Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Niewyrejestrowanie jako pracownika
#1
Wybrałem się dziś do urzędu pracy żeby zarejestrować się jako bezrobotna osoba i okazało się, że nie zostałem wyrejestrowany przez jednego pracodawcę, u którego pracowałem na umowę zlecenie.

Przedstawiciel firmy, z której nie zostałem wyrejestrowany jeszcze w etapie gdy kończyłem pracę utrudniał mi rozwiązanie umowy z tą firmą. Unikał ze mną wszelkiego kontaktu odrzucając moje telefony oraz nie odpowiadając na moje maile. Jak mi już raczył odpisać na mailu, czepiał się złych dat (które sam ze mną wcześniej ustalał) i najpewniej nic dla mnie nie załatwił. Ostatecznie dostałem od tej firmy tylko zaświadczenie o okresie zatrudnienia, które i tak musiałem wydzwonić sam. 

Sprawa jest o tyle dla mnie dziwna dlatego, że jeszcze po tej eleganckiej firmie pracowałem w innej i  nie było żadnych problemów przy przyjmowaniu się do niej przeze mnie. Nikt nie zwrócił uwagi na to, że nie jestem wyrejestrowany. Gniew


W związku z tą sytuacją z powodu której jestem niesamowicie wpieniony dlatego, że ani nie mam teraz żadnego ubezpieczenia ani nie mogę skorzystać z przewidzianych przeze mnie szkoleń z urzędu pracy mam kilka pytań:

1. Czy osoba będąca moim koordynatorem w poprzedniej firmie, ta sama która nie wywiązała się z przesłania mi rozwiązania umowy z firmą oraz nie wyrejestrowania mnie z niej może ponieść jakieś konsekwencję z powodu niedopilnowania tego? (rozerwałbym dziada jakbym spotkał na ulicy)

2. Jeśli tak to co powinienem zrobić aby do tego doszło. Jeśli nie on to kto ponosi za to odpowiedzialność? (zgodnie z tym co się orientuje to w przypadku rozwiązywania umowy między pracodawcą oraz pracownikiem to pracodawca zobowiązany jest do tego aby to rozwiązanie doszło do pracownika oraz żeby wszystko zostało zakończone, a osoba wyrejestrowana z firmy)

3.  Czy firma, która nie wyrejestrowała mnie (umyślnie lub nie) jako pracownika, otrzymuje z mojego tytułu jakieś korzyści?


Nie znam się na tego typu rzeczach. Myślę, że na forum znajdzie się osoba, która ma w tym temacie pojęcie i pomoże mi.
  Odpowiedz
#2
Kurczę, temat jest złożony. Wszystko zależy od tego, na podstawie jakiej umowy pracowałeś.
Dostałeś świadectwo pracy?
Skąd Cię nie wyrejestrował?
  Odpowiedz
#3
(14.10.2015, 21:01)Demanufacture napisał(a): Kurczę, temat jest złożony. Wszystko zależy od tego, na podstawie jakiej umowy pracowałeś.
Dostałeś świadectwo pracy?
Skąd Cię nie wyrejestrował?


Tak jak wspomniałem - Na umowę zlecenie. Jeśli trzeba jakiś bardziej szczegółowych informacji na temat umowy to nic więcej nie napiszę dlatego, że sam nie wiem. Umowa z tą firmą najpewniej wyrzuciłem. Obszukałem się dziś całe mieszkanie i nic.

Świadectwa pracy nie dostałem. O ile mi wiadomo w przypadku umowy zlecenie nie ma czegoś takiego jak świadectwo pracy tylko jest tymczasowe zaświadczenie o okresie zatrudnienia (czy jakoś tak), które otrzymałem.

Nie wyrejestrowano mnie jako pracownika ich firmy. Nie pracuje tam dokładnie od 20 maja! Piękna pani która mnie dziś w urzędzie pracy obsługiwała aż sama się uśmiała z tej sytuacji.
  Odpowiedz
#4
Ekskjuuuz, nie zauważyłam! :/

Yyymm, postaram się jutro ustalić dokładniej, co mówią przepisy, ale:
1. Pracodawca ma obowiązek po ustaniu stosunku pracy Cię wyrejestrować z urzędów wszelakich.
2. Nie, nie czerpią z Ciebie zysków, wręcz przeciwnie, powinni opłacać za Ciebie składki.
3. Bardzo źle robisz, że nie zbierasz dokumentów. Masz chociaż wypowiedzenie umowy? Jeżeli tak, to możesz spróbować to sam załatwić- pracodawca, jeżeli to Twoja jedyna praca (pod warunkiem, że NIE JESTEŚ UCZNIEM ANI STUDENTEM) ma obowiązek płacić za Ciebie pewne składki a resztę pod warunkiem, że to Ty się zdeklarujesz, że tego chcesz. To już zależy, co miałeś w umowie. No i w takiej sytuacji możesz spróbować zrobić sobie rajd po urzędach i przedstawiając wypowiedzenie z konkretną datą załatwić sprawę osobiście. Z ZUSem i tego typu instytucjami się udaje. Mówię na przykładzie mojej Matuli, która 1. nie została wyrejestrowana (przy umowie o pracę) 2. Mimo sądowego nakazu nałożonego na pracodawcę nie dostała świadectwa pracy, przez co nie mogła zarejestrować się w pośredniaku. Mając wypowiedzenie wyrejestrowała się sama właśnie z ZUSu.
  Odpowiedz
#5
Tak to jest jak sobie człowiek nie dopilnuje do końca pewnych rzeczy...Mam nauczkę na przyszłość. No nic dzięki za odpowiedź Demanufacture.
  Odpowiedz
#6
Pracodawca ma prawny obowiązek wystawienia dokumentów związanych z okresem zatrudnienia. Dokumentów takich jak:
- Zaświadczenia o zarobkach ( Jeśli ktoś korzysta z MOPSU)
- Druków RMUA
- Druków PIT ( Koniecznych do rozliczenia się z urzędem skarbowym )
- Umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, umowy o współpracę oraz umowy agencyjnej ( w przypadku gdy twoim pracodawcą jest sieć franczyzowa a ty jako pracownik tej sieci jesteś Ajentem/franczyzobiorcą )
- Zaświadczeń o okresie zatrudnienia
- Świadectwa pracy ( Bez względu na typ umowy jaki masz podpisany )

W twojej sytuacji jeśli twój pracodawca to typ doszczętnego chama utrudniający wydanie tychże dokumentów to masz prawo złożyć na niego skargę w Państwowej Inspekcji Pracy która to nałoży już na niego odpowiednio wysoką krę pieniężną :)
"Jeśli skopiowanie płyty to kradzież, to idąc tym tropem - zrobienie komuś zdjęcia to porwanie" - Anonymous
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika. Baron 5 13 144 06.09.2013, 00:32
Ostatni post: Jarus

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości