Odjechani.com.pl

Pełna wersja: C i C++ materiały do nauki.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Oto lista przydanych materiałów do nauki języków C i C++.

Książki
Według mnie i nie tylko, od nich należy zacząć naukę programowania w ogóle, potem będąc bardziej zaawansowanym można się zdać na dodatkowe materiały np. dokumentację czy kursy, gdzie mogą być rzeczy jakich się nie znajdzie w swoich książkach. Oto dwie książki do C++ i jedna do C, z których korzystałem, i które mogę polecić. Tu podziękowanie dla za to, że on mi wcześniej polecił te dwie książki do C++.
Do C++:
-C++. Dla każdego. Wydanie VII Siddhartha Rao
-C++. Przewodnik dla początkujących Alex Allain
Do C:
-Język ANSI C druga edycja Dennis Ritchie i Brian Kernighan. Mimo swoich lat, ta książka wciąż jest aktualna, jeśli chodzi o podstawowe konstrukcje języka C, nie ma w niej tylko rzeczy wprowadzonych w standardach C99 i C11. Jest to jedna z klasycznych pozycji do języka C, w końcu jednym z autorów tej książki jest sam twórca tego języka.

Kursy i dokumentacje.
Kursy są czasem dobrym uzupełnieniem tego czego nie ma w książce, a w szczególności dokumentacja zawierająca informacje o np. bardzo przydatnych klasach czy funkcjach z biblioteki standardowej czy też mało znanych konstrukcjach z danego języka.
Kurs z Wikibooks jest to kurs do języka C będący równocześnie wprowadzeniem do kursu C++. Moim zdaniem informacje tam są zwięźle i równocześnie dokładnie opisane. Świetnie się sprawdzi do przypomnienia sobie czegoś na szybko z tych języków.
http://en.cppreference.com/w/ Dokumentacja dla obu omawianych języków, zawiera ona bardzo aktualne informacje, nawet można tam znaleźć opis rzeczy ze standardu C++17(nie jest tylko pewien czy wszystkich).
http://cpp0x.pl/ Portal z kursem do C++ oraz z dokumentacją do biblioteki standardowej do C++, WinAPI, OpenGL oraz wielu innych bibliotek dla tych języków. Wszystko przetłumaczone na język polski.
http://www.cplusplus.com/ Podobny portal do cpp0x. Zawiera tutorial do C++(niesprawdzany przeze mnie) oraz dokumentację.

Nie daję gwarancji na to, że te strony, na których umieszczone są dokumentacje zawierają wszystko co zwiera dana biblioteka, tak samo nie gwarantuję, że tutoriale z tych stron będą w pełni aktualne i bezbłędnie zrobione.
A co myślicie o Szkole Programowania Praty?
Ja obecnie szukam książek o programowaniu w C pod Linuxem.
Dorwałem jedną dobrą książkę - Linux. Programowanie w przykładach, ale muszę znaleźć coś innego bo tej nie mogę wypożyczyć.

Język ANSI C
Książka szczegółowa, aż za bardzo na moje potrzeby pod kolokwia.
Wyszło tak, że pisałem sam i googlowałem ewentualnie.
Mało mieliśmy czasu i C tak naprawdę tylko liznęliśmy.
(19.03.2017, 22:04)Suicider napisał(a): [ -> ]Ja obecnie szukam książek o programowaniu w C pod Linuxem.
A co takiego chciałbyś robić pod Linuxem w C, że potrzebujesz specjalnej książki do pisania w tym języku pod tym systemem? Język C ma to do siebie, że jest bardzo przenośny, jak użyjesz przenośnych bibliotek, to program w C napisany na Windowsie skompilujesz pod Linuxem i vice versa. Jeśli chcesz użyć specjalnych bibliotek tylko dla Linuxa, to po prostu najpierw uczysz się C pod byle jakim system z użyciem dobrej książki, potem jedziesz z dokumentacją do linuxowych bibliotek.
(19.03.2017, 22:04)Suicider napisał(a): [ -> ]Język ANSI C
Książka szczegółowa, aż za bardzo na moje potrzeby pod kolokwia.
Chyba jeszcze nie widziałeś na oczy szczegółowej książki do programowania :P W dodatku całej książki nie musisz przerabiać, możesz poprzestać na rozdziale "struktury", ponieważ dalej książka zawiera opis biblioteki standardowej, unixowego środowiska oraz opis standardu języka(dodatek A) a to Ci raczej nie będzie do czegokolwiek potrzebne. Jednak, jeśli szukasz czegoś krótkiego, to skorzystaj z kursu na Wikibooks do C, do którego link podałem w pierwszym poście.