Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Jak wyznaczyć środek i promień okręgu?
#1
O tuż jutro mam kartkówkę z wyznaczania środka i promienia, a ja nie wiem jak to się wyznacza.
Szczególnie gdy mamy okrąg na układzie współrzędnym, to jest dopiero dla mnie patologia :(
Jeśli ktoś kuma tą matmę, to niech mi napisze jak się wyznacza promień oraz środek? Co trzeba zrobić aby wyznaczyć?
Za pomoc serdecznie podziękuje ;)

[Obrazek: yvgy2g.jpg]
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. 
  Odpowiedz
#2
Przecież są wzory do tego. Tak ciężko odczytać dane liczby i podstawić do wzoru ?
  Odpowiedz
#3
Nie pamiętam jak dokładnie robiło się te zadania, ale zrobię to na chłopski rozum, jakby co, to niech ktoś mnie poprawi.


Równanie okręgu wyznacza się wzorem (to jest tzw. postać kanoniczna):

[Obrazek: l8k01.jpg]
Gdzie X i Y to współrzędne na osi pomniejszone o wartość A i B (A dla x i B dla Y). "r", to promień okręgu podniesiony do kwadratu. Przeciwieństwem tego kwadratu jest pierwiastkowanie, co oznacza, że w przypadku twojego zadania promień małego okręgu, jak widać na osi wynosi 2, a dużego 3, co po podniesieniu do kwadratu da wartości 4 oraz 9. Środek okręgu określają dwie współrzędne i są nimi właśnie punkty A i B. W twoim zadaniu oba wynoszą zero, bo środek znajduje się w centralnym punkcie zerowym osi współrzędnych.

W takim wypadku mały okrąg można wyznaczyć równaniem (X-0)^2 + (Y-0)^2=r^2, czyli podstawiając wartości: (x^2)+(y^2)=2^2, a więc x^2+y^2=4. Duży okrąg wyznaczasz wg. promienia równego 3, więc x^2+y^2=9. Ponieważ liczy się część wspólna(zakreskowana), to musisz to jeszcze pokazać. Na mój chłopski wyznacza się to równaniami w klamrze:
x^2+y^2>=2^2
x^2+y^2<=3^2

Nie mam jednak pewności, czy wyznaczało się to w taki sposób.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wyznacz środek i promień okręgu i narysuj Gospodarz 0 2 366 11.10.2014, 14:51
Ostatni post: Gospodarz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości