Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Czarnobyl 25 rocznica katastrofy
#1
Eksplozja reaktora w Czarnobylu była skutkiem splotu jego cech, wad projektowych i błędów popełnionych przez obsługę podczas eksperymentu, który doprowadził do awarii 25 lat temu.
Skonstruowany w ZSRR reaktor typu RBMK znacząco różnił się od wszystkich innych konstrukcji. Mógł produkować jednocześnie pluton przeznaczony do broni nuklearnej.

Bez obudowy bezpieczeństwa

Paliwo można było wymieniać bez przerywania pracy. W typowym reaktorze, by wymienić paliwo, konieczne jest jego wyłączenie. Reaktor nie miał typowej dla wszystkich innych konstrukcji obudowy bezpieczeństwa.

Reaktor znajdował się w betonowej "studni", przykrytej ważącą ponad tysiąc ton osłoną. Wszystko to znajdowało się w betonowym budynku. Brak osłony bezpieczeństwa okazał się jednym z głównych powodów rozmiaru katastrofy z 26 kwietnia 1986 roku.

Kolejną nietypową i niebezpieczną cechą reaktora RBMK była możliwość wzrostu reaktywności, więc i mocy, w przypadku zmniejszenia się ilości wody w rdzeniu.

To był fatalny eksperyment

W typowym reaktorze woda jest zarówno chłodziwem jak i niezbędnym do podtrzymania reakcji łańcuchowej moderatorem neutronów. W RBMK woda służyła jedynie do chłodzenia, moderatorem był natomiast grafit.

Feralny eksperyment z 26 kwietnia 1986 r. miał za zadanie - przy okazji standardowego wyłączenia reaktora - sprawdzić zachowanie awaryjnych systemów bezpieczeństwa w przypadku utraty zewnętrznego zasilania. W wyniku błędów obsługi i wad projektowych doszło do sekwencji wydarzeń zakończonej niekontrolowanym wzrostem mocy i temperatury. Para wodna odrzuciła ważącą tysiąc ton osłonę, weszła też w kontakt z cyrkonowymi osłonami kanałów, a to spowodowało powstanie dużej ilości wodoru, który eksplodował, niszcząc budynek reaktora. Przy kontakcie z powietrzem zapalił się grafit. Rdzeń reaktora został kompletnie zniszczony.

Co z zachorowaniami na raka?

Do atmosfery wydostała się aktywność rzędu 14 eksabekereli (14 x 10 do potęgi 18) (1 bekerel = 1 rozpad promieniotwórczy na sekundę), z czego około połowy pochodziło od gazów szlachetnych, nieabsorbowanych przez organizmy. Najgroźniejsze izotopy, jakie się wydostały to jod 131 - absorbowany przez tarczycę, jednak szybko się rozpadający oraz długożyciowy cez 137. Radionuklidy pochodzące z Czernobyla wykrywa się praktycznie na całym świecie.

134 pracowników i ratowników, biorących udział w akcji po wybuchu otrzymało w krótkim czasie groźne dla życia dawki promieniowania. 28 osób zmarło w ciągu trzech miesięcy na chorobę popromienną, Nie da się jednoznacznie powiązać zachorowań na raka z katastrofą.

Po katastrofie do konstrukcji reaktorów RBMK wprowadzono modyfikacje, które mają uniemożliwić powtórzenie sekwencji zdarzeń z Czernobyla. 11 reaktorów tego typu pracuje jeszcze w Rosji, ostatni ma zostać wyłączony w 2026 r.

Jak to wygląda obecnie możecie obejrzeć tu:

2008
podniesinski.pl/portal/?p=792
2009
podniesinski.pl/portal/?p=1747
2010
podniesinski.pl/portal/?p=2304
podniesinski.pl/portal/?p=2901

Jeżeli zechcecie pokażę Wam więcej zdjęć z własnej kolekcji(moja większa połowa była tam dwa razy).
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Raport w sprawie katastrofy w Smoleńsku Baron 7 3 138 08.08.2011, 12:30
Ostatni post: adam-as
  O krok od katastrofy drugiego tupolewa! Karol 3 1 919 28.03.2011, 18:36
Ostatni post: Saibo

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości