Do XIX w nie zdawano sobie sprawy z tego ze istniały drobno ustroje. Człowiek był bezradny wobec chorób zakaźnych. Miedzy 1349 a 1351 w Europie zmarło na dżumę 25 mln ludzi. Równie wielkie żniwo zbierała ospa i cholera.
Szukano różnych wyjaśnień dla zjawisk epidemii: przypuszczano, ze może być to kara od Boga lub wynik niecnych knowań diabelskich jak i również, że przyczyną rozprzestrzeniania się chorób jest „złe powietrze”.
Pierwsze mikroorganizmy odkryto w XVII, w, ale musiały upłynąć ponad 2 stulecia, zanim zdano sobie sprawę z chorobotwórczej roli niektórych drobnoustrojów. Dopiero wtedy można było zapobiegać chorobą zakaźnym poprzez zastosowanie dezynfekcji i przestrzeganie zasad higieny oraz wzmacnianie odporności organizmu.
Drobnoustroje dzielimy na:
•Bakterie
są to organizmy jednokomórkowe, rozmnażają się po przez podział. Bakterie chorobotwórcze w trakcie swej przemiany materii wytwarzają toksyny, które powodują zaburzenia anatomiczne oraz czynnościowe w narządach i tkankach. Niektóre rodzaje bakterii potrafią wytwarzać formy przetrwalnikowe umożliwiające przetrwanie w niekorzystnych warunkach np. susza, temperatura.
•Wirusy
Wirusy są najmniej znanymi patogenami. Do rozmnażania potrzebują żywych komórek innego organizmu. W komórce następuje replikacja wirusa, co prowadzi do zniszczenia komórki.
•Grzyby
U człowieka grzyby wywołują schorzenia skóry, włosów i paznokci oraz znacznie poważniejsze i trudne do wyleczenia choroby układów oddechowego, moczowo-płciowego, i ośrodkowego układu nerwowego. Grzyby skórne atakują tylko tkanki o dużej zawartości keratyny, czyli skórę włosy i paznokcie. Na zakażenia bardzo jest narażona skóra między palcami stóp gdyż wilgoć i ciepło stwarzają doskonałe warunki do rozwoju
Zapobieganie: codzienne zabiegi higieniczne, staranne osuszanie stóp po kąpieli, noszenie skarpet z włókna naturalnego
Choroby skóry głowy:
•Łupież zwykły
Jest to inaczej przyspieszenie podziału komórek naskórka, komórki powstające w warstwie podstawnej i kolczystej potrzebują tylko 2 tyg. (normalnie 4), by dotrzeć do warstwy rogowej i tam ulec złuszczeniu.
W procesie powstawania łupieżu w większości przypadków bierze udział grzyb z rodziny drożdżaków. Należy on w raz z innymi grzybami i bakteriami do normalniej flory skóry, ale jeśli zacznie się nadmiernie rozwijać powoduje w efekcie powstanie łupieżu. Produkty przemian substancji, którymi żywi się grzyb, działają drażniąco na skórę głowy, co nasila łojotok i przyspiesza podziały komórkowe w warstwie podskórnej naskórka. Nasilony łojotok i złuszczenie sprzyjają rozwojowi grzyba i w ten sposób powstaje błędne koło, którego skutkiem jest łupież.
Leczenie:
tradycyjnie siarka
kwas salicylowy
witamina A
Wyżej wymienione substancje stosowane są zwykle w szamponach przeciw łupieżowych.
Należy jednak pamiętać by regularnie stosować szampon przeciw łupieżowy gdyż po kilku dniach łupież może powrócić.
•Łuszczyca
może zaatakować skórę głowy jak i na całym ciele. Nie jest ot jednak choroba zakaźna jednak w przypadku pojawiania się należy podjąć leczenie u lekarza.
•Grzybica wywołana zakażeniem grzybami. Choroba zakaźna.
•Kaszaki
cysty występujące głównie na skórze owłosionej. Rozwijają się w mieszkach włosowych. Ich wydzielinę stanowi mieszanina łoju i cząstek keratyny. Kaszaki są dolegliwe jeśli dojdzie do stanu zapalnego
Leczenie:
usuwa je tylko lekarz chirurgicznie
•Wszy głowowe
występują na owłosionej skórze głowy. Jest to stawonóg, który odżywia się krwią, którą wysysa ze skóry w odstępie około 2-3 godz. Osobniki żeńskie składają jaja(gnidy). Od kilku do kilkunastu w ciągu dnia, które przymocowane są do włosów.
Objawy: uporczywy świąd głowy
częste drapanie się
ranki i stany zapalne skóry w miejscach ukłucia
jasnoszare gnidy na włosach
Leczenie:
Preparaty dostępne w aptekach