Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Jak zamontować licznik rowerowy?
#1
Hejka.

Jeżeli ktoś z was kiedyś to robił i byłby wstanie dobrze opisać jak zamontować czujnik na szprysze tak aby wskazywało dobrą prędkość to byłbym wdzięczny. Wiem, że trzeba w liczniku ustawić obwód opony, tylko nie wiem jaki jest jej obwód. Jak to zmierzyć?
  Odpowiedz
#2
Grzesiu napisz czy masz wpisać w mm, w większości licznikach tak masz, podaj mi numer opony ja Ci napisze obwód Twojego koła =]


Każdy licznik przed pierwszym użyciem należy wykalibrować - tzn wpisać jaki obwód ma nasze koło, a ściślej biorąc opona. Obwód opony zależy od paru czynników zewnętrznych (poza oczywiście zależnością od rozmiaru samej obręczy i opony) - ciśnienia powietrza w oponie, ciśnienia atmosferycznego, ciężaru rowerzysty i bagażu. Obwód opony możemy samodzielnie wyznaczyć. zmierzyć obwód =].


Czasami z różnych powodów nie możemy skorzystać z "tabeli rozmiarów opon i długości obwodu koła". W takim wypadku możemy samodzielnie zmierzyć obwód koła. Często bedzie to najdokładniejszy pomiar. Aby to zrobić idziemy z rowerem na jakąś płaską i twardą nawierzchnię (asfalt, beton) i ustawiamy przednie koło tak aby wentyl był na dole - prostopadle do położa. Teraz siadamy na rower dociążając go. Odpychamy się nogami tak aby koło pokonało jeden pełny obrót. Obrót wiadomo kończy się jak wentyl jest znów w tej samej pozycji. Mierzymy odległość pokonaną przez wentyl. Ten wynik będzie obwodem koła. Aby pomiar był dokładniejszy możemy wykonać trzy pełne obroty i zmierzony wynik podzielić przez trzy. Zamiast obserwować wentyl możemy zrobić kreskę kredą na oponie i przejechac się po czarnym gładkim asfalcie. Ślad kredy powinien się dwukrotnie odbić - a odległość pomiędzy nimi będzie długością obwodu. Otrzymany wynik w milimetrach wprowadzamy do licznika.



[Obrazek: sygna4-1380474153.png]

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.


  Odpowiedz
#3
Heh to ja sobie zmierzę obwód koła jak tylko przestanie padać deszcz. A resztę podam jak przeczytam instrukcję bo znalazłem hurrra.
  Odpowiedz
#4
Jak wymierzyć prawidłowo obwód koła?

Ustaw swój rower tak, aby zawór przedniego koła wskazywał pionowo w dół. Zaznacz na podłożu punkt styczności z kołem.

Następnie przesuń rower o jeden obrót koła do przodu, tak aby zawór ponownie wskazywał pionowo w dół.

Zaznacz ponownie punkt styczności. Zmierz odległość pomiędzy zaznaczonymi punktami styczności. Zmierzona odległość odpowiada obwodowi koła i jej wartość należy wprowadzić do pamięci licznika.

Jeżeli wybrałeś wskazanie prędkości w km/h, obwód koła musi być wprowadzony w milimetrach.
Jeżeli wybrałeś wskazanie prędkości w mph, obwód koła musi być wprowadzony w calach (inch).

[Obrazek: rowerv.jpg]
  Odpowiedz
#5
No tak karolek, ale kakaowy już o tym napisał. :P
  Odpowiedz
#6
fiu fiu a co pisać nie wolno... heheh wiem póżniej zauważyłem... Ale obrazka nie dał. :P
  Odpowiedz
#7
(28.05.2011, 21:43)karolekdj napisał(a): fiu fiu a co pisać nie wolno... heheh wiem póżniej zauważyłem... Ale obrazka nie dał. :P

Dzięki za obrazek... też pomógł.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości