mabud73
20.02.2011, 15:31
Nawet bardzo solidnie wykonane meble rzadko wytrzymują próbę czasu ze względu na intensywność użytkowania. Każda naprawa mebli drewnianych powinna rozpocząć się od ustabilizowania połączeń, ram oraz stojaków.
Instrukcja
Nawet bardzo solidnie wykonane meble rzadko wytrzymują próbę czasu ze względu na intensywność użytkowania. Każda naprawa mebli drewnianych powinna rozpocząć się od ustabilizowania połączeń, ram oraz stojaków.
Połączenia w drewnie dzielimy na trzy typy w zależności od sposobu połączenia elementów: połączenie nierozłączne bezpośrednie (np. klejone), połączenie siłowe (np. skręcane, zbijane gwoździami, klinami) oraz kształtowe (np. rowkowe, na kołki, na wczepy).
Drewno pracuje – także w formie desek. Należy to uwzględnić przy wszystkich rodzajach połączeń, szczególnie gdy w grę wchodzi lite drewno. Elementy drewniane mogą być łączone rozłącznie lub nierozłącznie. W przypadku połączeń rozłącznych poszczególne elementy są mocowane odpowiednimi okuciami. Połączenia nierozłączne to w każdym przypadku połączenia klejone i – o ile z czasem same się nie obluzują – można je rozdzielić wyłącznie poprzez zniszczenie.
:idea: Najbardziej popularnymi połączeniami w drewnie są połączenia kształtowe. Oto proponowane warianty:
W meblarstwie często spotyka się stykowe połączenia na kołki. Połączenia te powstają poprzez wywiercenie otworów i zamocowanie w nich kołków drewnianych. Jednak są one dość trudne do wykonania – podobnie jak wyjątkowo stabilne połączenia kątowe z użyciem łączników płaskich. Dlatego narożniki łączy się często także na pióro i wpust.
Złącze zakładkowe jest najprostszym połączeniem narożnym, stosowanym w konstrukcjach ram. W tym celu w każdej z łączonych części wycinany jest fragment grubości połowy materiału, a następnie obie części są ze sobą sklejane pod kątem. Ten rodzaj połączenia nie jest jednak zbyt wytrzymały na obciążenia. Dlatego warto je wzmocnić śrubami lub sztyftami.
Przy wykonywaniu ram okiennych i meblowych stosuje się często połączenia widlicowe. W elementach pionowych wykonywane są szczeliny, a w poziomych czopy. W przypadku grubszych ram stosowane są także stabilniejsze złącza widlicowe podwójne.
Wczep to wielokrotne zazębienie prostych lub klinowych czopów, zwanych także wczepami "jaskółczy ogon" lub wczepami płetwiastymi. Ten rodzaj połączenia stosowany jest przy litym drewnie, ponieważ połączone części mogą pracować bez utraty kształtu. Połączenia typu "jaskółczy ogon" stanowią także element dekoracyjny.
:huh: Jeśli masz problem? Zapytaj fachowca!