Odjechani.com.pl

Pełna wersja: Generalne porządki po remoncie.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

mabud73

GENERALNE PORZĄDKI PO REMONCIE, CZYLI JAK NIE PAŚĆ NA KOLANA.

Jak to bywa po remontach, naszą radość o dobiegającym jego końcu, przyćmiewa myśl o generalnym sprzątaniu. Jak wiadomo, w trakcie prac wykonuje się czynności przy których jest produkowana spora ilość kurzu, który nieubłaganie dostaje się w najmniejsze szczeliny. Pomimo zabezpieczania folią, taśmami lub kartonami, kurz wejdzie wszędzie. Pomimo usilnych starań w sprzątaniu, musimy liczyć się z tym, że unosi on się w powietrzu nawet do 2 tygodni po zakończeniu prac. Zachlapane farbą okna, smugi na szybach po farbach wtalowych, nalot na płytkach po fugowaniu, to odwieczny problem przy pracach porządkowych. Tutaj doradzę co w jaki wypróbowany sposób wykonać, aby nie potrzebnie nie namęczyć się i nie utrudnić porządkowania.

KURZ

Jego drobinki są wszędzie. Każdy sposób zabezpieczania i tak w 100% nie zapobiegnie jego ingerencji w każdą szczelinę. Podstawowym warunkiem przy przystąpieniu do porządków, jest pozbycie się go w jak najdokładniejszy sposób. Na sam początek, proponuję dokładnie zmieść go ze wszystkich powierzchni. Ważne żeby pomiędzy cyklami, robić przerwy, aby kurz unoszący się w powietrzu mógł swobodnie osiąść. Jeżeli już pozbyliśmy się jego znacznego nadmiaru, np. po szlifowaniu gładzi, możemy przystąpić do dokładniejszego odkurzania.

:idea: Domowe odkurzacze nie nadają się do porządków po pracach remontowych, dlatego też proponuję, użycie odkurzacza z filtrem wodnym, lub przemysłowego.

Zaczynamy od mebli używając małej ssawki. Następnie ssawką szczelinową usuwamy kurz z trudno dostępnych miejsc, takich jak wyżłobienia w profilach okiennych, narożnikach itp. Duże powierzchnie pozostawiamy na koniec.

:idea: Pamiętajmy o tym, by czynność powtórzyć po ok. 20 min.

Po takim odkurzaniu mamy pewność, że mycie nie przysporzy nam większych problemów.

USUWANIE ZABRUDZEŃ PO FARBACH EMULSYJNYCH

Ocet jest chyba najlepszym domowym rozpuszczalnikiem do tego typu farb. Pomimo nieprzyjemnego zapachu, bardzo szybko się ulatnia. W przypadku dużej ilości "napylonej" po malowaniu wałkiem farby, proponuję dodać go do ciepłej wody (200ml octu na 5L wody) Przecieramy podłogę dość wilgotnym mopem lub szmatą, tak aby za szybko nie wyschła, przedłużając czas działania roztworu. Następne mycie powtarzamy przed całkowitym wyschnięciem pierwszego mycia. Większe wyschnięte krople farby usuwamy szmatką zamoczoną w samym occie. Dotyczy to również okien.

USUWANIE ZABRUDZEŃ PO FARBACH SYLIKATOWYCH I
LATEKSOWYCH


Tego typu farby, są trudniejsze do usunięcia. Są one bowiem odporne na wodę. Ocet w tym przypadku pomoże nam w jej usuwaniu, lecz musimy użyć tu troszkę sprytu i siły. Drobne napylenia powinniśmy, tak jak w przypadku farb emulsyjnych, zmywamć roztworem ciepłej wody z octem, lecz tutaj ilość octu zwiększamy do 400ml. Większe zabrudzenia najlepiej usunąć poprzez delikatne podważenie farby i oderwanie jej od powierzchni. Z szyb okiennych, najlepiej usunąć ją ostrzem od nożyka tapeciarskiego, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego kąta. Czynność tę wykonujemy delikatnie, by nie porysować szyby.

USUWANIE FARB FTALOWYCH I AKRYLOWYCH

Kto nie narzekał na czyszczenie szyb po malowaniu okien drewnianych starego typu? Udręka każdego posiadacza takich okien. Jak wiemy, najlepiej jest okleić takie okno taśmą malarską. Jeżeli jednak okno posiada dużo szprosów ( szpros, szczeblina - listwa dzieląca skrzydło okienne lub drzwiowe na mniejsze pola, tzw. kwatery. ) oklejanie jest bardzo uciążliwe. Taką ramę malujemy wtedy "od ręki". Aby dokładnie domalować drewniane brzegi, możemy delikatnie najechać na szybę. Po jej wyschnięciu, delikatnie usuwamy ją wkładem od noża tapeciarskiego lub specjalnym skrobakiem malarskim dostępnym w każdym sklepie z tej branży (koszt takiego skrobaka to ok 5-10zł)

:exclamation: Ze względu na to że nie zawsze możemy zastosować rozpuszczalnik, pamiętajmy o zabezpieczeniu powierzchni, których nie możemy nim przetrzeć.

:idea: Pamiętajmy o tym by skutecznie usunąć farbę nożykiem lub skrobakiem, musi całkowicie wyschnąć.

NALOT NA PŁYTKACH PO FUGOWANIU

Jeżeli robiliście remont łazienki, kuchni bądź innego pomieszczenia w których układana była glazura lub terakota, po zakończeniu pracy przez glazurnika, powierzchnie nie są oczyszczone do końca. Zdarza się że jest na nich nalot cementowy. To pozostałość po fugowaniu. Jest to normalna rzecz. Do usunięcia tego ponownie zastosujemy ocet. Proporcje takie same jak w przypadku zabrudzeń farbami emulsyjnymi.

:idea: Polecam też do tego celu płyn Trio-Lux, lecz w tym przypadku musimy zapoznać się dokładnie z zaleceniami producenta. Płyn ten nadaje się również do konserwacji zabrudzonych spoin.

:exclamation: Pamiętajmy, że fuga utwardza się całkowicie dopiero po 21 dniach. Do tego czasu nie używamy żadnych detergentów do mycia powierzchni, a pierwsze mycie wykonujemy delikatnie, nie wycierając spoin.

:huh: Jeśli masz problem? Zapytaj fachowca!