Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


85. urodziny Kubusia Puchatka
#1

14 października 1926 roku brytyjski pisarz A. A. Milne stworzył postać Kubusia Puchatka.

Dzisiaj Kubuś Puchatek, czyli miś o bardzo małym rozumku, obchodzi swoje 85. urodziny.

Kiedy 85 lat temu brytyjski pisarz Alan Alexander Milne pisał książkę dla swojego kilkuletniego synka Christophera, nie spodziewał się zapewne, że sympatyczny miś Winni-the-Pooh, czyli Kubuś Puchatek, oraz jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu w krótkim czasie podbiją serca dzieci i dorosłych na całym świecie.

Kubuś Puchatek zawdzięcza swe imię pluszowemu misiowi, który z kolei otrzymał je na cześć niedźwiedzicy Winnipeg z londyńskiego zoo. Pierwowzorami pozostałych postaci - Prosiaczka, Tygryska, Kłapouchego, Królika, Sowy, Kangurzycy i Maleństwa - były również pluszowe zabawki małego Christophera, a on sam jest odpowiednikiem książkowego Krzysia.

Do śmierci autora w 1956 roku, książki Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i sprzedane w 7 milionach egzemplarzy.

W Polsce znane są dwa tłumaczenia: piękny, należący już do kanonu przekład Ireny Tuwim oraz zdecydowanie pozbawione wdzięku, choć podobno wierniejsze tłumaczenie Moniki Adamczyk-Garbowskiej, w którym to Kubuś Puchatek został przemianowany na... Fredzię Phi-Phi.

A tak wyglądał Kubuś Puchatek na oryginalnych ilustracjach Ernesta Howarda Sheparda z 1926 roku:
[Obrazek: eh_shephard_sothebys_pk%5B1%5D.jpg][Obrazek: 3066818278_a1b00b8527_o.jpg]
[Obrazek: 3066810282_7a6ca1d8e2%5B1%5D.jpg][Obrazek: 10.jpg]

– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.


(Kubuś Puchatek, A. A. Milne, przeł. Irena Tuwim)


Źródła: tvp.info, Wikipedia
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości