Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Jak wybrać odpowiedni silikon?
#1
Silikon – to specjalna masa służąca głównie do uszczelniania lub klejenia. Silikony stały się powszechne w użyciu dzięki wielu zaletom jakie posiadają.

Są to m.in.:

• mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń;
• charakteryzują się dużą odpornością na różnice temperatur;
• odporne na dużą wilgotność;
• mogą być stosowane na wielu podłożach;
• są elastyczne;
• łatwe w użyciu;
• niska cena.

Rozróżnia się kilka rodzajów silikonów i żeby być zadowolonym z efektu należy go odpowiednio dobrać. Źle dobrany sylikon może powodować trwałe odbarwienie materiału do którego został użyty, korozje metali, nietrwałość połączenia.

Podstawowy podział silikonów.

Silikony można podzielić na dwie podstawowe grupy: o odczynie kwaśnym i neutralnym.

Silikony o odczynie kwaśnym podczas utwardzania wydzielają charakterystyczny zapach octu. Dobrze przylegają do szkła, glazury, materiałów gładkich i porowatych, dłużej zachowują swoje kolory. Są przeważnie tańsze od neutralnych. Ich wadą jest to, że mogą powodować przebarwienia kamieni, korozję metali i słabo przylegają do materiałów z tworzywa (akrylu, PCV).

Silikony neutralne - mogą być stosowane do każdego rodzaju materiałów. Świetnie sprawdzają się do wypełniania spoin przy materiałach z akrylu, plastiku, szkła, PCV, kamienia, betonu. Nie powodują przebarwień i korozji (dlatego można je stosować w połączeniu z elementami ze stali, aluminium, itp.). Są bardziej elastyczne.

Silikony do zadań specjalnych.

Producenci oprócz silikonów uniwersalnych (neutralnych lub kwasowych), których można używać do różnego rodzaju prac, oferują silikony przeznaczone do konkretnych zadań. I tak:

sanitarne – posiadają środki grzybobójcze, mogą być stosowane w miejscach o dużej wilgotności.

budowlane – do prac ogólnobudowlanych. Znajdują zastosowanie podczas prac na zewnątrz, są odporne na działanie czynników atmosferycznych i zmiany temperatur.

szklarskie – charakteryzują się dobrą przyczepnością do szkła, glazury, ceramiki, emalii. Należy zwrócić uwagę na to, by do luster używać silikonów szklarskich neutralnych.

akrylowe – dobrze sprawdzają się podczas łączenia ścian z płytami kartonowo-gipsowymi, ponad to mają dobrą przyczepność do ceramiki, szkła, drewna. Dużą zaletą tych silikonów jest to, że można je malować.

wysokotemperaturowe – jak sama nazwa wskazuje są one odporne na działanie wysokich temperatur. Swoje zastosowanie znajdują przy uszczelnianiu przewodów grzewczych i kominowych.

do klejenia akwariów – są one nieszkodliwe dla zwierząt, spoina jest trwała i wodoodporna.

Silikony są dostępne w różnych kolorach, które można odpowiednio dobrać do obrabianych materiałów, np. odcienia glazury, fugi, itd. Przy obróbce wanien i brodzików najczęściej stosowany jest silikon biały, natomiast do szkła lub elementów metalowych najlepiej wybrać silikon bezbarwny.

żródło inf.
  Odpowiedz
#2
Cytat:• sanitarne – posiadają środki grzybobójcze, mogą być stosowane w miejscach o dużej wilgotności.

W tym wypadku, muszę powiedzieć że jest spory problem z sylikonami. Często jest tak, że sylikony pomimo tego że są "sanitarnymi" i posiadają związki grzybobójcze, przy dużej wilgotności przyjmują pleśń. Aby temu zapobiec, należy w jak największym stopniu, ograniczyć ich powierzchnię. Np.: szczelina między wanną a ścianą, po wypełnieniu sylikonem ma szerokość ok.8-10mm. Aby ją zmniejszyć możemy zastosować listwę narożną do glazury i uszczelnić tylko jej styki z wanną i ze ścianą, redukując tym samym powierzchnię sylikonu.
  Odpowiedz
#3
Cytat:Np.: szczelina między wanną a ścianą, po wypełnieniu sylikonem ma szerokość ok.8-10mm
Nie mogę się z tym zgodzić. Moje wypełnienie silikonem ma szerokość 5-6mm a jednak grzyb go zżera że hej. Silikon to Tytan Sanitarny kolor biały taki jak na załączonym obrazku (na tubie jest napisane że jest odporny na pleśnie i grzyby oraz wodoodporny):
[Obrazek: d65ac6a0e039c06ac2a6146.jpg]
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości