Odjechani.com.pl

Pełna wersja: Muzyka i religia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
,,Zawsze chciałem, by moje teksty dotyczyły spraw duchowych, zawsze się tym interesowałem. Miałem wtedy 20 lat i był to okres takich moich poszukiwań duchowych''. (Tomasz Budzyński)

Tomasz Budzyński(muzyk, malarz, autor tekstów) urodził się 2.X.1962 roku. Swoje pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiał w powstałej w Puławach grupie Siekiera(1983 rok). Był wtedy młodym i zbuntowanym człowiekiem ,wykrzykującym apokaliptyczne i anarchistyczne teksty, których dopełnieniem była prosta i bezkompromisowa muzyka. Jednakże ,po roku współpracy, odszedł z zespołu - chciał mieć większy wpływ na artystyczne oblicze Siekiery.

W tym samym czasie założył w Warszawie ,wraz z Robertem Brylewskim(gitara) i innymi muzykami , zespół Armia. W nim właśnie skłaniał się do pisania tekstów inspirowanych symboliką chrześcijańską.

Za najważniejszy manifest twórczy Armii uznaje się płytę,,Legenda'' z popularnym utworem ,,Opowieść zimowa'' (z tekstem mającym formę egzorcyzmu odprawianego nad szatańskimi układami).

Zdecydowanie chrześcijański przekaz zawierała wydana w 1994 roku płyta ,,Triodante''. Wyrazem tego była już okładka płyty, przedstawiająca św. Michała walczącego z diabłem. Zmieniły się także koncerty Armii, które bardzo często przybierały charakter modlitwy.

Nie było to w pełni akceptowane przez ortodoksyjnych fanów, pamiętających jeszcze czasy Siekiery. Ewoluowała także muzyka zespołu- stała się bardziej złożona i częściej nabierała symfonicznego rozmachu.

Armia wydała jeszcze potem kilka płyt(m. in. ,,Duch'', ,,Droga'' i kilka innych na których konsekwentnie rozwijała swój muzyczny styl, zapoczątkowany na wcześniejszych płytach.

Tomasz Budzyński jest także jednym z członków grupy 2 TM 2, 3 , który obok Armii stał się w Polsce jednym z wiodących zespołów ,,chrześcijańskiego rocka''.

,,Moja relacja z Jezusem to sprawa serca.'' (Tomasz Budzyński)