Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


10 przykazań Bożych - niejasność
#1
...czyli inaczej przykazania Boże i kościoła katolickiego.


"Jam jest Pan, Bóg Twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli."

I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg Twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tym tysiącom tym, którzy mnie miłują i strzegą moich przykazań.
III. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego, nadaremno.
IV. Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale siódmego sabat Pana, Boga twego, jest; nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość , który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go.
V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
VI. Nie będziesz zabijał.
VII. Nie będziesz cudzołożył.
VIII. Nie będziesz kradzieży czynił.
IX. Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi jego, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.(Wg przekładu ks. Wujka 2 Mjż 20,3-17)

Wersja katechizmowa

"Jam jest Pan, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli".

I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
IV. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło na ziemi.
V. Nie zabijaj.
VI. Nie cudzołóż.
VII. Nie kradnij.
VIII. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
IX. Nie pożądaj żony bliźniego twego.
X. Ani żadnej rzeczy, która jego jest. (Wg przekładu ks. A. Cząstki "Duży katechizm religii katolickiej").



Słyszeliście o tym kiedyś, dlaczego kościół zataił jedno z przykazań? może dlatego że, utrudnia życie kościołowi. Kościół manipuluje ludźmi, kręci, kręci...

Zapraszam do tematu ;)
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz
#2
Treść drugiego oryginalnego przykazania nie podoba mi się. Moje sumienie wyraźnie podpowiada mi, że przykładowo mój syn nie odpowiada za moje czyny, a jedynie ponosi ich konsekwencje, co jest moją winą. Gdybym miał potomka, to nie uznałbym wymierzonej mu kary przez jakiś podmiot, tylko dlatego, że to ja czemuś zawiniłem, to samo dotyczy się następnych pokoleń. Może nie rozumiem tego jak należy, ale taki natychmiastowy wniosek mi sumienie podpowiada, gdy to czytam. Jest jednak kolejny fragment "tych którzy mnie nienawidzą", co może oznaczać z kolei, że jeśli przez moją osobę potomkowie, będą nienawidzić Boga, to będą za to karani aż przez cztery pokolenia. Jednak to też nie ma zbytnio sensu, ponieważ jeśli w piątym pokoleniu dalej będą nienawistni ludzie, to kara się zmieni, czy może otrzymają szansę od losu na zmianę poglądów? Nie wiem i nie do końca rozumiem to przykazanie, a powinno być jasne i klarowne, co trochę podburza boskie pochodzenie tych przykazań. Jeśli coś zostało usunięte, to z tego samego powodu, co mi przychodzi na myśl. Po prostu to przykazanie nie jest sprawiedliwe i na pierwszy rzut oka mogłoby budzić kontrowersje, a może nawet budziło, stąd to przekłamanie.

Czasem czytając teksty biblijne i pokrewne, dochodzę do takiej ukrytej konkluzji jakoby my po części jesteśmy elementami Boga. Mówi się, że Bóg jest w każdym z nas, może o to chodzi w przykazaniach, to my jesteśmy sobie panami i odpowiadamy za swoją nienawiść przed pozostałymi, karzemy się wzajemnie oraz okazujemy miłosierdzie. To my karzemy następne pokolenia swoimi działaniami i nienawiścią, to my żyjąc w harmonii i zgodzie, tworzymy naszym potomkom korzystne warunki do życia. To nasz wewnętrzny głos podpowiada nam co jest złe, a co dobre i można to też nazwać przemową Boga. Może współczesna definicja Boga jako postaci z pojedynczą świadomością jest niewłaściwa. Wiem, że to brzmi szalenie i "bluźnierczo", ale coś w tym jest. ;)

Kochamy siebie, więc miłujemy Boga.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziesięć przykazań Bożych. Jakie jest jedenaste? adam-as 5 2 486 05.11.2012, 23:36
Ostatni post: Ejdam

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości