Odjechani.com.pl

Pełna wersja: Prędość Internetu - O co kaman ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam. Mam pytanie techniczne. Ostatnio całkowicie się pogubiłem. Chodzi mi o prędkość Internetu. Po tym, co widzę, to chyba jestem całkiem zielony. Mówiąc, wprost, UPC zapewniło mi prędkość Internetu 60 MB. Ostatnio przeszedłem ze względu na TV i inne sprawy oraz Internet, który ponoć ma dawać 80 MB. Nie zauważam żadnej różnicy. Dalej gdy ściągam plik o wielkości 1 GB to mam max 1,5 Mb/s. Co do wysyłania danych (sprawdziłem na „Chomikuj”) też nie widzę żadnej różnicy. Przy 1 GB prędkość to max 600/700 kb/s. Czasem filmy, np., z CDA lub Youtube się przycinają. O co tu do cholery chodzi. Czy coś robię nie tak ? Czy to jest normalne ? Jestem w tym całkowicie zielony, więc chętnie wysłucham odpowiedzi ekspertów w tej dziedzinie zanim wywołam wojnę w salonie Orange, lub w punkcie UPC. Obecnie korzystam z przeglądarki Opera, ale wiem od członków rodziny, że przy Internet Explorer jest tak samo. Dołączam do postu screen z testu IP. (test zrobiony na przeglądarce Opera na stronie WWW.speedtest.pl). 

[Obrazek: Beztytulufd525.jpg]
Sprawdź czy na routerze nie masz ustawionego ograniczenia prędkości. Możesz też spróbować pobierać pliki z nowych stron, gdy inni w tym samym czasie nie używają internetu, aby sprawdzić czy to po prostu nie są ograniczenia stron, których używasz.
No więc jeśli chodzi router, to tak wygląda od tyłu. Poza tym nic więcej nie ma prócz diod LED i karty aktywacyjnej:

[Obrazek: 20180119_00170163aaa.jpg]

Zapomniałem dopisać, że Internet mam poprzez Wi-Fi. Jednak router ten stoi obok laptopa. Wykonałem przed chwilą jeszcze kilka testów prędkości na różnych stronach. Oto jej wyniki:

[Obrazek: 1d314a.jpg]

[Obrazek: 226340.png]

[Obrazek: 3772d6.jpg]

A teraz test sporządzony bezpośrednio ze strony Orange, który obecnie posiadam (stronka internetowa ma własny tester):

[Obrazek: 46ec37.jpg]

Tak jak wspominałeś, aby sprawdzić na innych stronach www, to nie znam innych stron, gdzie bywają tak duże pliki. Ostatnio zamieniam moją kolekcję filmów ze staroci AVI na HD i FullHD. Korzystam głównie z CDA i Chomikuj w tym celu. Przejrzałem jeszcze raz umowę z Orange i mam Internet vDSL 80. Ichni Światłowód (który ma ponoć 100 MB) jeszcze nie sięga do mojego miejsca zamieszkania. Ale pamiętam też UPC. Ci też mówili o 60 MB, ale jakoś tego nie widziałem. Czy mam w swoim lapku (System Windows 7 Ultimate) jakąś blokadę, czy akurat te strony mają jakiś limit prędkości. Sprawdzałem różne godziny. Wieczorne, nocne, ranne, popołudniowe. Już tam pal licho, że muszę trochę czekać ze ściąganiem, ale po jakiego różni operatorzy się prześcigają czyj Internet jest szybszy skoro nie widać różnicy. Przełożyłem sobie wizytę w salonie Orange, bo chciałbym się czegoś więcej o tym dowiedzieć zanim wyjdę na głupka. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi. Mam nadzieję, że bardzo szeroko rozpisuję i podpowiadam na ten temat.
Więc łączyłeś się z routerem tylko przez wi-fi? A czy sprawdzałeś jak na kablu działa internet?
Nie. Nie sprawdzałem. Mam kilka wolnych kabli internetowych, ale nie wiem, w którym miejscu je wcisnąć w routerze. W domu mam jeszcze jednego lapka i tel. komórkowe, które korzystają z tego samego routera (również przez Wi-Fi). Nie chciałbym coś spierdzielić. Domyślam się, że główny kabel idzie do gniazda ETH4 (co zresztą widać na zdjęciu). Czy jak podłączę dodatkowo osobno kabel internetowy np. z ETH1 do mojego lapka to coś się zmieni ? Nie chcę, aby np. mój laptop dostał "kopa" z prędkością Internetu, a inne urządzenia by padły. A potem serwisant gdy nie dam rady wrócić do starych ustawień połączeń (nie wiem czy przy restarcie routera po tym coś się zmieni) zgarnie sporą kasiorkę za naprawę usterki. Dlatego muszę być tego pewny czy takie coś pomoże.
Podłącz laptopa czy komputer do gniazda ETH1, 2 lub 3. To nie powinno namieszać w ustawieniach, przynajmniej ja nigdy się nie spotkałem z takim przypadkiem. Podpięcie czegoś jeszcze nie musi sprawić, że inne urządzenia zaczną źle działać. W razie czego zawsze będziesz mógł odłączyć kabel.
Właśnie to zrobiłem kilka godzin temu (wiem, niecierpliwy jestem :D ) i prędkość na moim lapku podskoczyła mi do prawie 30 MB (gdy odpinałem kabel to przy teście miałem max 10 MB) :) Widać różnicę. Inne urządzenia działają bez problemu. Jednakże z ciekawości dalej nie rozumiem dlaczego różni operatorzy Internetu się chwalą czyj Internet jest szybszy. Według umowy to powonieniem mieć około 80 MB. Zapytam się w salonie Orange i jeśli tak ma to wyglądać to sobie zmniejszę prędkość np. do 50 MB. Po co mam przepłacać. Dziękuję za podpowiedzi. Repka w drodze ;)
Pewnie lokalna infrastruktura sieciowa nie daje rady, typowe w Orange.
Sorki. Jeszcze Was troszkę pomęczę. Już nie będę wklejał screenów, bo to raczej nie ma sensu. Wczoraj po 22:00 w testach przy podłączonym kablu prędkość miałem około 21 MB. A po odłączeniu 19 MB. Teraz sprawdziłem, to przez kabel mam około 30 MB, a bez niego 15 MB. O co tu kurcza chodzi ? Podejrzewam, że to przez przesilenie łącza, gdyż wczoraj była sobota, późna godzina i dużo ludzi korzystało. Ale, żeby aż taki spadek, że przez Wi-Fi i kabel nie było widać prawie żadnej różnicy ? Jak będę w salonie Orange to o co mam się z nimi kłócić :D ?
Na stronkach różnych operatorów piszą, że jak będę miał Internet przez światłowód to się skończą problemy. Czy to prawda ?
U siebie zmieniłem na światłowodowy i koniec problemów, ale też koniec z Orange.
Stron: 1 2