Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Kontrola osobista
#1
Witam,
czy podczas przeszukiwania funkcjonariusz ma prawo do sprawdzenia informacji zawartych w telefonie komórkowym? Mamy na forum jakiegoś prawnika? ;)
[Obrazek: jGTeTrj.png]

"Tak młody jak dziś nie będziesz już nigdy. Wykorzystaj to z myślą o Twoim jutrze."

  Odpowiedz
#2
Nie znam się na tym, ale myślę, że gdy mamy do czynienia z nakazem przeszukania np. mieszkania, to funkcjonariusz może sprawdzić zawartość telefonu, bowiem mogą się tam znajdować istotne w sprawie rzeczy. Ale pewny nie jestem.

Kiedyś w szkole mieliśmy lekcje z policjantami i wtedy jeden z nich powiedział, że właśnie mogą łatwą dostać się zawartości danej osoby. Ale raczej bez powodu tego by nie robili, każdy ma prawo do prywatności. To tak na marginesie.
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz
#3
Paweł napisał(a):myślę, że gdy mamy do czynienia z nakazem przeszukania np. mieszkania, to funkcjonariusz może sprawdzić zawartość telefonu
Miałem na myśli kontrolę bez żadnego nakazu z tzw. łapanki w miejscu publicznym.
[Obrazek: jGTeTrj.png]

"Tak młody jak dziś nie będziesz już nigdy. Wykorzystaj to z myślą o Twoim jutrze."

  Odpowiedz
#4
Według tego co wyszukałem:

Cytat:Prawnicy ostrzegają jednak, że policja nie ma prawa sprawdzać naszego telefonu według własnych upodobań. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa przez legitymowanego. Policjanci twierdzą jednak, że także sami mieszkańcy podczas patrolu proszą o sprawdzenie legalności telefonu.

źródło: http://media2.pl/telekomunikacja/58698-P...rkowe.html
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz
#5
Mogą sprawdzić tylko numer IMEI, żadnych prywatnych danych bez nakazu przeglądać nie mogą. Jest to jednak kwestia sporna, ponieważ niektórzy prawnicy uważają, że mogą to zrobić tylko w razie istnienia "uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia". Z drugiej strony jednak "uzasadnieniem" można określić wiele wymysłów policjanta, dlatego nie wzbraniałbym się przy kontroli telefonu jeśli jestem pewien jego legalności, no i nie mam tam nagich fotek swojej dziewczyny. Warto zablokować telefon na którym posiada się szczególnie osobiste dane, czy to na hasło, czy gesty jak to w smartfonach jest, a IMEI może sobie z obudowy wyczytać. Hasła podawać nie musisz.
  Odpowiedz
#6
Swordancer napisał(a):arto zablokować telefon na którym posiada się szczególnie osobiste dane, czy to na hasło, czy gesty jak to w smartfonach jest, a IMEI może sobie z obudowy wyczytać.
Niestety często hasło nie szyfruje danych, tylko uniemożliwia skorzystanie z telefonu. Policjant może np. wyciągnąć kartę pamięci z telefonu , bo np. może to być dowód w jakiejś sprawie według niego i już nawet już jest ustawione hasło ma dane. Więc jak ma się wrażliwe dane na telefonie to warto je szyfrować.
  Odpowiedz
#7
Tyle że kontroli osobistej nie wykonuje się na podstawie badanej sprawy. Dożo osób wymięka, gdy policjant mówi, że zawiezie nas na komendę, ale tam tylko udowodni nam, że nie ma uzasadnienia popełnienia przestępstwa w stosunku do nas i będzie musiał odpuścić. Zastanawiam się tylko, czy policja powinna odwieźć kogoś na miejsce z którego go zabrała, bo przecież czasem to są też koszta przejazdu.
  Odpowiedz
#8
Policja podczas tak zwanych ''łapanek'' nie ma prawa przeszukać telefonu moze tylko sprawdzic czy telefon nie jest kradziony. Po 2 w uzasadnionych przypadkach zwykły funkcjonariusz teoretycznie nie może przeszukać telefonu. Jeśli wydaje mu się że są tam treści podejrzane musi zabrać nas na komisariat gdzie właściciel telefonu złoży zeznania (wyjaśnienia). A telefon bedzie sprawdzony przez osoby upoważnione. (Jeśli będą treści które są z przestępsstwa lub dowodem w jakieś sprawie telefon może zostać nam zabrany do rozwizania sprawy, ewentualnie do skopiowania treści)
Kolejna sprawą jest odwóz na miejsce skąd zostaliśmy zabrani. Nie mają obowiązku nas odstwaić, ale w niektórych przypadkach odwożą, jeśli jest osoba nieletnia obowiązkiem rodzica jest odebranie nas z komisriatu. Co do osób pełnoletnich różnie bywa. :)
Nigdy nie jest tak jak byś my chcieli... ale jest tak jak być powinno...
  Odpowiedz
#9
Zacznijmy od podstaw odnośnie kontroli osobistej:
Policjant przystępujący do kontroli ma obowiązek podać podstawę prawną (art. 15 Ustawy o Policji) i przyczynę podjęcia kontroli oraz swój stopień, imię i nazwisko a osoba która ma zostać poddana kontroli ma prawo zapisać wszystkie te dane dopiero potem funkcjonariusz może przystąpić do kontroli. Policjant nieumundurowany dodatkowo ma obowiązek okazać legitymację służbową i umożliwić odnotowanie danych w niej zawartych. Po zakończeniu kontroli osobistej osoba poddana kontroli powinna zostać poinformowana ustnie o prawie złożenia zażalenia na sposób przeprowadzenia kontroli. Zażalenie składa się do właściwej miejscowo prokuratury.

Podczas przeprowadzania kontroli policjant ma prawo sprawdzić zawartość podręcznego bagażu oraz odzieży osoby kontrolowanej i przedmioty które są w jej posiadaniu i znajdują się na jej ciele. Odsłanianie przykrytych odzieżą powierzchni ciała przekracza zakres kontroli osobistej i przekształca się w przeszukanie ( a to już inna bajka).
Już sam zapis o prawie do kontroli przedmiotów będących w posiadaniu osoby poddanej kontroli może być interpretowany jako prawo do kontroli telefonu, jednak bez nakazu sądowego policjant nie ma prawa sprawdzić nic w telefonie, jedyne co może zrobić to sprawdzić nr IMEI telefonu i tutaj zaczyna się robić pod górkę ponieważ:
Każdy telefon posiada nr IMEI pod baterią i tak na prawdę tylko z tego miejsca policjant ma prawo odczytać ten numer podczas kontroli osobistej ale z drugiej jednak strony policjant może mieć podejrzenie iż numer ten nie jest zgodny z numerem zapisanym w urządzeniu co daje mu prawo do sprawdzenia tegoż numeru w telefonie.
W żadnym jednak wypadku policjant nie ma prawa przeglądania zawartości telefonu (smsy, lista kontaktów, zdjęcia itd.) bez nakazu sądowego ponieważ czynności takie wykraczają daleko poza kontrolę osobistą.

Paulina napisał(a):Jeśli wydaje mu się że są tam treści podejrzane musi zabrać nas na komisariat gdzie właściciel telefonu złoży zeznania (wyjaśnienia). A telefon bedzie sprawdzony przez osoby upoważnione. (Jeśli będą treści które są z przestępsstwa lub dowodem w jakieś sprawie telefon może zostać nam zabrany do rozwizania sprawy, ewentualnie do skopiowania treści)
Zanim jednak to nastąpi telefon powinien zostać zabezpieczony a na czynności związane ze sprawdzeniem zawartości telefonu musi zostać wydane pozwolenie/nakaz, taki nakaz może zostać wystawiony przez prokuratora prowadzącego śledztwo lub (w uzasadnionych przypadkach) przez komendanta policji lub oficera prowadzącego śledztwo.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości