Odjechani.com.pl

Pełna wersja: Carlos Ruiz Zafon
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: 3105_eab7d86652f5675ab4f091fbf1a88a88.jpg]

Carlos Ruiz Zafon urodzony 25 września 1964 w Barcelonie to hiszpański pisarz, z wykształcenia dziennikarzem. Od roku 1994 mieszka w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu. Pierwsze cztery książki w jego karierze napisane były dla młodzieży. Za debiutancką książkę zatytułowaną "El principe de la niebla" (Książę mgły) otrzymał prestiżową nagrodę Edebé za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Po kolejnych trzech "El palacio de la medianoche"( Pałąc Pułnocy), "Las luces de septiembre" ( Światła Września) i Marina, zdecydował się napisać powieść skierowaną do starszych czytelników. "La sombra del viento" (Cień wiatru), opublikowana w 2001, została przetłumaczona na ponad 30 języków i została sprzedana w 45 krajach na całym świecie. Za swoich ulubionych autorów uważa Dostojewskiego, Tołstoja i Dickensa. W 2008 roku opublikował swoją najnowszą powieść - Gra anioła, jako ciąg dalszy historii z Cienia wiatru.

Twórczość C. R. Zafon'a:

Powieści

* Cykl Cmentarz zapomnianych książek (hisz. El Cementerio de los Libros Olvidados)
- Cień wiatru, 2005 (La sombra del viento, 2001)
- Gra anioła, 2008 (El juego del ángel, 2008)
- Więzień nieba, 2012 (El prisionero del cielo, 2011)
- czwarta i ostatnia książka nie została jeszcze opublikowana

Powieści dla młodzieży

*Cykl Trylogia mgły (hisz. La Trilogía de la Niebla)
- Książę Mgły, 2010 (El Príncipe de la Niebla, 1993)
- Pałac Północy, 2011 (El palacio de la medianoche, 1994)
- Światła września 2011 (Las luces de septiembre, 1995)
- Marina (powieść) 2009 (Marina, 1999)

Osobiście czytałam już Trylogię "Mgły" i jestem mile zaskoczona jego twórczością. Co prawda można zauważyć, ze są to początki ów pisarza, styl pisania momentami jest jakby niezdarny, a sama fabula czasem zbyt mocno przesycona dramaturgią, ale mimo to gorąco polecam jego książki :)
Pierwszy raz o nim słyszę, ale będę miał na względzie jego nazwisko, kiedy braknie mi świeżej lektury :)
Vici na prawdę polecam zwłaszcza tą trylogie bo jest po prostu niesamowita :)