Odjechani.com.pl

Pełna wersja: Mikrowentylacja okien PCV
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

mabud73

:idea: To jedna z ważniejszych informacji o oknie i bardzo niezbędna informacja do prawidłowego funkcjonowania okna i systemu wentylacji w domu czy mieszkaniu. Producent okien musi podać, czy okno jest szczelne i czy ma możliwość rozsczelnienia. Okna nierozszczelniane mogą być tylko stosowane w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną (wymuszoną).
Jeżeli okno ma być zamontowane w pomieszczeniu z wentylacją grawitacyjną (niewymuszoną), musi być rozszczelniane. Brak tej podstawowej funkcji, może przyczynić się do zawilgocenia pomieszczeń, co w konsekwencji może doprowadzić do zagrzybienia. Oczywiście wentylacja pomieszczeń przez otwieranie okna jest też rozwiązaniem, lecz nie jest to rozwiązanie, ani skuteczne, ani doskonałe.
Obecnie stosowanie nawiewników jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się zawilgoconych i zagrzybionych ścian oraz zapewnienie sobie poprawnej wentylacji w pomieszczeniach gdzie przebywamy, ale warto również pamiętać, że szczelność okien ma bardzo duży wpływ na ich izolacyjność termiczną i akustyczną, gdyż zimno i hałas łatwo wnikają przez każdą, nawet najmniejszą szczelinę.
Obecnie nowoczesne okna są niemal całkowicie szczelne i w związku z tym, problemem jest zapewnienie właściwej wentylacji. Jeśli okolica jest hałaśliwa, rozszczelnianie okien (np. z tzw. "mikrowentylacją") powoduje wzrost poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz.

Dlatego w domach wymagających szczególnej ochrony przed hałasem zewnętrznym trzeba stosować nawiewniki z tzw. tłumieniem akustycznym, albo zrezygnować w ogóle z wentylacji przez okna i zainstalować mechaniczną wentylację nawiewno - wywiewną, jeżeli jest to tylko możliwe. W domu montuje się wówczas szczelne okna (bez mikrowentylacji, a nawet w części domu - okna nieotwierane tzw. fixy).

Nawiewnik higrosterowany.
[Obrazek: nawiewnikhigrostatowy.jpg]
Sterowane automatycznie. Strumień przepływu powietrza jest uzależniony od zawartości pary wodnej (wilgotności względnej) wewnątrz pomieszczenia, tzn. od zanieczyszczenia powietrza wynikającego z wykonywania czynności, takich jak pranie, gotowanie, suszenie itp. Czujnikiem sterującym jest taśma poliamidowa, która pod wpływem zmian wilgotności względnej w powietrzu zmienia swoją długość, co powoduje większe, bądź mniejsze otwarcie przepustnicy, a tym samym doprowadzenie większego bądź mniejszego strumienia powietrza do pomieszczenia.

* Nawiewniki pracują w zakresie od 35 do 70% wilgotności względnej. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu jest mniejsza lub równa 35% nawiewnik jest przymknięty do pomieszczenia doprowadzany jest minimalny strumień powietrza. Wraz ze wzrostem wilgotności nawiewnik otwiera się i przy wartości 70% lub więcej uzyskuje wydajność maksymalną.
* Nawiewniki są tak skonstruowane, że powietrze zewnętrzne nie styka się bezpośrednio z czujnikiem. Dzięki temu analizowane są warunki panujące w pomieszczeniach, a nie na zewnątrz.
* Istnieje możliwość blokady w pozycji, przy której osiągany jest minimalny stały dopływ powietrza.
* W zależności o sposobu montażu zmienia się kierunek nawiewu powietrza (pionowo w górę lub ukośnie).
* Nawiewnik działa bez udziału człowieka oraz nie wymaga zasilania elektrycznego.

Przepuszczalność powietrza określa norma PN-EN 14351 i wyrażana jest w czterech klasach.


MONTAŻ NAWIEWNIKA

[Obrazek: montanawiewnika.jpg]

WIĘCEJ


:huh: Jeśli masz problem? Zapytaj fachowca!
Jakie marki polecisz i jak to się rozkłada cenowo?

mabud73

(12.03.2011, 21:11)churchilll napisał(a): [ -> ]Jakie marki polecisz i jak to się rozkłada cenowo?

Nie polecę konkretnych producentów z prostego powodu. Nie wiem jakiego typu i czyjej produkcji posiadasz okna. Na ten temat najlepiej zasięgnąć informacji w firmie która sprzedała lub montowała Ci okna. Nie ma to może większej różnicy ale różni producenci stosują różnego typu wzmocnienia w ramach okiennych i w/g tego dobiera się rodzaj nawiewnika.

Co do cen to rozbieżność ich zależna jest od marki, wymiarów, koloru i systemu (higrosterowane lub ręczne). Jest to zakres od 80zł nawet do 350zł.

:huh: Jeśli masz problem? Zapytaj fachowca!