Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Nieoczekiwana abdykacja papieża Benedykta XVI
#1
[Obrazek: papiez_krzeslo_ap600.jpeg]


Oczy całego świata ( nie tylko wierzącego) skierowane są dziś na Watykan ze względu na globalny wpływ Kościoła i bezprecedensową obwieszczoną dziś decyzję. Poniedziałkowa informacja była jak "grom z jasnego nieba". Po niespełna ośmioletnim pontyfikacie papież Benedykt XVI (Joseph Ratzinger) 28 lutego 2013 r . abdykuje.
Po raz drugi w historii kościoła katolickiego ma miejsce taka decyzja. Pytaniom i spekulacjom zapewne nie będzie końca i już pojawiają się domniemane tła decyzji, jak na przykład depresja papieża. Odpowiedzi na niektóre nie poznamy nigdy. Benedykt XVI swoją decyzję motywuje brakiem sił i możliwości do pełnienia dalszej posługi. Zwracając się do kardynałów uczestniczących w konsyliarzu podziękował im za wszystko i poprosił o wybaczenie popełnionych błędów. Papież podkreślił, że jego decyzja jest w pełni świadoma i podjęta " w pełnej wolności ".
Otoczenie papieża, jego decyzję komentuje jako zaskakującą, mimo faktycznego spadku formy i widocznego osłabienia głowy Kościoła.
Przypomnijmy, że Benedykt XVI został wybrany 265 papieżem 19 kwietnia 2005 r. 17 dni po śmieci papieża "Polaka". I ciężko nie zgodzić się z tym, że stawał na czele Kościoła w trudnym momencie mając za poprzednika ogromny autorytet i dokonania ukochanego przez wiernych Jana Pawła II.
Po zakończeniu posługi papież, który w kwietniu br. kończy 86 lat udaje się do rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo- poinformował rzecznik Watykanu.
W Stolicy Apostolskiej nastanie czas sede vacante (łac. przy nieobsadzonej stolicy), aż do wyboru przez konklawe nowego biskupa Rzymu , co ma się stać z końcem marca.
Do tego czasu czasu władzę przejmuje Kolegium Kardynalskie.

[Obrazek: podpis.jpg]
  Odpowiedz
#2
O boże co się stało, teraz wszystkie media o tym gadają.
Znaleźli sobie pretekst - zamiast mówić o upadającej gospodarce, bezrobociu będą głosić
kazania na temat papieża. Chce to niech odejdzie - chyba nawet w Watykanie kasy brakło :-P.
Osobiście mało mnie to interesuje. Jestem niewierzący, nie chodzę do kościoła ani nie należe
do jego wspólnoty - jednym słowem mam to tam gdzie słońce nie dociera.
Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Mój odjechany profil został porzucony. Nie odpowiadam na posty i wiadomości prywatne. Jedyna opcja kontaktu ze mną to mój śmieciowy email: b0hazard małpa o2.pl
  Odpowiedz
#3
veronique napisał(a):Oczy całego świata ( nie tylko wierzącego) skierowane są dziś na Watykan ze względu na globalny wpływ Kościoła

Ze względu na globalny wpływ mediów i kościoła (czepiacie się kościoła jak rzep, taka moda?). To media decydują o tym, aby wszyscy kierowali oczy w tym kierunku, a nie sam kościół. Papież jest co prawda autorytetem miliardów ludzi na Ziemi, ale każdy ma wybór czy to go interesuje czy nie. Media decydują za nas co pokazują na naszym ulubionym kanale. Mnie osobiście jako katolika to nie rusza, bo nie ważne jaki był powód, papież ma prawo zrezygnować i też z tego prawa skorzystał. W końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i chcemy dożyć spokojnej starości. Oczywiście zaraz będą spekulacje i wymysły, ale z góry nie od nas zależy czy poznamy prawdę, więc nie ma o czym mówić i czym się przejmować. Wierzę, że papież przemyślał to jako osoba inteligentna wystarczająco dobrze i decyzja została podjęta rozmyślnie. Mam w tyle ludzi którzy będą myśleć inaczej, dopóki fakty temu nie zaprzeczą.

Teraz czekajcie aż niespodziewanie po ucichnięciu w mediach podatki będą wyższe. Haha Oczywiście żartuję, chociaż kto to wie? To wielka pokusa i okazja jest przecież. Takiego dymu medialnego przez jakiś czas nie będzie, dopóki nie zostanie poprzedzony białym dymem nad kaplicą Sykstyńską.

Sebastian, chociaż ty jeden masz to w tym samym miejscu co ja. Duży rep dla ciebie.
  Odpowiedz
#4
Wątek został oczyszczony ze zbędnego spamu. Proszę trzymać się tematu!
  Odpowiedz
#5
Sądzę, ze ta abdykacja jest oczekiwana, wszak już na samym początku swojego pontyfikatu Benedykt XVI powiedział, że jeśli w przyszłości nie będzie się czuł na siłach prowadzić dalej kościoła, zrezygnuje z papiestwa. Mim zdaniem to bardzo mądra i przemyślna decyzja. Benedykt XVI być może nie chciał powtórzyć doświadczeń Jana Pawła II i woli usunąć się w cień zanim jego stan zdrowia uniemożliwi mu kontakt z wiernymi.

Całkowicie szanuję tą decyzję i uważam, że jest niezwykle odważna. Papież zapewne zostanie przez to dobrze zapamiętany, wszak powtórzył krok innej głowy kościoła, od którego minęło coś ok 700 lat. Na tę sprawę każdy ma swój osobisty pogląd, nie ma poglądów złych ani dobrych - są po prostu odmienne i Ci, którzy krytykują decyzję papieża powinni zastanowić się, co sami zrobiliby na jego miejscu. Z pewnością podjęliby własną decyzję, no właśnie - on też tak zrobił.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Co to jest Bulla papieża Franciszka? Baron 2 1 451 07.06.2017, 10:24
Ostatni post: SNOWDOG
  6. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II Karol 2 3 770 02.04.2011, 13:36
Ostatni post: Beata
  Dogmat o nieomylności papieża jezus007 0 2 060 20.02.2011, 21:54
Ostatni post: jezus007

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości