Odjechani.com.pl

Pełna wersja: Pobieraczek.pl - czy to legalna działalność?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,

Od jakiegoś już czasu przyglądam się sprawie serwisu Pobieraczek.pl
Działalność tego serwisu znana jest już chyba całej Polsce, jednak nadal strona
zarabia i ma się całkiem nieźle mimo nałożonej na nich kary przez UOKiK
(Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

Przypomnę w skrócie o co chodzi:
strona zachęca do darmowego pobierania przez 10 dni filmów, gier,
muzyki, programów, a nawet treści erotycznych zupełnie za darmo!
Po 10 dniach firma przysyła wezwanie do zapłaty ponieważ rejestrując się na stronie
zawarliśmy umowę według której musimy uiścić opłatę w wysokości 94,80pln za
korzystanie z serwisu Pobieraczek.pl
Wielu Użytkowników twierdzi, że wezwania otrzymują nawet wtedy kiedy nic nie pobierali!

Sprawa tego serwisu została już nagłośniona przez wszystkie możliwe większe
i mniejsze portale internetowe, telewizję, radio i inne media.
Strona Pobieraczek.pl nadal istnieje i nic nie wskazuje na to, aby miała przestać
istnieć.

Dlaczego?

Ponieważ w świetle naszego prawa działa zupełnie legalnie.
Co prawda stosuje metody nie do końca uznawane za etyczne, ale jak widać chyba nie
specjalnie się tym przejmują.

W roku 2009 powstał na ten temat reportaż:
http://chomikuj.pl/odjechani.com.pl/Odje...eraczek.pl

Po emisji tego reportażu w Ekspresie Reporterów sporo się wydarzyło.
Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu – spółka Eller Service – naruszyli zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na nich karę w wysokości 239 140 zł.
Ponad to, serwis Pobieraczek.pl musi publikować na łamach swojego portalu decyzje UOKiK,
co też uczynił (Decyzja UOKiK w stopce portalu Pobieraczek.pl)
[Obrazek: decyzjauokik.jpg]

Po tym spółka Elles Service (właściciel portalu Pobieraczek.pl) opublikowała na
łamach swojego portalu taka oto odpowiedź:

Cytat:Gdańsk, 2010.04.09
Spółka Eller Service postanowiła zaskarżyć decyzję UOKIK w punktach uznających reklamę serwisu za wprowadzającą konsumentów w błąd oraz w punkcie nakładającym na wspólników karę finansową. Podstawowy zarzut wobec decyzji, dotyczyć będzie faktu pozbawienia wspólników możliwości ustosunkowania się w trakcie postępowania względem zebranych dowodów, stanowiących podstawę rozstrzygnięcia.

Należy podkreślić, iż ewentualne wprowadzenie konsumentów w błąd poprzez niedozwoloną reklamę, o którym mowa w decyzji UOKIK, dotyczy tylko i wyłącznie etapu przedkontraktowego – czyli momentu w którym użytkownik zapoznał się z reklamą, ale nie zapoznał się jeszcze z treścią regulaminu usług. Zgodnie z punktem drugim decyzji UOKIK, sama procedura zawierania umów w serwisie Pobieraczek.pl jest skonstruowana poprawnie i zawiera wszystkie istotne informacje potrzebne konsumentowi do podjęcia decyzji dotyczącej umowy.

Oznacza to, że nawet w przypadku utrzymania przez sąd w mocy rozstrzygnięcia wydanego przez UOKIK, zgodnie z którym reklama darmowego okresu próbnego mogła wprowadzić konsumentów w błąd na etapie przedkontraktowym, to fakt ten i tak pozostanie bez jakiegokolwiek wpływu na ważność zawartych umów. Należy bowiem pamiętać, iż na etapie kontraktowym każdy użytkownik jest bezwzględnie zobowiązany do zapoznania się z treścią regulaminu oferowanych mu usług. Niezbędnym warunkiem dokonania rejestracji w serwisie Pobieraczek.pl jest złożenie oświadczenia woli o zapoznaniu się z treścią regulaminu oraz jego całkowita akceptacja. Konsumenci muszą być świadomi, iż żadna decyzja administracyjna nie zwolni ich z obowiązku zapoznania się z treścią zawieranych umów.

Pomijając fakt wadliwości materiału dowodowego zebranego przez UOKIK, wspólnicy nie mogą zgodzić się także z zawartym w decyzji stwierdzeniem, iż informacja dla klientów wskazująca na koszt i długość obowiązywania umowy, utwierdzała konsumentów w przekonaniu o bezpłatności usług serwisu.
W swoim rozstrzygnięciu prezes UOKIK pominęła fakt, iż każdy użytkownik rejestrujący się w serwisie Pobieraczek.pl otrzymuje możliwość bezpłatnego wykorzystania pakietu danych w wielkości 1GB. Wszelkie opłaty, które są pobierane od użytkowników, dotyczą tylko i wyłącznie pakietu danych możliwego do wykorzystania niezależnie od pakietu dostępnego w trakcie 10 dniowego okresu testowego. Zawarte w treści decyzji UOKIK stwierdzenie, zgodnie z którym pobieranie filmów i piosenek z Internetu zwyczajowo odbywa się za darmo, wspólnicy spółki postanowili pozostawić bez komentarza.

Podkreślić należy, iż zgodnie z treścią decyzji, do UOKIK wpłynęło około 230 skarg konsumenckich związanych z działalnością serwisu, podczas gdy dotychczasowe komunikaty prasowe wskazywały na liczbę około 30 tysięcy skarg. Potwierdza to tezę, iż cały problem związany z funkcjonowaniem serwisu Pobieraczek.pl został wyolbrzymiony poprzez nagonkę prowadzoną w mediach oraz na forach internetowych. Zdecydowana większość użytkowników serwisu korzysta z jego usług świadomie, zaś ewentualne skargi pochodzą tylko od użytkowników, którzy nie zapoznali się z regulaminem.

Pragniemy wskazać, iż spółka Eller Service działa wyłącznie z poszanowaniem przepisów obowiązującego prawa. W związku z tym, niezależnie od rozpoczętej procedury odwoławczej, w punktach objętych klauzulą natychmiastowej wykonalności, wydana decyzja została przez spółkę zrealizowana. Treść i forma reklam oraz informacji handlowych znajdujących się na stronie serwisu Pobieraczek.pl została w całości dostosowana do wytycznych UOKIK. Na stronie serwisu zamieszczono także link do wydanego przez UOKIK rozstrzygnięcia.

Co się zatem stało? Spółka zaskarżyła decyzję Pani Prezes UOKiK.
Teraz potrwa proces, który pewnie sporo przeciągnie się w latach.

Niestety to nie koniec kłopotów poszkodowanych. Muszą oni i tak dochodzić
swoich praw na drodze sądowej. Niewątpliwie decyzja Pani prezes UOKiK będzie
solidnym argumentem w procesach z Pobieraczkiem.

Mimo to, serwis Pobieraczek.pl nadal stosuje swoje praktyki marketingowe.
Ludzie znowu szukają pomocy! Daleko nie należy szukać. Tutaj mamy osobę, która
przechodzi "starcie" z Pobieraczkiem:
http://odjechani.com.pl/Thread-Pobieracz...nie?page=1
Publikuje nawet skany pisma jakie jej przysyłano.

Powstaje kolejny reportaż przygotowany przez dziennikarzy Ekspresu Reporterów:
http://www.tvp.pl/publicystyka/magazyny-...11/5591821

Kolejne poruszenie w Internecie, prasie, innych mediach.
Serwis Pobieraczek.pl nadal istnieje, a Użytkownicy nadal muszą na własną rękę dochodzić
swoich praw. Mało tego, dowiadujemy się, że serwis wysyła wezwania do zapłaty
dzieciom - małoletnim Użytkownikom portalu, którzy jak często piszą, nawet nic nie pobrali!

Co możemy doradzić? Szanowni Państwo, czytajmy regulaminy stron, na których
dokonujemy rejestracji, ponieważ często nie jesteśmy świadomi tego, że
zakładając gdzieś konto, wyrażamy jednocześnie zgodę na rzeczy, z którymi
moglibyśmy się nie zgodzić jak byśmy tylko o nich przeczytali.

Materiały: http://chomikuj.pl/odjechani.com.pl/Odje...eraczek.pl
UOKiK: http://www.uokik.gov.pl//aktualnosci.php?news_id=588
http://www.uokik.gov.pl//aktualnosci.php?news_id=1970

tonyviroos

[Wypowiedź usunięta przez Użytkownika]
tonyviroos - tak masz rację, ale co mają powiedzieć dzieci? Nie można mieć do nich
pretensji, że nie czytają regulaminów. Nawet nie mają świadomości zagrożenia jakie
to za sobą niesie. Rodzic też nie jest w stanie zapanować w 100%tach nad poczynaniami
swojego dziecka w Internecie.

Swoją drogą ciekawe czy Ty czytałeś każdy regulamin stron gdzie się rejestrowałeś...
Myślę, że trochę przesadzasz. Nie wszyscy czytają regulaminy z racji ich objętości i
drobnego druku.

tonyviroos

[Wypowiedź usunięta przez Użytkownika]

tungar

No i tutaj tony ma niestety racje, mówię niestety, bo często tak jest że ludzie po prostu tych regulaminów nie czytają. Ja osobiście sparzyłem się raz, nie przeczytałem dokładnie i kosztowało mnie to prawie sto złotych. Teraz nie opuszczam nawet słowa, jeśli coś jest dla mnie niejasne, albo podejrzane to trzymam się z daleka. Szczególnie uważnie czytam te najmniejsze literki bo najczęściej właśnie tam są pułapki.
A według mnie w ankiecie brakuje odpowiedzi "Nie zawsze" :D

Mi czasem się zdarzy nie przeczytać regulaminu :(

Karol

Szymon napisał(a):A według mnie w ankiecie brakuje odpowiedzi "Nie zawsze"

Mi tak samo... lecz nie zawsze... w 50% czytam i nie czytam. Lecz z pobieraczkiem nie miałem nic wspólnego.
Pozwoliłem sobie dodać tę jedną odpowiedź w ankiecie.

Nawiązując do działalności pobieraczka.
Nie podobają mi się metody jakimi posługują się właściciele tego serwisu.

tungar napisał(a):Ja osobiście sparzyłem się raz, nie przeczytałem dokładnie i kosztowało mnie to prawie sto złotych
Czy to mowa też o pobieraczku?

tungar

Nie Baronie, z pobieraczkiem, nie miałem nic wspólnego. Wcześniej sparzył się na nim mój ziomek, więc wiedziałem już o co chodzi. Ja dostałem po kieszeni od innej stronki, ale ona już nie istnieje.
Było tam napisane, że po 10 dniach przysyłają list.

Kolega się tam zarejestrował i przysłali mi list.
Ale nie za 10 dni tylko za dokładny rok
Stron: 1 2