Odjechani.com.pl

Pełna wersja: Kobieto! Puchu marny! - Kobieta w XXI wieku
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Cześć

Chciałabym podjąć dyskusję na temat obecnego postrzegania kobiety i kobiecości. Zauważyłam dwa główne (skrajne) nurty: jeden z nich opiewa chwałą kobietę jako delikatne stworzenie którym trzeba się zająć, które jest stworzone do budowania ciepła rodzinnego, które jest szczęśliwe tylko u boku mężczyzny (i że to jest biologicznie uwarunkowane); drugi nurt to silna i niezależna kobieta pracująca (co żadnej pracy się nie boi), samowystarczalna i męska -bo przecież wszyscy jesteśmy równi.

Wiadomo - kwestia indywidualna.

Osobiście bliżej mi do tej drugiej wersji - i coraz częściej słyszę że to źle. I to słyszę od kobiet (!). Że będąc samodzielne wychowałyśmy sobie ,,piz.. w rurkach" zamiast facetów. Że te proste gesty - pomoc z czymś ciężkim, otwarcie drzwi itp dają mężczyznom poczucie że są potrzebni jako opiekunowie, że to on jest tym silnym mężczyzną który się mocuje z drzwiami, dźwiga zakupy itp. Że rolą mężczyzny jest pomoc kobiecie w cięższych pracach. Że źle jest kiedy najpierw próbuję sama śrubkę odkręcić a dopiero gdy braknie mi siły proszę o pomoc. ,,Jest facetem niech pomaga. A jak nie to niech się wypcha".
Szczerze - wiedząc że na swojej drodze nie raz i nie dwa spotkam zadania z którymi sobie nie będę mogła poradzić ze względu na coś tak banalnego jak brak siły fizycznej <sick> wolę teraz robić samodzielnie tyle ile jestem w stanie. Gdzieś z tyłu głowy siedzi niekomfortowa myśl że mogłabym być postrzegana jako blondyneczka która niby udaje że coś robi ale jak przyjdzie co do czego to się innymi wyręcza.

Ale podobno w połowie jestem facetem (coś w tym jest, ostatnio przyłapałam się na przepuszczaniu kobiety w drziwach) więc idę umierać na katar i liczę na dyskusję :)

Jak to wygląda u Was - Panie czy próbujecie za wszelką siłę być Zosią Samosią czy też pozwalacie się wyręczać facetom? Panowie - jak postrzegacie ,,silną niezależną" kobietę, czy czujecie się bardziej męsko przy kobiecie potrzebującej waszej pomocy?
(28.12.2018, 23:31)Kaiselin napisał(a): [ -> ]Panowie - jak postrzegacie ,,silną niezależną" kobietę, czy czujecie się bardziej męsko przy kobiecie potrzebującej waszej pomocy?
Nie. Trzeba we wszystkim zachować odpowiednie proporcje i pomagać w zależności od sytuacji. Dotyczy to każdego, niezależnie od płci. Bo pomaganie z np. przykręceniem śruby, co może zrobić każda zwykła kobieta, wydaje się po prostu śmieszne.
Zależy od tego jak ta śruba ma być dokręcona - uwierz że zdarzało mi się dokręcić jak potrafię najmocniej a i tak facet jeszcze pół obrotu kluczem mógł zrobić. Z resztą - przykręcanie to pikuś, gorzej z odkręceniem :D

Wiadomo, narzucać się z pomocą nie można nikomu :) Może ja mam trochę spaczony obraz bo przebywam głównie z mężczyznami i był okres kiedy zdawało mi się że aż za bardzo chcą pomagać a kobieta z imbusami budziła pewne zaskoczenie :) Ale już się trochę zaczęli przyzwyczajać.
W cytowanym fragmencie bardziej miałam na myśli tą wypowiedź koleżanki że będąc silne i samodzielne robimy Wam wręcz krzywdę.
Podałem tylko przykład z tą śrubą. Oczywiście mówię o takich, które jakaś kobieta dałaby radę sama dokręcić.
(29.12.2018, 00:18)Kaiselin napisał(a): [ -> ]W cytowanym fragmencie bardziej miałam na myśli tą wypowiedź koleżanki że będąc silne i samodzielne robimy Wam wręcz krzywdę.
Według mnie ta wypowiedź koleżanki jest głupia. Obecnie mam na głowie pracę na pełen etat, zaoczne studia, treningi, własną dodatkową naukę oraz inne rzeczy. Więc nie wyobrażam sobie robić czegoś za kobietę tylko dlatego, aby pokazać, że jestem "prawdziwym mężczyzną". Bo zwyczajnie mam do robienia masę innych dużo ważniejszych rzeczy.
No właśnie też mi się zdaje że dopóki człowiek jest w stanie zrobić coś samodzielnie to powinien próbować. Bez względu na płeć. Jak mi ktoś kiedyś powiedział że kobieta to w domu powinna obiad ugotować to tak mnie zatkało że nie byłam w stanie gościa naprostować. Bo analogicznie faceci przy piwie mogliby toczyć rozmowę ,,czemu prasujesz sobie koszule, niech kobieta Ci wyprasuje - zrobi to lepiej i poczuje się lepiej, one mają potrzebę opiekowania się kimś". Wychodzenie z założenia że niektóre zajęcia są męskie/kobiece jest dla mnie po prostu chore :/ I jestem zaskoczona że można tak uważać...
Generalnie twoja znajoma jest głupia. Nie kobiety wychowały pizdeczki w rurkach. A brak służby wojskowej, rozwinięcie technologi (co adekwatnie wpłyneło na zmniejszenie się mózgów tych ... chłopaków?). Wiadomo, cały ten wzrost feminizmu w niektórych kwestiach jest wręcz kuriozalny, ale ja naprzykład chciałbym mieć kobietę, która jeżeli coś potrafi, to zrobi to i nie czeka na mnie aż zrobię to za nią. Każdy powinien się rozwijać, dwie osoby które są w stanie poradzić sobie w życiu bez drugiej połowy mogą stworzyć trwały i szczęśliwy związek. (tak tutaj jest nawiązanie do tej nieszczęsnej śrubki :P)
(29.12.2018, 04:25)Nieśmiertelny napisał(a): [ -> ]Nie kobiety wychowały pizdeczki w rurkach. A brak służby wojskowej, rozwinięcie technologi (co adekwatnie wpłyneło na zmniejszenie się mózgów tych ... chłopaków?).
Kobiety może i nie zrobiły tego, ale również według mnie brak służby wojskowej oraz rozwinięcie technologii nie wpłynęły na to. Już prędzej wychowanie przez rodziców czy środowisko miało na to jakiś wpływ. Sam jestem dość mocno związany tą "rozwiniętą technologią" oraz nie jestem za obowiązkową służbą wojskową, jednak myślę, że daleko mi do "pizdeczki w rurkach".
(29.12.2018, 04:25)Nieśmiertelny napisał(a): [ -> ]Generalnie twoja znajoma jest głupia.
Dla uściślenia- moja znajoma nie jest głupia, powiem więcej fajna z niej babka (i samodzielna). I nie jest jedyną osobą od której usłyszałam coś podobnego - po prostu jej wypowiedź najbardziej utkwiła mi w pamięci.

Ot ciekawostka - brak służby wojskowej, zachowanie kobiet, wychowanie - nikt nie powie że faceci sami z siebie ,,ewoluują" akurat w tym a nie innym kierunku. Same zewnętrzne przyczyny na które nie mieli wpływu ;)
Fakt, przepraszam za to. Osobiście nie nazwałbym tego ewolucją, a raczej chorobą. :P
Ja osobiście mam wizję czerpiącą po trochu z nurtu pierwszego i drugiego. Dla mnie najbardziej atrakcyjna jest kobieta, która nie będzie po mnie oczekiwać więcej niż sama jest w stanie zaoferować. Kobieta powinna moim zdaniem mieć takie same ambicje jak mężczyzna, ale nie powinny się one w przypadku obu płci skupiać wokół tego czym karmią nas media tylko wokół realiów. Kobieta powinna mieć pracę tak samo jak mężczyzna, powinna się opiekować rodziną w takim samym stopniu jak mężczyzna, powinna w takim samym stopniu opiekować się mentalnie swoim facetem jak on opiekuje się nią. Tak samo powinna dbać o bezpieczeństwo rodziny jak i mężczyzna. Podział obowiązków jest kwestią kompromisu i nie musi być 50/50, ale nie może być zbyt dużej odchyłki, tzn. w danej kwestii nie można obciążać jednej strony danymi obowiązkami, bo np. od faceta oczekuje się dbałości o sprawy finansowe, a od kobiety czasu na wychowywanie dzieci.

Kobieta, która szuka spontanicznego, przystojnego, inteligentnego, bogatego faceta powinna być tak samo spontaniczna, piękna, inteligentna i zdolna do radzenia sobie finansowo jak facet. Nie musi to być ten sam stopień, ale moim zdaniem świat upadł na głowę karmiąc nas nierealnymi wzorcami, przez które zarówno kobiety jak i mężczyźni popadają w kompleksy i nie mogą odnaleźć zdrowej relacji. Naoglądamy się zdjęć znajomych z jakiś wycieczek i chcemy tak samo, naoglądamy się fotek idealnych rodzin i chcemy tak samo. Nie myślimy o tym, że oni też mają w życiu problemy, bo o tym rzadko piszą bądź wcale. Przez to wszystko możemy utknąć w rzeczywistości, która bardziej przypomina film niż to co dzieje się naprawdę. Potem uczucie niespełnionych marzeń i problemy w życiu, kobiety szukają innych opcji, mężczyźni podobnie, związki się wypalają.

Jednym z największych i najbardziej męczących dla faceta kwestii jest słuchanie o tym jacy to inni faceci są wspaniali, a my beznadziejni. Jak to facet koleżanki zabrał ją do Nowej Zelandii, jak to i jak tamto. My faceci z kolei mówimy kobietom, patrz jak ona się ładnie "zrobiła", ty też byś tak mogła w końcu. Często kobiety też traktuje się przedmiotowo, bo wmawia się nam, że kobietę trzeba trzymać krótko, bo straci zainteresowanie. Że facet powinien zawsze decydować, mieć ostateczne zdanie i że zawsze musi dominować, a tu właśnie brakuje spontaniczności, gdzie raz się jest kapitanem statku, a raz pasażerem.

Każdy ma inne oczekiwania, ja oczekuję tego co sam jestem w stanie zaoferować i niczego więcej, a kto oczekuje więcej niż jest w stanie zaoferować powinien zastanowić się na tym kim jest, co osiągnął i jeszcze raz czego tak naprawdę pragnie i oczekuje. Miłości, szacunku, szczęścia, czy ideału rodem z filmu. Dla mnie męczące są kobiety, które szukają ideału, bo określa to brak dojrzałości. Takie podejście, najlepiej wygrać w totka i żyć jak pączek w maśle, zero planów na przyszłość, najlepiej znaleźć kogoś i zobaczyć co będzie dalej.

Podsumowując stereotypy są, ale ideałów nie ma. Nie można od kogoś oczekiwać więcej niż jesteśmy sami w stanie zaoferować, a jak trafi nam się ktoś, kto osiągnął w życiu więcej, jest ambitny, to powinniśmy czerpać od takiej osoby bardziej inspiracje, niż próbować ją wykorzystać i popychać dalej bardziej ta osoba sama chce. Wizje kobiety idealnej się przeplatają zależnie od grupy społecznej, tak więc stereotypy niby są, każdy się nimi kieruje w jakimś stopniu, ale są też ludzie jak ja, którzy starają się z tego wyłamać. Wszystko co robimy powinniśmy robić dla siebie, a nie dla innych, bo w czasach Internetu, portali społecznościowych tak naprawdę wszyscy chcą się chwalić i porównywać z innymi, a to prowadzi do kompleksów, problemów i nieszczęść.

Zaobserwowałem niedawno, że młodsze pokolenia w bardziej znaczącym stopniu wychowanych na portalach społecznościowych mają często problem z komunikacją i relacjami w rzeczywistości, ale nieskrępowanie komunikują się w Internecie. Niestety pociągają ich bardziej cechy promowane przez media i potem nie mogą ogarnąć zdrowej relacji z innymi, którzy bez trudu komunikują się z pozostałymi w rzeczywistości obrazując swoją osobowość i wzbudzając zainteresowanie, a unikając jednocześnie osób, które są podobne do nich samych i ich lepiej rozumieją. To jest paradoks i spory problem. Na szczęście ludzi jest tylu, że jak się szuka, to każdy znajdzie coś dla siebie, więc kierując się już bardziej rzeczywistością niż stereotypowymi ideałami można znaleźć kogoś kto będzie pasował.

Wizje kobiety są uzależnione grupy społecznej. Inaczej będzie wśród bakierów, a inaczej wśród rolników.
Stron: 1 2