Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Jak zrobić screena, inaczej zrzut ekranu?
#1
Na klawiaturze odnajdujemy klawisz z napisem PrintScreen, który standardowo znajduje się nad klawiszem Insert. Po wciśnięciu tego przycisku zawartość obrazu zostanie zapisana w schowku, na ekranie nie zobaczymy żadnego komunikatu, dosłownie nic się nie zmieni.

Teraz musimy odczytać zawartość schowka i zapisać naszego screena do pliku. W tym celu potrzebujemy dowolnego programu graficznego, my wybierzemy Painta - wszyscy użytkownicy Windowsa powinni go mieć zainstalowanego. Otwieramy program, z menu Edycja wybieramy pozycję Wklej. Teraz na obszarze roboczym zobaczymy zawartość zrobionego wcześniej screena. Jeśli chcemy zapisać tylko fragment screena to musimy go przyciąć. Przejdźmy do zapisywania obrazu do pliku, wejdź w Plik | Zapisz, z pola Zapisz jako typ wybierz JPEG lub PNG. Są to kompresje pozwalające zmniejszyć rozmiar pliku.

Do robienia screenów możemy użyć także sekwencji Alt+PrintScreen co spowoduje że do schowka zostanie zapisane tylko aktualnie aktywne okno.
  Odpowiedz
#2
Super! Nie wiedziałem że o tym też ktoś nie wie.
Tak to jest jak ktoś nie czyta gazetek typu Komputer Świat bo to dzięki niej gdy byłem małoletni dowiedziałem do czego służy klawisz PrtScr.

A tak żeby było trudniej to w Windows Vista i Siódemce jest takie narzędzie:
[Obrazek: narzedzieprzycinanie1.jpg]

Wystarczy je uruchomić a po chwili pulpit rozjaśni się, kursor myszki zmieni się:
ze strzałki [Obrazek: aeroarrow.png]
na krzyżyk [Obrazek: crossia.png]
oraz w prawym dolnym rogu ekranu pojawi sie małe okienko z opcjami przycinania:
[Obrazek: okienkoprzycinania1.jpg]

Teraz wystarczy tylko zaznaczyć kawałek ekranu tak jak zaznacza się na raz kilka ikon na pulpicie czyli należy wcisnąć i przytrzymać lewy przycisk myszki i przeciągnąć ją w taki sposób aby zaznaczyć taki kawałek ekranu z którego zostanie zrobiony zrzut:
[Obrazek: zaznaczanie.jpg]

Następnie trzeba puścić przycisk myszki aby w nowym oknie otworzył się wycięty przed chwilą kawałek ekranu:
[Obrazek: wycitykawaek1.jpg]

Teraz utworzony zrzut można edytować lub zapisać klikając raz lewym przyciskiem myszki na ikonkę dyskietki:
[Obrazek: zapiszrzutu.jpg]
Do wyboru jest format JPG oraz PNG, GIF oraz MHT:
[Obrazek: zapisywaniezrzutu.jpg]

Można zmienić domyślną nazwę na jakąś swoją lub pozostawić tą która jest i kliknąć raz na przycisk Zapisz.
Zrzut zapisze się w folderze Obrazy:
[Obrazek: przechwytywaniezrzutu.jpg]

Po zapisaniu okno z wyświetlonym zrzutem jest nadal aktywne.
Można zamknąć to okno lub wysłać zrzut za pośrednictwem poczty e-mail.
  Odpowiedz
#3
Baronie dziękuję za szybką reakcję na moją niewiedzę.

Skrzypas, niestety nie czytam wszystkiego podobnie jak nie oglądam wszystkiego w TV. Nie da się być w kilku miejscach jednocześnie.
Takie to życie jest trochę pokręcone.
Przepraszam za wpis nie na temat.
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] piszę poprawnie
YOU'LL NEVER WALK ALONE.

  Odpowiedz
#4
Też o tym wiedziałem ale jak to skrzypas powiedział nie każdy o tym wie a wręcz mało kto.
Osobiście pewien czas miałem każdy "Komputer Świat", "PC Format" wszystkie gazeki całe prenumeraty. Niestety z braku czasu zaprzestałem kupowania tego typu czasopism.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak zrobic layout do strony www? vatras 7 2 534 27.03.2015, 21:36
Ostatni post: szalony
  Jak zrobić sygnaturę w gimp. vatras 4 1 945 13.12.2014, 16:17
Ostatni post: Diablo09
  Jak zrobić taki efekt? Nieśmiertelny 10 3 725 27.08.2013, 00:38
Ostatni post: Nieśmiertelny
  Jak zrobić fajny napis w PS CS6? Hector 3 3 277 14.12.2012, 20:26
Ostatni post: Nicholas
  Jak zrobić taką kratkę? Generał 6 5 303 02.12.2012, 14:12
Ostatni post: Generał

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości