Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


IFixit - jak naprawić... wszystko(?)
#1
IFixit to serwis na którym znajdziemy darmowe instrukcje do rozmaitego sprzętu, głównie elektronicznego ale znajdują się również porady dotyczące np. łodzi czy napraw sprzętu domowego użytku.
Producenci na ogół do sprzedawanych tabletów, iPhon"ów, itd.,  dodają instrukcje tak okrojone do podstawowych funkcji obsługi, że użytkownicy odpuszczają sobie jakiekolwiek działanie żeby naprawić uszkodzony sprzęt. Głównie dlatego, że wiedza jaką ma przeciętny użytkownik takiego sprzętu jest zbyt mała, a bez instrukcji trudno się zabrać za cokolwiek. Jeśli nawet już znajdziemy gdzieś poradniki dotyczące naprawy, to często natrafimy na kolejną barierę, jaką są chociażby nietypowe śrubki i brak odpowiednich, specjalistycznych narzędzi. Dlatego najłatwiej (i z większym zyskiem dla producenta oczywiście) dokonać napraw w autoryzowanym serwisie, lub jeszcze lepiej (znów dla producenta) kupić kolejny gadżet. I tu jest właśnie podstawa powstania serwisu IFixit - nie dać się rolować producentom na każdym kroku, a umożliwić zwykłemu użytkownikowi sprzętu podjęcie choćby próby naprawy.
Serwis działa podobnie jak np. Wikipedia. To społeczność internetowa tworzy bazę instrukcji które mamy na stronie dostępne. Specjaliści z IFixit rozbierają na części pierwsze każde urządzenie jakie wpadnie im w ręce. W serwisie znajdziemy masę instrukcji "step by step" opatrzonych zdjęciami i/lub filmami. Oczywiście IFixit ma również swój kanał na YouTube: https://www.youtube.com/user/iFixitYourself
Instrukcje, porady, pomoc są darmowe, więc jak serwis jest utrzymywany? Musi mieć przecież jakieś zyski na utrzymanie przedsięwzięcia. Otóż tutaj wykorzystali to, co w założeniu producentów sprzętu miało stanowić kolejną barierę dla potencjalnych "naprawiaczy", a jest nią brak odpowiednich narzędzi.W ich sklepie kupimy narzędzia i części o jakie trudno na rynku. No tak, jak na polską kieszeń to ceny są... Zobaczcie sami.
IFixit są solą w oku producentów ale nie ma się co dziwić, dzięki nim wiele urządzeń przywrócono do życia, zamiast wyrzucić i kupić kolejne. Ostatnio np. doszło do zatargu z Apple. Specjaliści z IFixit rozebrali na części pierwsze (i zmieścili filmik z operacji) nowe AppleTV które jeszcze oficjalnie nie trafiło do sprzedaży. Apple zbanowało konto deweloperskie IFixit i usunęli ich aplikację ze sklepu App Store.

Ja osobiście dość niedawno trafiłem na tę stronkę i jak na razie nie korzystałem praktycznie z ich zasobów. Być może ktoś z Was korzystał już z tego serwisu? Czekam na Wasze opinie.
Co sądzicie o tym i podobnych serwisach?
[Obrazek: Y3AbJ8Z.jpg]
  Odpowiedz
#2
Niedawno wrzucałem temat o tym :P https://odjechani.com.pl/Thread-iFixit-c...s-naprawic

Co do samego serwisu idea fajna, można zaoszczędzić sporo kasy, bo czasem głupia naprawa potrafi kosztować nawet kilkaset zł. A teraz producenci nie tylko nie udostępniają odpowiednich instrukcji serwisowych, a celowo robią urządzenia tak aby je było trudniej naprawić.
Chociaż nie zawsze jest tak tragicznie jak mówisz. W przypadku telefonów nie zawsze jest potrzebna instrukcja obsługi, bo np. po rozkręceniu smartfona czasem od razu widać jak coś wymienić a wiem co mówię, bo już to kiedyś robiłem.
I kto wie, może ze smartfonami rozwiąże się problem z trudnością naprawy jak wejdzie np. "projekt Ara".
  Odpowiedz
#3
Amb o czym ty mówisz. Projekt ara? Słyszę o tym od 5 lat. Zdradzę Ci taką informację - to nie wejdzie w najbliższych 10 latach.
Co do naprawiania telefonów, rozkręcałeś kiedyś np. iphone 5/6? Odrazu wiesz co naprawić? To jesteś wielkim geniuszem i powinni Cię brać do oficjalnych serwisów apple, których nie ma nawet w Polsce.
[Obrazek: oolYLpz.png]
  Odpowiedz
#4
@UP Powiedziałem przecież, że czasem widać jak coś naprawić. Zależy też jaka ma to być naprawa.
  Odpowiedz
#5
Co do nazwy tematu... Nie wszystko. U niektórych mozgów nie da się naprawić.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości