Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Kiedy staję się pełnoletni?
#1
Czy uważacie, że granica 18 lat jest tą właściwą dla osiągnięcia stanu pełnoletności?
A może to nie granice prawa miałyby wyznaczać kiedy osoba staje się pełnoletnia?
Jak nie ramy prawne to co Waszym zdaniem powinno stać za określeniem pełnoletności?
  Odpowiedz
#2
Fakt, to nie tylko zależy od wieku, czy od prawa. W niektórych przypadkach dzieci mające 15 lat, muszą podjąć się odpowiedzialności, a ktoś inny może mieć 40 lat i zachowywać się jak idiota...
Nie wiem sam co o tym myśleć.
  Odpowiedz
#3
W Anglii śmieszy mnie kilka obwarowań wiekowych
- fajki od lat szesnastu,
- pełnoletność lat 18 - możemy wstąpić do armii, jechać na wojnę i polec za królową,
- do pubów wejść i kupić wysoko procentowe alkohole wolno Ci po ukończeniu lat 21...
Ciekawe ilu walczących za ojczyznę tego nie doczekało...
  Odpowiedz
#4
Temat rzeka. Znam szesnastolatków będących w pełni ukształtowanymi społecznie osobowościami, ale znam również 37-latka o umyśle i postępowaniu dziecka. Jeśli dałby mu grabki, ten ochoczo pobiegłby do piaskownicy.

Ustawowy wiek osiągania pełnoletności (w Polskim prawie 18 lat), nie jest obiektywnym wyznacznikiem dojrzałości, tak samo jak matura, potocznie zwana "egzaminem dojrzałości". Odebranie dowodu to tylko kwestia umowna, jakiś w końcu pułap trzeba przyjąć, ale wcale nie zbulwersowałoby mnie, gdyby ten wiek został podniesiony do powiedzmy 21 lat.

W moim mniemaniu człowiek staje się tak naprawdę pełnoletni wtedy, kiedy jest gotów podejmować przemyślane decyzje dotyczące własnego życia i ponosić wszelkie konsekwencje tych decyzji, zarówno te dobre jak i złe.
  Odpowiedz
#5
Vilandra nic dodać nic ująć.
Moim zdaniem wyraźnie jest napisane że to wiek ustawowy - który niekoniecznie musi być wyznacznikiem,
dojrzałości. Jest to wiek w którym dojrzeliśmy hm... fizycznie. Jak dla mnie nie ma reguły co do wieku pełnoletności
ponieważ jak to napisała Vilandra (czemu zawsze czytam Twój nick jako Vilarda?) czasami 16-latek ma więcej
w głowie niżeli 37-latek i na odwrót.
Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Mój odjechany profil został porzucony. Nie odpowiadam na posty i wiadomości prywatne. Jedyna opcja kontaktu ze mną to mój śmieciowy email: b0hazard małpa o2.pl
  Odpowiedz
#6
Moim zdaniem zaświadczenia o pełnoletności powinni wydawać psycholodzy w szkołach po indywidualnych rozmowach. Na tej podstawie powinny być wydawane dowody osobiste. Ustawa jest sztywna i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
  Odpowiedz
#7
Wiek to tylko liczba, która często o niczym nie świadczy. Dorosły człowiek umie brać za siebie odpowiedzialność, sam podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje. Umowna granica 18 lat nie jest jakaś mega trafiona. Moim zdaniem to za mało.
  Odpowiedz
#8
Każdy dorasta w swoim czasie i granica prawna prawie nie instnieje. Gdy ktoś w moim wieku chce sobie załatwić np. Fajki to idzie do osoby pełnoletniej i ona mu kupuje. Jak chodzi o to, że pełnoletnim staje się od 18 lat to ta granica jest dobra nie za wysoka nie za niska :)
A we mnie samym wilki dwa oblicze dobra oblicze zła
walczą ze sobą nieustannie wygrywa ten, którego karmię
  Odpowiedz
#9
(09.08.2013, 14:46)Razer napisał(a): Każdy dorasta w swoim czasie i granica prawna prawie nie instnieje. Gdy ktoś w moim wieku chce sobie załatwić np. Fajki to idzie do osoby pełnoletniej i ona mu kupuje.

Wiesz to już jest łamanie prawa i nie ma praktycznie nic wspólnego z granicą
pełnoletności. Granica prawna istnieje gdy coś przeskrobiesz to zależnie od
tego ile masz lat konsekwencje ponoszą albo opiekunowie prawni albo Ty sam.
Dojrzałość nie polega na tym że możesz sobie fajki kupić, przyznam Ci się szczerze
że mieszkam pod małym miastem i jeśli chodzi o kupno fajek, piwa czy innych
cuda wianków nie miałem problemu już od końca 6 klasy podstawówki i bynajmniej
nie musiałem nikogo prosić o "załatwienie" - czego oczywiście nie pochlebiam,
bo jak teraz widzę takie gówniarstwo w barze w stanie wskazującym wygląda to
co najmniej żenująco ale to już inny temat.
Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Mój odjechany profil został porzucony. Nie odpowiadam na posty i wiadomości prywatne. Jedyna opcja kontaktu ze mną to mój śmieciowy email: b0hazard małpa o2.pl
  Odpowiedz
#10
Niektórzy wyglądają na 25 lat, a tak naprawdę mają po 16,17, podobnie jak ja mam czternaście a inni mówią mi iż mam 16,17 lat, każdy jest inny. Co do tytułu wątku, to połowa społeczeństwa jak nie większość staje się dojrzała od zewnątrz we wieku 15 lat nawet może mniej, co dojrzewania psychiczne, wziąć odpowiedzialność za siebie, swoje dzieci i w ogóle tu już można mówić nawet o wieku 20 lat, co taki 18 latek może wiedzieć, bo i tacy ludzie się w dzisiejszych czasach wiedzą o tym, do tego spożywają alkohol po którym nie mają pojęcia co zrobią. Zazwyczaj młodzież w tym wieku po napojach wyskokowych wsiada do samochodów i gna 150km/h co może zakończyć się źle, dlatego myślę iż dorosły człowiek to taki które umie zachowywać się jak należy, piłeś nie jedź. Po mojemu powinno to być tak, osoby które przekroczyły wiek 18 lat mogą, brać udział w wszelakich wyborach do parlamentu i senatu, wiek 19,20 lat to wiek w którym można posiadać swój własny samochód, prawo jazdy a wiek 21 lat to ostateczny przystanek przed dorosłym życiem, myślę że rozumiemy.
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kiedy ogłosić upadłość? Raspyoi 0 738 20.02.2020, 14:42
Ostatni post: Raspyoi
  Kiedy ubieracie choinkę/jaką sztuczną czy naturalną? Negr1 9 3 768 24.12.2017, 08:31
Ostatni post: Paweu
  Ile mieliście lat, kiedy po raz pierwszy się upiliście? Monoceros 25 7 805 28.02.2015, 13:16
Ostatni post: Sylwester
  Kupowanie za granicą, cło i vat jak gdzie kiedy? pandokti 3 2 251 14.03.2014, 22:11
Ostatni post: skrzypas
  Od kiedy macie internet? Paweu 13 4 266 27.10.2013, 18:36
Ostatni post: BeatBox

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości