Projekt modularnego smartfona ma zostać zaprezentowany na tegorocznych targach Mobile World Congress w Barcelonie. Rozwijany od jakiegoś czasu przez firmę Motorola, której właścicielem jest firma Google, Project Ara, jest projektem smartfona którego będziemy mogli sami zbudować przy wykorzystaniu pojedynczych modułów wzbogacanych o różne gadżety (np czytniki linii papilarnych). Ceny jego podzespołów mają się ponoć wahać między 50, a 500 dolarów. Wymieniane moduły (np procesora, czy aparatu) umożliwią przede wszystkim zastąpienie tych przestarzałych, co pozwoli zaoszczędzić na zakupie nowego smartfona.
Jak dla mnie projekt całkiem ciekawy, ale wydaje mi się, że to się nie do końca sprawdzi pod kątem oszczędnosci. Ludzie z reguły wymieniają smartfony na nowe, gdy te się uszkodzą lub po prostu maja bzika na punkcie nowych modeli. Nie wyobrażam sobie, że do mojej porysowanej obudowy będę co chwila dopinał nowe podzespoły i to niby ma mi pomóc zaoszczędzić. O wiele bardziej podoba mi się pomysł samej budowy smartfona dostosowanego do własnych potrzeb i bogaty rynek modułów, które mogą umożliwiać dostęp do nietypowych funkcji.
Co o tym sądzicie? Mi się podoba.
Moduł z gadżetami raczej nie będzie miał nic wspólnego z modułem procesora, a ten zapewne będzie modułem wspólnym z ramem i grafiką. Złożenie tego telefonu nie będzie wymagało dodatkowych opłat, to jak klocki lego, dziecko sobie z tym poradzi. Na pewno znajdzie się spore grono zwolenników takiego telefonu. Nie zapominajmy, że Motorola, to już Google, a gigant ma coraz większą chrapkę na kasę, to już nie ten Google co kiedyś.
,,Google - android, wyszukiwarka, przeglądarka, robotyka, sieć, hostingi, smartfony"
Według mnie to wspaniały pomysł. I znowu od Google. < On niedługo zawładnie naszym życiem
Oszczędność? Owszem bo nie trzeba będzie latać do sklepu co chwila i zmieniać telefon bo potrzebujesz więcej Ramu.
Zepsuje ci się jedna część - idziesz i ją kupujesz, nie nowy telefon. Nie stać Cie obecnie na dobry telefon - po kolei wymieniasz części, kiedy tylko ci pasuje. Pęknie ekran - kupujesz nowy.
,,Możliwość tworzenia własnych modułów dostaną także zewnętrzne firmy, więc liczba dostępnych części powinna stać się po pewnym czasie naprawdę pokaźna."
Być może odbieram to zbyt entuzjastycznie. Można się domyślać, że cena ,,dodatków" będzie ogromna. Więc pomysł genialny, a co do reszty to się zobaczy.
Cena ,,skorupy" - ok. 200 zł