Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Smaochody z alternatywnymi napędami.
#1
Siema

Ostatnio można poczytać o nowym samochodzie na wodór, który się nazywa Toyota Mirai oraz o samochodzie elektrycznym Tesla model S, które są coraz popularniejsze. Co sądzicie o takich samochodach ? Macie zamiar kupno takiego ? Ja osobiście mam nadzieję, że w elektrycznych samochodach w końcu będą stosowane baterie litowo-siarkowe.
  Odpowiedz
#2
Ostatnio miałem okazje przejechać się nową Toyotą Prius, choć byłem sceptyczne nastawiony do hybrydowych napędów postanowiłem się przekonać co to jest warte. O dziwo mile się zaskoczyłem i widzę w tym przyszłość, szczególnie w samochodach miejskich i kompaktowych, które w większości poruszają się po mieście. Jeździ się przyjemnie i spala dużo mniej paliwa, gdzie w dzisiejszych czasach więcej się stoi w mieście niż jedzie. Dodatkowo dużą zaletą jest mniejsza ilość elementów, które mogą się zepsuć.

Co do technologi elektrycznej to jeszcze jest to długa droga. Niestety te samochody mają zbyt krótkie zasięgi, oraz proces uzupełniania paliwa (prądu) jest zbyt długi. Jak na razie zaletą samochodów elektrycznych było by poruszanie się nimi po mieście, ale to wiąże się z dużą inwestycją ponieważ trzeba by zainwestować w stację szybkiego ładowania na każdym parkingu w centrum handlowym i centrum miasta, aby w każdej chwili, kiedy idziemy gdzieś do sklepu czy załatwić coś na mieście, można było podłączyć sobie auto by się ładowało podczas naszej nieobecności.

W sprawie wodoru to mało producentów idzie w tym kierunku, ja raczej nie słyszę o jakiś nowościach z napędem wodorowym i sądzę, że to alternatywne paliwo raczej się nie przyjmie. Producenci idą bardziej w kierunku hybryd oraz napędów elektrycznych.

Jeżeli chodzi o zamiar kupna samochodu z alternatywnym napędem to raczej będę się kierował ku hybrydzie niż silniku elektrycznym i cały czas rozważam taki zakup, lecz jak na razie nie ma za wiele modeli aut do wyboru na rynku wtórnym, więc zamiar zakupu takiego pojazdu będzie musiał sobie jeszcze poczekać przez kilka lat.

Dodatkowo można by było w prostszy sposób stworzyć samochód, a raczej mam tu na myśli silnik, zasilany alternatywnym paliwem tak samo lubianym jak i nienawidzonym, jakim jest LPG. I w prostszy, tańszy sposób można np przerobić sprawdzoną jednostkę benzynową i dostosować do przyjmowania gazu w fazie ciekłej oraz zastąpić zbiornik paliwa zbiornikiem LPG i sprzedawać wraz z nowym samochodem, ew. w droższy sposób skonstruować nową jednostkę. Jazda na LPG jest bardziej ekologiczna dla środowiska i tańsza dla użytkownika, szczególnie biorąc pod uwagę rosnące ceny paliwa. LPG jak na razie było jest i raczej będzie tańsze o co najmniej połowę od benzyny czy diesle. Biorąc pod uwagę obecną cenę paliwa oraz LPG, to LPG jest średnio tańsze od benzyny 95 oktan o 60-67%.
  Odpowiedz
#3
Zdecydowanie popieram przedmówcę w większości jego opinii.
(15.06.2016, 22:51)Ripper729 napisał(a): Niestety te samochody mają zbyt krótkie zasięgi, oraz proces uzupełniania paliwa (prądu) jest zbyt długi.
Ano jest zbyt długi i zdecydowanie za mało dostępny. Samochód elektryczny to jest dobra opcja wyłącznie do miast i to tych bez ekstremalnych korków, bo tutaj, w przypadku rozładowanego akumulatora nie wystarczą dwa kable i uczynny przejezdny. :) Na dłuższe trasy, póki co oraz w długiej jeszcze perspektywie nie będziemy używać samochodów elektrycznych. Zużywają zdecydowanie więcej energii niż wytwarzają, zasięg jest naprawdę niewielki a "tankowanie" upiornie długie. Dopóki ludzie nie nauczą się efektywniej magazynować i odzyskiwać energię elektryczną te samochody nie mają powalającej przyszłości.
Chociaż przyznać trzeba, że projekty Tesli są na naprawdę wysokim poziomie. Design oparty na jaguarach sprawia, że nie wyglądają aż tak hmmm... futurystycznie. :P
(15.06.2016, 22:51)Ripper729 napisał(a): ja raczej nie słyszę o jakiś nowościach z napędem wodorowym i sądzę, że to alternatywne paliwo raczej się nie przyjmie.
Poza tym wodór jest dużo bardziej niebezpieczny w użyciu niż benzyna, oleje napędowe, LPG czy prąd. Nie wiem, jakie normy bezpieczeństwa musiałyby spełniać stacje paliwowe oferujące tankowanie wodorem. :P
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości