Na początku okresu jurajskiego głównymi roślinożercami kręgowcami były prozauropody i dinozaury ptasio miednicze oraz małe gady ssakokształtne. Ale już pod koniec jury dominowały olbrzymie zauropody, które zarówno oskubywały wysokie gałęzie jak zgryzały niską roślinność. Do rozdrabniania pokarmu służyły im raczej połykane przez nie kamienie niż zęby. Stegozaury, kolejne bardzo liczne dinozaury, miały bezzębne dzioby i trące zęby policzkowe. W tym czasie żyły także wczesne ankylozaury i ornitopody. Duże drapieżne teropody polowały na roślinożerne dinozaury, natomiast małe compsognaty na drobne zwierzęta lub żywiły się padliną.
Ankylozaur
Stegozaur
Allozaur
Compsognat
Diplodok
W powietrzu panowały pterozaury – gady latające o skórzastych skrzydłach. Jedne z nich – ramforynchy, miały długi ogon, który służył jako stabilizator i ster, inne – pterodaktyle, prawie nie miały ogona. Wiele pterozaurów miało ostre zęby, przystosowane do przebijania ryb, które łowiły pikując do wody. Pojawiły się również pierwsze ptaki. Najbardziej znany – Archeopteryx – miał kości, zęby i pazury, podobnie jak małe teropody, ale miał także pokryte piórami skrzydła i ogon, a więc mógł czynnie latać.
Pterodaktyl
Archeopteryx
Ramforynch
W okresie jurajskim nie było już notozaurów i plakodontów, natomiast przetrwały ichtiozaury, które żyły w płytkich morzach, dzieląc je z grupą morskich krokodyli o płetwowatych kończynach oraz rybami. Innymi morskimi zwierzętami były plezjozaury, które wędrowały przez morza, podobnie jak obecnie uchatki. Jedne z nich miały krótkie szyje, duże głowy i ostre zęby, inne bardzo małe głowy i długie szyje. Pod koniec jury ichtiozaury i morskie krokodyle były już grupami wymierającymi.
Plezjozaur
c.d.n.