02.04.2012, 16:46
Dinozaury (Dinosauria – straszne jaszczury) należą do najbardziej popularnych, a obecnie również najbardziej znanych wymarłych zwierząt. Mało kto nie słyszał dotąd o Tyranozaurze. Ostatnie dinozaury wymarły 65 mln. lat temu, około 64,7 mln. lat przed powstaniem gatunku ludzkiego. Panowały na świecie przez cały okres Triasu, Jury i Kredy. W tych czasach kula ziemska tworzyła tylko jeden, zwarty kontynent zwany Pangea. Nie było Europy, Azji, Afryki itp. Dlaczego więc zwierzęta, które żyły w niemal niewyobrażalnie odległych czasach, są dla nas źródłem fascynacji? Jednym z powodów jest po prostu suma wiedzy zgromadzonej przez dokładne badania zachowanych kości i zębów dinozaurów. Inny stanowi wielka różnorodność dinozaurów oraz ich panowanie nad innymi zwierzętami ery mezozoicznej. Nowe odkrycia w różnych miejscach na świecie i nowe spojrzenie na starych znajomych zrewolucjonizowały wyobrażenie o tym, jakie były dinozaury. Lepiej zrozumieliśmy ich sposoby zachowania się i zasady życia grupowego, stopniowo dostrzegając podobieństwa w ich trybie życia i trybie życia współczesnych zwierząt. Również nasza własna przeszłość związana jest z losem dinozaurów. Gdyby nie wymarły, to ssaki, w tym również człowiek, nigdy nie zaczęłyby dominować na Ziemi i po prostu nie byłoby tu nas.
Według najprostszych wyobrażeń dinozaury były to olbrzymie, powolne i tępe prehistoryczne „wersje” współczesnych gadów. Z pewnością niektóre z nich ciężarem i rozmiarami dorównywały wielorybom. Ale były również dinozaury nie większe od kury, dinozaury czujne jak strusie i szybkie jak konie. Były formy dwunożne i czworonożne, z pazurami, z kopytami, wyposażone w ostre zęby i bezzębne. Niektóre miały nawet dzioby. W rzeczywistości tworzyły grupę niemal tak zróżnicowaną jak współczesne ssaki i przez około 165 mln. lat panującą z większym niż one sukcesem. Podobnie jak ssaki, wszystkie dinozaury mają wspólny podstawowy plan budowy ciała, który odróżnia je od pozostałych grup gadów. Niektórzy badacze uważają, że należałoby zakwalifikować dinozaury jako podgromadę albo inną większą podgrupę w gromadzie gadów.
W erze paleozoicznej (około 570 – 248 mln. lat temu) ze zwierząt o miękkim ciele rozwinęły się ryby z wewnętrznym kostnym szkieletem. Dały one początek płazom, pierwszym czworonogom, jakie chodziły po lądzie i z których z kolei rozwinęły się gady. W późniejszym paleozoiku gady stały się dominującymi zwierzętami na lądzie. Jedna ich grupa dała początek archozaurom, czyli gadom naczelnym. Dinozaury były archozaurami, które panowały na lądach w erze mezozoicznej (około 248 – 65 mln. lat temu). Wielu uczonych uważa, że potomkami dinozaurów są ptaki.
Tak więc hoduję u siebie w domu papużkozaura
Staram się pisać jak najbardziej zrozumiale.
Ciąg dalszy już wkrótce.