalewamy wrzątkiem i przykrywamy do momentu napęcznienia. Jabłko ucieramy na drobnej tarce .
Oba składniki należy wymieszać.
Drożdży rozpuszczamy w wodzie i mieszamy z poprzednimi składnikami.Dzięki nim pożywka nie zapleśnieje.
Bojowniki to rybki głównie mięsożerne i oprócz startych i zamrożonych nereczek, o których pisał Synonim w innym temacie, można im również podawać serce wołowe. Oczyszczasz je z tłuszczu, by zostało samo mięso, dokładnie myjesz i sparzasz wrzątkiem. Odstawiasz w miseczce przykrytej gazą, aby wyschło na wiór - przy kaloryferze albo na słońcu, zależnie od pory roku, po czym wyskrobujesz nożem drobne wiórki. Miażdżysz ząbek czosnku i zalewasz go 3 łyżkami wrzątku, kiedy wystygnie dodajesz do wiórków z serca, mieszasz, lepisz kuleczki i zamrażasz. Można też dodać np. poszatkowany liść szpinaku, płatki owsiane, rozgnieciony plasterek banana, a nawet Vibovit.
Platki z kolei lubią pokarm roślinny (dlatego czasem obgryzają roślinki w akwarium). Można podawać im liście szpinaku bądź pokrzywy - liście dokładnie myjemy, sparzamy wrzątkiem, układamy na dnie i przyciskamy jakimś kamyczkiem bądź odrobiną żwirku, żeby nie wypływały na powierzchnię. Nie zostawiamy ich w akwarium dłużej niż dobę, bo będą gnić. Można też dać im liść sałaty, ale pod warunkiem, że pochodzi z jakiejś domowej uprawy i nie była nawożona sztucznymi nawozami, dlatego że sałata pochłania wszelkie pestycydy i mogłaby uwolnić w akwarium jakieś szkodliwe substancje.
Kiryski również nie pogardzą liściem zieleniny, a także wrzuconym na dno plasterkiem ogórka, banana, czy płatkami owsianymi.
Ważne: wszystko, co podajesz rybkom z własnej lodówki, powinno być sparzone wrzątkiem, a także naczynia, których używasz do przygotowania i przechowywania tego pokarmu.
No to jedziem z tym śledziem
Zbrojnikom podawać można:
-Cukinię
-Paprykę
-Bób (obrany ze skórki)
-Groszek (obrany ze skórki)
Co nie znaczy że inne ryby tego nie podjedzą, każdą z tych rzeczy podajemy ugotowaną i obraną ze skórki.
Pokarmy zwierzęce :
-Muchy i komary łapiemy i "na żywca" do akwarium a ryby zrobią resztę.
-Większym rybom możemy podawać dżdżownice ( dzień przed podaniem zamykamy je w słoiku (musi być szczelnie zamknięty a w pokrywce musi być dziurka na tlen), do pojemnika dajemy wilgotną szmatkę a pojemnik kładziemy do cienia , w ten sposób dżdżownice pozbawiamy odchodów..
Jak mi się jeszcze coś przypomni to napiszę